İclası giriş sözü ilə açan AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi. Akademik AR Prezidenti cənab İlham Əliyevin “2014-cü il Gənclər üçün Prezident mükafatlarının verilməsi haqqında” 1 fevral 2014-cü il tarixli Sərəncamı ilə elm sahəsi üzrə Prezident mükafatına layiq görülmüş institutun “Geodinamika və seysmologiya” şöbəsinin əməkdaşı Rafiq Səfərovu təbrik etdi. Mükafata layiq görülən R.Səfərovun ona göstərilən etimadı doğruldacağına, elmimizin adını daha da yüksəklərə qaldıracaqlarına əminliyini ifadə etdi.
Daha sonra akademik A.Əlizadə AMEA-nın müxbir üzvü Arif Quliyevin anadan olmasının 80, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Akif Əliyevin 80, “Nafta-Press” nəşriyyatının rəhbəri Hafiz Abıyevin 60 illik yubileyləri münasibətilə onları təbrik etdi, elmi fəaliyyətlərində uğurlar dilədi.
Tədbirdə Elmi Şuranın və Ümumrespublika elmi seminarlarının iş planı, Avropanın elmi mərkəzlərində təhsil almış doktorantların elmi-tədqiqat işlərinin hesabatı, Azərbaycanın geoekoloji xəritəsinin təqdimatı, “Petrofizika” şöbəsinin mühəndisi, Bakı Dövlət Universitetinin magistrantı Ə.Ağayevin “Neft-qaz kollektorlarının flüidlərində mikroelementlərin biokimyəvi davranışı (Pirallahı yatağı timsalında)” diplom işinin mövzusunun təsdiqi, institutun doktoranturasına (fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə) qəbul, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru A.Əkbərovun “Yeraltı suların kəşfiyyatı və istismar ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi” adlı kitabının nəşri və s. məsələlər müzakirə edildi, təklif və tövsiyyələr səsləndirildi.

Next workshop of the Scientific Council of ANAS Institute of Geology
Opening the assembly, president of ANAS acad. Akif Alizadeh informed about the issues on the agenda. Academician congratulated Rafig Safarov, employee of “Geodynamics and seismology” department of the institute who deserved President’s award for science by the Order of the AR President Ilham Aliyev “On the giving President’s awards for youth in 2014” dated February 1, 2014.
Later on, acad. Akif Alizadeh congratulated corresponding member of ANAS Arif Guliyev on the occasion of 80th jubilee, Dr. geology-mineralogy Akif Aliyev’s 80th jubilee, head of “Nafta- Press” publishing house Hafiz Abiyev’s 60th jubilee and wished them successes in the scientific activities.
In the event, were discussed work plan of the Scientific Council and Republican scientific seminars, report of scientific research works of PhDs studied at the European research centers, the presentation of the Azerbaijan geological map, the approval of the thesis topic on “Biochemical behavior of micronutrient in fluids of oil and gas reservoirs (in case of Pirallahi deposit)” by A. Aghayev, engineer of “Petrophysics” Department, master of Baku State University, on admission of doctoral (PhD training) of the institute, doctor of geological-mineralogical sciences A. Akbarov’s “Exploration and exploitation of underground water and resource assessment” book publication etc.