Dekabrın 12-də AMEA-nın akademik Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda ümummilli lider Heydər Əliyevin vəfatının 13-cü ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva ulu öndərin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında əvəzolunmaz xidmətlərindən danışdı. Qeyd etdi ki, Azərbaycan tarixinin 40 ili ümummilli lider Heydər Əliyev adı ilə bağlıdır. G.Baxşəliyeva ulu öndərin həm sovet dövründə, həm də müstəqillik illərində Azərbaycana rəhbərlik etdiyi vaxtlarda, habelə keçmiş SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini işlədiyi dövrdə xalqının, doğma respublikanın hərtərəfli inkişafı istiqamətində gördüyü işləri yada salaraq, Heydər Əliyevin bir rəhbər kimi bütün müsbət keyfiyyətləri özündə cəmləşdirən nadir şəxsiyyət olduğunu dedi.
Bildirildi ki, bu gün Heydər Əliyevin layiqli siyasi varisi Prezident İlham Əliyev ulu öndərin siyasi kursunu uğurla davam etdirir. Bu siyasi kurs dövlət müstəqilliyimizin qorunub saxlanılması və möhkəmləndirilməsi, ölkəmizin beynəlxalq imicinin yüksəldilməsi, sosial-iqtisadi tərəqqiyə nail olunması kimi ağır və taleyüklü məsələlərdə sınaqdan çıxıb.
Daha sonra çıxış edən iqtisad üzrə elmlər doktoru Dünyamalı Vəliyev, filologiya üzrə elmlər doktoru Elman Quliyev, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Esmeralda Həsənova və başqaları Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsində, demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğunda misilsiz xidmətlərindən bəhs etdilər. Bildirdilər ki, ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi, elmin inkişafında da ulu öndərin xidmətləri heç zaman unudulmayacaq.

В Институте востоковедения почтили память общенационального лидера
12 декабря в Институте востоковедения имени академика З.Буньядова НАНА состоялось мероприятие почтения памяти в связи с 13-й годовщиной со дня кончины общенационального лидера Гейдара Алиева.
Открывшая вступительным словом мероприятие директор института, член-корреспондент НАНА Говхар Бахшалиева рассказала о неоценимых заслугах великого лидера перед азербайджанским народом и государством. Она отметила, что 40-летний период истории Азербайджана связан с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Г.Бахшалиева, вспоминая деятельность великого лидера в направлении всестороннего развития своего народа и республики, как в советский период, так и в годы независимости, отметила, что Гейдар Алиев был уникальной личностью, сочетающей в себе все положительные качества руководителя.
Было отмечено, что сегодня достойный политический преемник Гейдара Алиева Президент Ильхам Алиев успешно продолжает политический курс великого лидера. Этот политический курс прошел испытание в таких тяжелых и судьбоносных вопросах, как сохранение и укрепление нашей государственной независимости, повышение международного имиджа, достижение социально-экономического прогресса нашей страны.
Затем выступили доктор экономических наук Дуньямалы Велиев, доктор филологических наук Эльман Гулиев, доктор философии по философии Эсмеральда Гасанова и другие, которые говорили о неоценимых заслугах Гейдара Алиева в укреплении независимости Азербайджана, строительстве демократического, правового, светского государства.