Rus qafqazşünası Rudolf İvanovun şəxsi kolleksiyasının təqdimatı olub
AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) professor, Rusiya Jurnalistlər və Yazıçılar ittifaqlarının üzvü, Azərbaycanın “Dostluq” ordeni kavaleri, AMEA-nın Tarix İnstitutunun fəxri doktoru, Naxçıvan Dövlət Universitetinin fəxri professoru, BMT-nin “Dünya informasioloqlar elitası” beynəlxalq müsabiqəsinin laureatı, rus qafqazşünası Rudolf İvanovun şəxsi kolleksiyasının təqdimatı olub.
Kitabxananın direktoru, Tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova kolleksiyaların tanıdılmasının məqsədinin burada mühafizə edilən zəngin ədəbiyyatı, tarixi faktları, Azərbaycan həqiqətlərini geniş ictimaiyyətə çatdırmaq olduğunu söyləyib.
Sonra MEK-ın əməkdaşı Gülnar Məmmədova R.İvanovun həyatı, elmi və pedaqoji fəaliyyəti barədə məlumat verib. Qeyd edilib ki, alim 28 kitab, iki yüzdən çox tarixi məqalə və oçerkin müəllifidir. Alim Rusiya və Azərbaycan arasında mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsində göstərdiyi xüsusi xidmətlərə görə 2009-cu ildə “Dostluq” ordeni ilə təltif olunub. R.İvanovun kolleksiyasının kitabxanada 2012-ci ildə yaradıldığı, sənədlərin Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təqdim olunduğu vurğulanıb.
Çıxış edənlər alimin əsərlərinin tarixi aktuallığından danışıb, onun Azərbaycana səfərindən və tədqiqatlarından söz açıblar.

Состоялась презентация личной коллекции русского кавказоведа Рудольфа Иванова
В Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА состоялась презентация личной коллекции профессора, члена союзов Журналистов и Писателей России, кавалера ордена «Достлуг» Азербайджана, почетного доктора Института истории НАНА, почетного профессора Нахчыванского государственного университета, лауреата международного конкурса «Элита информациологов мира» ООН, русского кавказоведа Рудольфа Иванова.
Директор библиотеки, доктор философии по медицине Лейла Иманова отметила, что целью популяризации коллекций является доведение до широкой общественности охраняемой здесь богатой литературы, исторических фактов и правды об Азербайджане.
Далее сотрудник ЦНБ Гюльнар Мамедова проинформировала о жизни, научной и педагогической деятельности Р.Иванова. Было отмечено, что ученый является автором 28 книг, более двухсот исторических статей и очерков. Ученый в 2009 году был награжден орденом «Достлуг» за особые заслуги в укреплении культурных связей между Россией и Азербайджаном. Было также отмечено, что в библиотеке коллекция Р.Иванова была создана в 2012 году, а документы, хранимые здесь, были предоставлены Фондом Гейдара Алиева.
Выступившие рассказали об исторической актуальности трудов ученого, его исследованиях и визитах в Азербайджан.