AMEA-da informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Dövlət Proqramlarının icrası ilə bağlı Tədbirlər Planı təsdiqlənib
Məlum olduğu kimi, ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən 20 sentyabr 2016-cı il tarixdə “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında Sərəncam imzalanıb. Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan 51 bənddən 15-də AMEA icraçı qurumlardan biri kimi müəyyənləşdirilib. Həmin bəndlərdə nəzərdə tutulan tədbirlərlə bağlı Akademiyanın üzərinə düşən vəzifələrin həyata keçirilməsi üçün Tədbirlər Planı hazırlanıb.
AMEA Rəyasət Heyətinin noyabrın 18-də keçirilən iclasında Dövlət Proqramının icrası haqqında məsələ müzakirə edilib.
İclasda Tədbirlər Planını təqdim edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev Dövlət Proqramının ölkədə informasiya cəmiyyətinin formalaşdırılması üzrə siyasətin davam etdirilməsi, yeni inkişaf prioritetlərinin müəyyənləşdirilməsi, dövlət idarəçiliyi, biznes sektoru və ümumilikdə cəmiyyətdə hər bir vətəndaşın İKT-nin imkanlarından faydalanması üçün əlverişli şəraitin daha da genişləndirilməsi baxımından böyük önəm kəsb etdiyini bildirib. Akademik AMEA üzrə Tədbirlər Planında öz əksini tapan məsələlər haqqında məlumat verərək burada “Yüksək texnologiyalar sektorunun inkişafı”, “Yüksək texnologiyalar üzrə elmi-texniki potensialın gücləndirilməsi”, “İKT – cəmiyyətin inkişaf amili kimi”, “Kadr hazırlığı”, “Milli kontentin inkişaf etdirilməsi” bölmələri üzrə nəzərdə tutulan tədbirlər və onların icrasına məsul olan təşkilatlar haqqında məlumat verib.
Tədbirdə geniş müzakirələrdən sonra irad və təkliflər nəzərə alınmaqla, AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən Dövlət Proqramının icrası ilə bağlı Tədbirlər Planı təsdiq edilib.
Dövlət Proqramından irəli gələn vəzifələrin Tədbirlər Planı üzrə icrasını təmin etmək məqsədi ilə məsul qurumlara tapşırıqlar verilib.

It is known that, on September 20, 2016, by Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a decree on approval of "State program on the implementation of the National Strategy for Information Society Development in Azerbaijan Republic for 2016-2020".
In 15 of 51 paragraphs provided in the State program Azerbaijan National Academy of Sciences is one of the executing organ. The Plan of measures has been developed for implementation of the tasks assigned to Academy in connection with the actions provided in these paragraphs.
At the meeting of the ANAS Presidium, which took place on 18 November, considered the issue of implementation of the State program.
By submitting at a meeting of the Action Plan, Academic-Secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliyev noted that, the State program is of great importance from the point of view of the continuation of the policy on the formation of the country's information society, to identify new priorities for development, further expansion of favorable conditions for the effective use of ICT by each citizen of both the public administration and the business sector and in society at large.
Academician informed about the tasks assigned to ANAS and as reflected in the Action Plan, the works to be performed on sections "Development of high-tech sector", "Strengthening scientific and technical capacities in the field of high technologies", "ICT as a factor in the development of society" "Training", "The development of national content" and the organizations responsible for their implementation.
After extensive discussions, the Action Plan for the implementation of the State Program was approved by the Presidium of ANAS, taking into account all comments and suggestions.
To fulfill the objectives of the State program, in accordance with the Action Plan have been given appropriate instructions to the responsible organizations.