AMEA Botanika İnstitutunda “Elmi tədqiqatlar üçün elektron məlumat bazalarından səmərəli istifadə” mövzusunda maarifləndirici seminar keçirilib.
Tədbirdə Botanika İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d., dosent Rəşad Səlimov institutun alim və mütəxəssislərini elmi tədqiqat işlərinin hazırlanması zamanı “Web of Science” və “Scopus” kimi qlobal məlumat bazalarının imkanları və əsas elementlərindən səmərəli istifadə qaydaları ilə tanış edib.
Seminarda qlobal elmi bazaya çıxış təmin edən “Web of Science” Məlumat Platformasına daxil olan aparıcı beynəlxalq elmi nəşrlərin seçilməsi qaydaları izah edilib. AMEA-nın elmi müəssisələri, o cümlədən Botanika İnstitutu üçün də istfadəyə açıq olan “Web of Science” saytında və elmi istinadların məlumat bazası axtarış vasitələrindən səmərəli istifadə yolları əyani olaraq göstərilib.
Qeyd edək ki, cari ilin oktyabr ayında AMEA ilə “Thomson Reuters” təşkilatı arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən AMEA-nın 40-dan çox elmi-tədqiqat müəssisəsi və orada çalışan çox sayda alim və mütəxəssisləri üçün “Thomson Reuters” platformasının bibliometrik şəbəkəsindən (“Web of Science”) istifadə imkanları yaradılmışdır.

ANAS Institute of Botany hosted the educational seminar on "Efficient usage of electronic databases in scientific studies".
At the seminar, Head of the Department of Education of the Institute of Botany, PhD in Biology, Associate Professor Rashad Salimov informed the scientists and specialists of the Institute with the rules of the efficient use of capacities and the main elements of a global information database "Web of Science" and "Scopus" in the preparation of research projects.
The workshop explained the rules of selection of international scientific publications entering the information platform "Web of Science", which provides access to the global knowledge base. On the "Web of Science" website, available to scientific institutions of ANAS and the Institute of Botany, clearly shows the effective usage of search engines database Science Citation.
It should be noted that, in October of this year, according to the contract signed between ANAS and the organization of "Thomson Reuters" for more than 40 scientific research institutions of ANAS and employees there scientists and engineers created the possibility for the use of bibliometric network ("Web of Science") platform "Thomson Reuters ".