Noyabrın 15-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi zalında akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun 80 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans işə başladı.
Tədbirdə respublikada kimya sahəsi üzrə tanınmış alim və mütəxəssislər, dövlət rəsmiləri, AMEA Kimya Elmləri Bölməsinin üzvləri, KİV nümayəndələri iştirak edirdilər.
Yubiley tədbirini giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun fəaliyyət göstərdiyi müddətdə Azərbaycan elminə verdiyi dəyərli töhfələrdən söz açdı, institutun kollektivini yubiley münasibətilə təbrik etdi, konfransın işinə uğurlar arzuladı. Qeyd etdi ki, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında və Azərbaycanda kimya elminin inkişafında Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun müstəsna rolu olmuşdur.
Sonra Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev bu elm müəssisəsinin yaranma tarixi, inkişaf mərhələləri, elmi istiqamətləri və əldə olunan mühüm nəticələr barədə məruzə ilə çıxış etdi.
Bildirdi ki, institut 1935-ci ildə SSRİ Elmlər Akademiyasının yeni təsis edilmiş Azərbaycan filialının tərkibindəki kimya və tətbiqi kimya bölmələri əsasında yaradılıb. Hələ 1929-cu ildə Azərbaycana dəvət olunan SSRİ Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Konstantin Krasuski Kimya İnstitutunun təşkilatçısı və ilk direktoru olub. 1965-ci ildə Kimya İnstitutu Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Qeyri-Üzvi və Fiziki-Kimya İnstitutu adlandırılıb. 2014-cü ilin aprelində Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin və AMEA-nın Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarlarına əsasən institutun adı dəyişdirilərək akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu adlandırılıb.
Müasir dövrün çağırışları və kimya elmi qarşısında duran əsas vəzifələrdən danışan akademik D.Tağıyev institutun son illərdə əldə etdiyi nailiyyətləri xüsusi vurğuladı. O, impakt faktoru yüksək olan nüfuzlu jurnallarda çap olunan məqalələrin və onlara edilən istinadların sayının sürətlə artdığını, innovasiya xarakterli işlərin yerinə yetirildiyini, bəzi işlərin tətbiq olunduğunu, gələcəkdə institutun elmi simasını müəyyənləşdirəcək perspektiv elmi istiqamətlər üzrə tədqiqatların başlandığını diqqətə çatdırdı.
Akademik D.Tağıyev institutun inkişafında əvəzsiz xidmətləri olan, dünyasını dəyişmiş alimlər, onların ixtiraları, kimya elminə verdikləri töhfələr haqqında da məlumat verdi.
Tədbirdə çıxış edən Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, Gəncə Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fuad Əliyev, Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, Gəncə Dövlət Universitetinin rektoru, professor Yusif Yusibov, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin prorektoru, dosent Qasım Məmmədov və Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin rəhbəri, akademik Adil Qəribov 80 illik tarixi olan Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun çoxsahəli fəaliyyətindən, əldə etdikləri elmi nailiyyətlərdən söz açdılar.
Konfrans öz işini bölmələr üzrə davam etdirdi.
Bölmə iclaslarında kimyəvi kinetika və kataliz, kimya mühəndisliyi və texnologiyası, qeyri-üzvi kimya sahələri üzrə son illərdə respublikada aparılan elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri və gələcək perspektivləri müzakirə edildi, müvafiq seksiyalar üzrə məruzələr dinlənildi.

On November 15, at the ANAS Presidium, Round Hall began its work the scientific conference dedicated to the 80th anniversary of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry after Academician M.Naghiyev.
The event was attended by prominent scientists and experts of the republic in the field of chemistry, state officials, members of the Department of Chemical Sciences of ANAS and representatives of Mass Media.
Opening the anniversary event, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh spoke about the valuable contribution made by the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry at the Azerbaijani science in the period of its activity, has congratulated the staff of the Institute on the anniversary and wished success to the conference.
He noted that, Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry played a crucial role in the training of highly qualified personnel and the development of chemical science in Azerbaijan.
Then, Academician-Secretary of the Department of Chemical Sciences, Director of Institute, Academician Dilgam Taghiyev delivered a report on the history, development stages, research directions and achievements of the scientific establishment.
He noted that, Institute was established on the basis of branches of Chemistry and Applied Chemistry as part of the newly established Azerbaijan branch of the USSR Academy of Sciences in 1935.
Invited in 1929 to Azerbaijan, corresponding member of the Academy of Sciences of the USSR Konstantin Krasusky was the organizer and first director of the Institute of Chemistry.
In 1965, the Institute of Chemistry was renamed the Institute of Inorganic and Physical Chemistry of the Academy of Sciences of Azerbaijan. On April 2014, under the provisions of the Cabinet of Ministers and the Presidium of ANAS, the name of the Institute was renamed as the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry after Academician M.Taghiyev.
Academician D.Taghiyev also informed about the deceased scientists who belong to the invaluable contribution to the development of the institute.
Speaking at the event, Rector of Baku State University, Academician Abel Maharramov, Academician-Secretary of the Ganja Devision, Academician Fuad Aliyev, Academic-Secretary Department of Earth Sciences, Academician Fakhraddin Gadirov, Rector of Ganja State University, Professor Yusif Yusibov, Director of the Institute of Petrochemical Processes, Academician Vagif Abbasov, Vice Rector of the Azerbaijan State University of Oil and Industry, Associate Professor Gasim Mammadov and head of the Center for Nuclear Research, Academician Adil Garibov told about the multifaceted activities and the achievements of the Institute of Catalysis and Inorganic chemistry for the 80-year development period.
The conference has continued the work in sections.
Results and the further prospects of the research works, which are carried out in the republic on chemical kinetics and a catalysis, chemical engineering and technologies and inorganic chemistry have been discussed and also were delivered reports on the the relevant sections.