Noyabrın 23-də AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun 80 illik yubileyinə həsr olunan “Qafqaz ekosistemi: dünən, bu gün, sabah (Qafqazın 80 illik zooloji tədqiqatları)” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Azərbaycanın ilk elmi-tədqiqat müəssisələrindən olan Zoologiya İnstitutunun keçdiyi böyük inkişaf yolundan danışıb. Bildirilib ki, ölkəmizin elm tarixində müstəsna xidmətləri olan bu institut zoologiyanın müxtəlif sahələrində elmi potensialın yaradılmasında mühüm rol oynayıb.
Qeyd olunub ki, elmi müəssisə 1932-ci ildə SSRİ Elmlər Akademiyasının Zaqafqaziya filialının Azərbaycan şöbəsində bölmə, 1936-cı ildən isə onun bazasında institut kimi fəaliyyət göstərib. Ötən müddət ərzində institut Azərbaycan elminə layiqli töhfələr verib, bir neçə nəsil zooloq-tədqiqatçılar yetişdirib.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Zoologiya İnstitutu hazırda Azərbaycanın dövlət siyasətinin mühüm prioritetlərindən biri olan elmin inkişafında yaxından iştirak edir, milli zoologiya elminin dünya elminə inteqrasiyası üçün müasir dövrün tələbləri səviyyəsində strukturun yaradılmasına çalışır.
Sonra çıxış edən AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov elmi müəssisənin milli zoologiya elminin inkişafında rolundan, institut əməkdaşlarının müasir elmi istiqamətlər üzrə fəaliyyətindən söz açıb. Bildirib ki, institut “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasını əsas tutaraq biomüxtəlifliyin qorunması, kənd təsərrüfatı bitkilərinin bioloji mühafizəsinin elmi-praktiki əsaslarının hazırlanması, zərərvericilərin sayının bioloji üsullarla tənzimlənməsi məqsədilə mültidisiplinar təqdiqatların aparılmasını qarşıya hədəf qoyub.
İnstitutun beynəlxalq əlaqələrinin genişləndiyini diqqətə çatdıran akademik Əhliman Əmiraslanov bu elmi müəssisənin Rusiyanın Zoologiya, Sitologiya, Elmi-Tədqiqat Bitki Mühafizəsi institutları və Tümen Dövlət Universiteti, Gürcüstanın Zoologiya İnstitutu, Fransanın Jozef Furye Universiteti, ABŞ-ın Texas və Kaliforniya Universitetləri, Finlandiyanın Turku Universiteti, Türkiyənin Orta Doğu Texniki Universiteti, Almaniyanın Drezden Zoologiya Muzeyi və digər tanınmış xarici qurumlarla əməkdaşlıq əlaqələrindən, müştərək tədqiqatlarından danışıb.
Daha sonra Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov çıxış edərək, müəssisənin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən, fundamental tədqiqatlardan və əldə olunan elmi nəticələrdən söz açıb. Bildirib ki, hazırda institutun əməkdaşları Azərbaycanın su hövzələrinin biomüxtəlifliyinin öyrənilməsi, bioloji ehtiyatların davamlı inkişafının təmin olunması və bioloji resursların bərpası, Xəzər akvakultura təsərrüfatlarının təşkili, daxili su hövzələrində balıqçılıq təsərrüfatlarının yaradılması, kənd təsərrüfatı heyvanlarının xəstəliklərinə qarşı aparılan mübarizə tədbirlərinin işlənilməsi istiqamətində elmi-tədqiqat işləri aparır.
İnstitutun həyata keçirdiyi elmi tədqiqatlarda müasir metodların tətbiqi məsələsinə toxunan E.Yusifov milli faunanın növ və populyasiyalarının öyrənilməsində molekulyar-genetik, riyazi-modelləşdirmə, kosmik və məsafədən tədqiqatların aparılmasının planlaşdırıldığını bildirib. Alim elmi müəssisənin zəngin kolleksiya fondundan, institut alimlərinin beynəlxalq qrantlar hesabına apardığı tədqiqatlardan, son dövrdə nəşr edilən elmi əsərlərdən, institutda yüksəkixtisaslı gənc kadrların hazırlanması, onların elmi-tədqiqat və idarəetmə məsələlərindən danışıb.
Daha sonra çıxış edən AR Ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Firdovsi Əliyev konfrans iştirakçılarını yubiley münasibətilə təbrik edib. Ekoloji siyasətin əsasını təşkil edən ətraf mühitin sağlamlaşdırılması sahəsində bilik və bacarığını əsirgəməyən zooloq-alimlərin xidmətlərindən bəhs edib.
