Abbasqulu Ağa Bakıxanovun 220 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
13.02.2014 00:00
2014-cü ildə Azərbaycan ictimai-mədəni fikir tarixinin görkəmli nümayəndəsi, böyük maarifçi, tanınmış alim və şair Abbasqulu Ağa Bakıxanovun anadan olmasının 220 illiyi tamam olur.
Ensiklopedik biliyə və əhatəli dünyagörüşünə malik şəxsiyyət kimi Abbasqulu Ağa Bakıxanov elmin, mədəniyyətin ən müxtəlif sahələrinə aid zəngin bir irs yaratmışdır. Xalqın həyatında əsaslı dəyişikliklərə yol açmış maarifçilik ideyalarının bərqərar olmasında onun mühüm xidmətləri vardır. Azərbaycanın tarixi keçmişinin müasir dünya elmi səviyyəsində yeni, sistemli tədqiqi mərhələsi Bakıxanovun adı ilə sıx bağlıdır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, milli ictimai fikrin, elmin və mədəniyyətin inkişafına dəyərli töhfələr vermiş Abbasqulu Ağa Bakıxanovun 220 illik yubileyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, Abbasqulu Ağa Bakıxanovun 220 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

В 2014 году исполняется 220 лет со дня рождения выдающегося представителя истории азербайджанской общественно-культурной мысли, великого просветителя, известного ученого и поэта Аббасгулу Ага Бакиханова.
Как личность, обладавшая энциклопедическими знаниями и широким мировоззрением, Аббасгулу Ага Бакиханов создал богатое наследие, относящееся к самым различным сферам науки и культуры. Ему принадлежат важные заслуги в утверждении просветительских идей, открывших путь к коренным переменам в жизни народа. Этап нового, системного исследования исторического прошлого Азербайджана на уровне современной мировой науки тесно связан с именем Бакиханова.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 220-летнего юбилея Аббасгулу Ага Бакиханова, внесшего ценный вклад в развитие национальной общественной мысли, науки и культуры, постановляю:
1.Министерству культуры и туризма Азербайджанской Республики совместно с Национальной Академией Наук Азербайджана и Министерством образования Азербайджанской Республики, с учетом предложений Союза писателей Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 220-летнему юбилею Аббасгулу Ага Бакиханова.