AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının cari ilin yekunlarına dair hesabatı dinlənilib
Dekabrın 13-də AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) cari ilin yekunlarına həsr olunan ilk hesabat yığıncağı keçirildi.
Giriş nitqi ilə çıxış edən Şuranın sədri, dosent Famin Salmanov Fizika-Riyaziyyat və Texnika, Humanitar, Kimya elmləri və Gəncə bölmələrinin hesabatlarının dinləniləcəyini bildirdi. F.Salmanov hesabat dövründə bölmələr üzrə Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının elmi və ictimai fəaliyyətində mühüm işlər görüldüyünü və böyük nailiyyətlər əldə olunduğunu diqqətə çatdırdı. GAMŞ-ın sədri elmlə təhsilin vəhdətinin yaradılması, elmin populyarlığının artırılması, gənc mütəxəssislərin timsalında Azərbaycan elminin dünyaya inteqrasiyası istiqamətində əhəmiyyətli işlər görüldüyünü qeyd etdi.
F.Salmanov 2016-cı il üzrə Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulan bütün elmi və ictimai tədbirlərin tam şəkildə həyata keçirilməsində ayrı-ayrı bölmələrə daxil olan institutların yerli şuralarının da mühüm rol oynadığını söylədi.
Sonra Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin GAMŞ-nın katibi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Suma Hüseynova, Humanitar Elmlər Bölməsinin GAMŞ-nın katibi, dosent Eşqanə Babayeva, Kimya Elmlər Bölməsinin GAMŞ-nın katibi, dosent Faiq Məmmədov və Gəncə Bölməsinin GAMŞ-nın katibi Elnur Həsənov məruzələrində bildirdilər ki,  rəhbərlik etdikləri bölmələrə daxil olan institutların yerli şuraları cari ildə  bir sıra istiqamətlərdə fəaliyyət göstərib. İl ərzində elmin təbliği, həvəsləndirmə tədbirləri, müsabiqə, olimpiyada və marifləndirmə seminarları təşkil edilib. Müvafiq institut gənclərinin statistik və elmi göstəriciləri, onların həm beynəlxalq, yerli konfranslarda iştirakları, həm də dərc etdikləri monoqrafiyalar və məqalə-tezislərin sayına görə əvvəliki illərlə müqayisədə artım olduğunu vurğuladılar.

December 13, was held an assembly of ANAS Council of Young Scientists and Specialists (CYSC) on a report preparation of the year.
At the event, chairman of CYSC, PhD in Physics Famin Salmanov noted, that the meeting will be delivered reports on CYSC for Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences, Department of Humanities, Department of Chemical Sciences and Ganja Branch. F.Salmanov reported that, during the reporting period, Council of Young Scientists and Specialists of scientific subdivisions of the important events in the field of scientific and social activities and was achieved great progress. Chairman of CYSC noted that, important work done in the direction of creating the unity of science and education, increase the popularity of science, as well as the integration of domestic science into the international scientific space on the example of young professionals.
F.Salmanov noted the important role of local councils, institutes of the individual offices in the implementation of the Active Plan for 2016 of scientific and social events.
Next Secretary of CYSC Department of Physical and Mathematical and Technical Sciences, PhD in physics Suma Huseynova, Secretary of CYSC Division Humanitarian Sciences, Associate Professor Eshgana Babayeva, Secretary of CYSC Department of Chemical Sciences, Associate Professor Faig Mammadov and Secretary of CYSC Ganja Department Elnur Hasanov in their reports indicated that local councils institutes of the department led by them, have carried out activities in a number of areas.
During the year, stimulating activities were organized, competitions, contests and educational seminars. They stressed that in comparison with previous years in the statistics of youth related institutions saw an increase in the number of published books, abstracts and articles.