Abbasqulu Ağa Bakıxanovun 220 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
13.02.2014 00:00
2014-cü ildə Azərbaycan ictimai-mədəni fikir tarixinin görkəmli nümayəndəsi, böyük maarifçi, tanınmış alim və şair Abbasqulu Ağa Bakıxanovun anadan olmasının 220 illiyi tamam olur.
Ensiklopedik biliyə və əhatəli dünyagörüşünə malik şəxsiyyət kimi Abbasqulu Ağa Bakıxanov elmin, mədəniyyətin ən müxtəlif sahələrinə aid zəngin bir irs yaratmışdır. Xalqın həyatında əsaslı dəyişikliklərə yol açmış maarifçilik ideyalarının bərqərar olmasında onun mühüm xidmətləri vardır. Azərbaycanın tarixi keçmişinin müasir dünya elmi səviyyəsində yeni, sistemli tədqiqi mərhələsi Bakıxanovun adı ilə sıx bağlıdır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, milli ictimai fikrin, elmin və mədəniyyətin inkişafına dəyərli töhfələr vermiş Abbasqulu Ağa Bakıxanovun 220 illik yubileyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, Abbasqulu Ağa Bakıxanovun 220 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on conducting 220th jubilee of Abbasgulu aga Bakikhanov
13.02.2014 00:00
In 2004, notable representative of social thought in Azerbaijan, great enlightener, well-known scientist and poet Abbasgulu Agha Bakikhanov would turn 220.
Possesing encyclopedic knowledge and compehernsive outlook, Abbasgulu Agha Bakikhanov had created a rich heritage covering various areas of science and culture.
Governed by Clause 32, Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan and in order to celebrate the 220th jubilee of Abbasgulu Agha Bakikhanov, who owns an invaluable contribution to the development of science and culture, I hereby resolve as follows:
1. To task Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan National Academy of Sciences joint with Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and taking into account the proposals of the Azerbaijan Writers' Union, to prepare and omplement Action Plan on 220th jubille of Abbasgulu Agha Bakikhanov.
2. To task Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan resolving the issues stemming out this Order.