Beynəlxaq konfransda AMEA Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbov, Türkiyənin Fırat Universitetinin Akvakultura və Balıq Xəstəlikləri Departamentinin müdiri, professor Naim Sağlam, London Kral Cəmiyyətinin üzvü, professor Rosi Skaravatti, Şmalhauzen adına Ukrayna Zoologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Vitali Xarçenko, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, biologiya üzrə elmlər doktoru Qara Mustafayev və digər iştirakçılar da çıxış ediblər.
Tədbirdə Elm TV İnternet televiziyasının hazırladığı Zoologiya İnstitutunun 80 illik yubileyinə həsr olunmuş sənədli film nümayiş olunub.

Отмечен 80-летний юбилей Института зоологии
23 ноября начала свою работу двухдневная международная научная конференция, посвященная 80-летнему юбилею Института зоологии НАНА.
Открывая конференцию, президент НАНА, академик Акиф Ализаде приветствовал участников мероприятия и пожелал успехов работе конференции. Глава НАНА, обратив внимание на участие в мероприятии авторитетных ученых зарубежных стран, высоко оценил значение конференции.
Академик Акиф Ализаде рассказал о большом пути развития, пройденном одним из первых научно-исследовательских учреждений Азербайджана - Институтом зоологии. Было отмечено, что институт, имеющий исключительные заслуги в истории науки в нашей стране сыграл важную роль в создании научного потенциала в различных отраслях зоологии: «Первоначально научное учреждение действовало в качестве подразделения в Азербайджанском отделении Закавказского филиала Академии наук СССР в 1932 году, а с 1936 года - института на его базе. За прошедший период институт внес достойный вклад в азербайджанскую науку и воспитал несколько поколений исследователей-зоологов. Каждый из этих ученых, оставив свои следы в зоологии, создал научную школу».
Академик подчеркнул, что в настоящее время Институт зоологии принимает непосредственное участие в развитии науки и стремится к созданию структуры, обеспечивающей интеграцию отечественной зоологической науки в мировую и отвечающей требованиям современной эпохи.
Выступив на мероприятии, академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов рассказал о роли научного учреждения в развитии зоологии, деятельности сотрудников института по современным научным направлениям. Было сказано, что, руководствуясь Концепцией развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее», институт поставил перед собой цель проведения мультидисциплинарных исследований для защиты биоразнообразия, подготовки научно-практических основ биологической охраны сельскохозяйственных культур, борьбы с паразитами биологическими методами.
Доведя до внимания расширение международных связей между научными учреждениями, академик Ахлиман Амирасланов рассказал о связях сотрудничества с такими известными зарубежными структурами, как институты Зоологии, Цитологии и Научно-исследовательский институт защиты растений России, Тюменским государственным университетом, Институтом зоологии Грузии, Университетом Жозефа Фурье Франции, Техасским и Калифорнийским университетами США, Университетом Турку Финляндии, Университетом Орта Догу Турции, Дрезденским зоологическим музеем Германии и т.д.
Затем, выступив, директор Института зоологии, доктор философии по физико-математическим наукам Эльман Юсифов рассказал об основных направлениях деятельности института, проводимых здесь фундаментальных исследованиях и достигнутых успехах. Было отмечено, что в настоящее время сотрудники института осуществляют научно-исследовательские работы по изучению биоразнообразия в водных бассейнах Азербайджана, обеспечения устойчивого развития и восстановления биологических ресурсов, организации аквакультурного хозяйства Каспия и другим направлениям.
Коснувшись вопроса применения современных методов в научных исследованиях, осуществляемых институтом, Э.Юсифов отметил, что для изучения видов и популяций национальной фауны применяются молекулярно-генетические, космические, дистанционные методы, а также метод математического моделирования. Ученый также рассказал о богатом коллекционном фонде института, исследованиях, проведенных учеными института за счет международных грантов, последних опубликованных научных трудах, подготовке высококвалифицированных молодых кадров.
Выступив затем, заместитель министра экологии и природных ресурсов Фирдовси Алиев поздравил участников конференции по случаю юбилея. Далее он рассказал о заслугах и роли ученых-зоологов в области оздоровления окружающей среды.
На международной научной конференции также выступили директор Департамента аквакультуры и рыбных заболеваний Университета Фырат Турции, профессор Наим Саглам, член Лондонского королевского общества, профессор Рози Скараватти, заместитель директора по научной работе Института зоологии им. Шмальгаузена, доктор биологических наук, профессор Виталий Харченко, заведующий кафедрой Бакинского государственного университета, доктор биологических наук Кара Мустафаев, директор Института биоресурсов Нахчыванского отделения НАНА, академик Тариэль Талыбов и другие.
На мероприятии был продемонстрирован подготовленный Интернет -телеканалом Elm TV документальный фильм, посвященный 80- летнему юбилею Института зоологии.