AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının cari ilin yekunlarına dair hesabatı dinlənilib
Dekabrın 13-də AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) cari ilin yekunlarına həsr olunan ilk hesabat yığıncağı keçirildi.
Giriş nitqi ilə çıxış edən Şuranın sədri, dosent Famin Salmanov Fizika-Riyaziyyat və Texnika, Humanitar, Kimya elmləri və Gəncə bölmələrinin hesabatlarının dinləniləcəyini bildirdi. F.Salmanov hesabat dövründə bölmələr üzrə Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının elmi və ictimai fəaliyyətində mühüm işlər görüldüyünü və böyük nailiyyətlər əldə olunduğunu diqqətə çatdırdı. GAMŞ-ın sədri elmlə təhsilin vəhdətinin yaradılması, elmin populyarlığının artırılması, gənc mütəxəssislərin timsalında Azərbaycan elminin dünyaya inteqrasiyası istiqamətində əhəmiyyətli işlər görüldüyünü qeyd etdi.
F.Salmanov 2016-cı il üzrə Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulan bütün elmi və ictimai tədbirlərin tam şəkildə həyata keçirilməsində ayrı-ayrı bölmələrə daxil olan institutların yerli şuralarının da mühüm rol oynadığını söylədi.
Sonra Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin GAMŞ-nın katibi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Suma Hüseynova, Humanitar Elmlər Bölməsinin GAMŞ-nın katibi, dosent Eşqanə Babayeva, Kimya Elmlər Bölməsinin GAMŞ-nın katibi, dosent Faiq Məmmədov və Gəncə Bölməsinin GAMŞ-nın katibi Elnur Həsənov məruzələrində bildirdilər ki,  rəhbərlik etdikləri bölmələrə daxil olan institutların yerli şuraları cari ildə  bir sıra istiqamətlərdə fəaliyyət göstərib. İl ərzində elmin təbliği, həvəsləndirmə tədbirləri, müsabiqə, olimpiyada və marifləndirmə seminarları təşkil edilib. Müvafiq institut gənclərinin statistik və elmi göstəriciləri, onların həm beynəlxalq, yerli konfranslarda iştirakları, həm də dərc etdikləri monoqrafiyalar və məqalə-tezislərin sayına görə əvvəliki illərlə müqayisədə artım olduğunu vurğuladılar.

13 декабря состоялось посвященное итогам текущего года отчетное собрание Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) НАНА.
Выступив со вступительной речью, председатель Совета, доцент Фамин Салманов отметил, что на заседании будут заслушаны отчеты СМУС по Отделению физико-математических и технических наук, Отделению гуманитарных наук, Отделению химических наук и Гянджинскому отделению. Ф.Салманов сообщил, что за отчетный период Советами молодых ученых и специалистов научных подразделений были проведены важные мероприятия в области научной и общественной деятельности и достигнуты большие успехи. Председатель СМУС отметил, что проделана важная работа в направлении создания единства науки и образования, повышения популярности науки, а также интеграции отечественной науки в международное научное пространство на примере молодых специалистов.
Ф.Салманов отметил важную роль местных советов институтов, входящих в отдельные отделения, в реализации научных и общественных мероприятий, предусмотренных в Плане деятельности на 2016 год.
Далее секретарь СМУС Отделения физико-математических и технических наук, доктор философии по физике Сума Гусейнова, секретарь СМУС Отделения гуманитарных наук, доцент Эшгана Бабаева, секретарь СМУС Отделения химических наук, доцент Фаиг Мамедов и секретарь СМУС Гянджинского отделения Эльнур Гасанов в своих докладах отметили, что местные советы институтов, входящих в руководимые ими отделения, осуществили деятельность в ряде направлений. В течение года были организованы стимулирующие мероприятия, конкурсы, олимпиады и просветительские семинары. Подчеркнули, что по сравнению с предыдущими годами в статистических показателях молодежи соответствующих институтов наблюдался рост в количестве опубликованных монографий, тезисов и статей.