“Müasir türkoloji tədqiqatlar: problem və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb
Noyabrın 21-də AMEA-nın Əsas binasında Rəyasət Heyətinin, akademik Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə “Müasir türkoloji tədqiqatlar: problem və perspektivlər” mövzusunda gənc türkoloqların beynəlxalq elmi konfransı işə başlayıb.
Tədbiri giriş sözü ilə Şərqşünaslıq İnstitutunun  direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva açaraq Prezident İlham Əliyevin “Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən təşkil olunan konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb. O, beynəlxalq konfransda 120-dən artıq məruzənin dinləniləcəyini diqqətə çatdırıb. Birinci Türkoloji Qurultayın tarixi əhəmiyyətindən danışan G.Baxşəliyeva bildirib ki, qurultayın keçirilməsi türk xalqlarının yaxınlaşmasında, mədəni-mənəvi əlaqələrinin möhkəmlənməsində, inteqrasiya proseslərinin dərinləşdirilməsində önəmli rol oynayıb.
Qurultayın keçmiş SSRİ məkanında türkologiyanın inkişafına böyük təkan verdiyini söyləyən G.Baxşəliyeva 1958-ci ildə yaradılan Şərqşünaslıq İnstitutunda bu sahədə əldə edilən uğurlardan danışıb. İnstitutun türkologiya sahəsində SSRİ-də ən öncül yerlərdən birini tutduğunu söyləyən institut direktoru Türkiyə ədəbiyyatı üzrə dissertasiya müdafiələrinin məhz Şərqşünaslıq İnstitutunda keçirildiyini vurğulayıb. İnstitutda türkologiya sahəsində çap olunmuş kitablardan söz açan G.Baxşəliyeva böyük türk dastanı “Saltuknamə”nin dilimizə tərcüməsini, Haldun Tanerin, Mehmet Akif Ərsoyun və digər görkəmli türk ədiblərinin yaradıcılığına aid monoqrafiyaları, Osmanlı tarixinə aid əsərləri, Gəncə, Qarabağ, Naxçıvan, İrəvan, Lori, Ərdəbilə aid Osmanlı vergi dəftərlərini xüsusi vurğulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akdemik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın tarixi əhəmiyyətindən danışıb, burada XX əsrin əvvələrində türkoloji elmi-mədəni mühitin aktual məslələrinin müzakirə olunduğunu bildirib. AMEA-nın vitse-prezidenti türkdilli ölkələrin alimləri tərəfindən ortaq türk dili və tarixi dərsliyinin hazırlandığını və bu dərsliyin Azərbaycan, Türkiyə, Qırğızıstan və Qazaxıstanın orta ümumtəhsil məktəblərində tədris olunacağını söyləyib. İ.Həbibbəyli ortaq türk ədəbiyyatı dərsliyinin də nəşrə hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Şahin Mustafayev, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, f.ü.f.d Famin Salmanov çıxış edərək Birinci Türkoloji Qurultayın türk dünyasının tarixi elmi-mədəni əlaqələrinin qorunub saxlanmasındakı önəmindən danışıblar.
Konfrans öz işini Şərqşünaslıq İnstitutunda 4 bölmə üzrə keçiriləcək iclaslarla davam etdirib. İclaslarda türk dillərinin tarixi, türk xalqlarının tarixi və mənbəşünaslığı, arxeologiya və etnoqrafiyası, iqtisadiyyatı, türk xalqlarının fəlsəfəsinin və mədəniyyətşünaslığının aktual problemləri müzakirə olunub.

21 ноября в Главном здании НАНА при совместной организационной поддержке аппарата Президиума, Института востоковедения имени З.Буниятова и Совета молодых ученых и специалистов начала свою работу Международная научная конференция «Современные тюркологические исследования: проблемы и перспективы».
Открывая мероприятие вступительным словом, директор Института востоковедения, член-корреспондент НАНА Говхар Бахшалиева отметила, что конференция организована согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева «О проведении 90-летнего юбилея Первого тюркологического съезда». Директор института подробно проинформировала об участниках Первого тюркологического съезда в 1926 году и затронутых там вопросах. Было сказано, что проведение съезда сыграло важную роль в сближении тюркоязычных народов, укреплении духовно-культурных связей между ними, подготовке планов дальнейшей деятельности. Г.Бахшалиева также сообщила, что в конференцию «Современные тюркологические исследования: проблемы и перспективы» было представлено 126 доклад, 21 из которых принадлежит иностранным деятелям науки.
Затем, выступив, вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли оценил проведение подобной конференции как важное событие.
Он также проинформировал об учебнике общего тюркского языка и истории, подготавливаемом учеными тюркоязычных стран, который будет преподаваться в 8 классах средних общеобразовательных школ Азербайджана, Турции, Киргизии и Казахстана. И.Габиббейли также отметил, что наряду с этим ученые работают над учебником тюркской литературы. Он сообщил, что работы в данном направлении постепенно будут ускоряться.
Академик-секретарь Отделения общественных наук, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова в своем выступлении отметила, что Азербайджан, прошедший большой исторический путь развития, всегда выступал инициатором проведения съездов и конференций для обеспечения укрепления связей и единства тюркских народов. Сказала, что азербайджанские тюркологи, выступая в международных конференциях, успешно продолжают свою деятельность в этом направлении науки.
Заместитель директора Института востоковедения, член-корреспондент НАНА Шахин Мустафаев, председатель Совета молодых ученых и специалистов, доктор философии по физике Фамин Салманов в своих выступлениях, говоря о значении конференции, отметили особое значение мероприятия в интеграции культуры, восстановлении национального сознания тюркоязычных народов.
22 ноября конференция продолжит свою работу в Институте востоковедения в заседаниях секций по 4 разделам. На заседаниях будут обсуждены актуальные проблемы истории тюркских языков; литературы тюркских языков; истории и источниковедения тюркских народов; археологии и этнографии тюркских народов; экономики тюркских народов; философии и культурологии тюркских народов.