Rus qafqazşünası Rudolf İvanovun şəxsi kolleksiyasının təqdimatı olub
AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) professor, Rusiya Jurnalistlər və Yazıçılar ittifaqlarının üzvü, Azərbaycanın “Dostluq” ordeni kavaleri, AMEA-nın Tarix İnstitutunun fəxri doktoru, Naxçıvan Dövlət Universitetinin fəxri professoru, BMT-nin “Dünya informasioloqlar elitası” beynəlxalq müsabiqəsinin laureatı, rus qafqazşünası Rudolf İvanovun şəxsi kolleksiyasının təqdimatı olub.
Kitabxananın direktoru, Tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova kolleksiyaların tanıdılmasının məqsədinin burada mühafizə edilən zəngin ədəbiyyatı, tarixi faktları, Azərbaycan həqiqətlərini geniş ictimaiyyətə çatdırmaq olduğunu söyləyib.
Sonra MEK-ın əməkdaşı Gülnar Məmmədova R.İvanovun həyatı, elmi və pedaqoji fəaliyyəti barədə məlumat verib. Qeyd edilib ki, alim 28 kitab, iki yüzdən çox tarixi məqalə və oçerkin müəllifidir. Alim Rusiya və Azərbaycan arasında mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsində göstərdiyi xüsusi xidmətlərə görə 2009-cu ildə “Dostluq” ordeni ilə təltif olunub. R.İvanovun kolleksiyasının kitabxanada 2012-ci ildə yaradıldığı, sənədlərin Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təqdim olunduğu vurğulanıb.
Çıxış edənlər alimin əsərlərinin tarixi aktuallığından danışıb, onun Azərbaycana səfərindən və tədqiqatlarından söz açıblar.

Presentation of the private collection by Russian Caucasian resercher Rudolf Ivanov held
Central Scientific Library (CSL) of ANAS held presentation of the personal collection of Professor, journalists, members of the Union and Writers of Russia, Chevalier of the Order "Dostlug" of Azerbaijan, honorary Doctor of ANAS Institute of History, Honorary Professor of Nakhchivan State University, winner of the international competition of the United Nations "Elite Informationology World", Russian Caucasian resercher Rudolf Ivanov.
Director of the library, PhD in medicine Leyla Imanova noted that, the purpose of popularization of the collections is to inform the general publics are protected by the rich literature of historical facts and the truth about Azerbaijan.
Then, employee of CSL Gulnar Mammadova informed about the life and scientific and pedagogical activity of R.Ivanov.
It was noted that, scientist is the author of 28 books, more than two hundred historical articles and essays. Scientist in 2009 was awarded the Order "Dostlug" for special merits in strengthening cultural ties between Russia and Azerbaijan.
It was also noted that, in the library R.Ivanov’s collection was established in 2012, and documents stored here were provided by the Heydar Aliyev Foundation.
Speakers talked about the relevance of the historical works of the scientist, his explorations and visits to Azerbaijan.