Tanınmış ədəbiyyatşünas alim Əli Sultanlının 110 illiyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib
Bu gün AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında bu elmi müəssisənin təşkilatçılığı ilə görkəmli Azərbaycan ədəbiyyatşünası və pedaqoqu, professor Əli Sultanlının anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunan elmi sessiya keçirildi.
Öncə Ədəbiyyat İnstitutunda Elektron oxu zalının açılışı oldu.
Tanınmış alim və mütəxəssislərin iştirak etdikləri tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli görkəmli alimin mənalı ömür yolundan, zəngin elmi yaradıcılığından, ədəbiyyatşünaslığın inkişafındakı xidmətlərindən danışdı. Bildirdi ki, Qərbi Avropa ədəbiyyatının tədqiqi, tədrisi və nəşri sahəsində əvəzsiz xidmətləri olan professor Ə.Sultanlı xarici ədəbiyyat fənni üzrə Azərbaycan dilində ilk dərslik və müntəxəbatların müəllifidir. O, Azərbaycan alimləri arasında birinci dəfə 1939-cu ildə xarici ölkələr ədəbiyyatı sahəsində filologiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi, 1946-cı ildə isə filologiya elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almışdır. Alim “Antik ədəbiyyat tarixi”, “Roma ədəbiyyatı müntəxəbatı”, “Antik ədəbiyyatı müntəxəbatı” dərsliklərinin, “Azərbaycan dramaturgiyasının inkişaf yolları”, “Nizami və Qərbi Avropa ədəbiyyatı” və digər sanballı əsərlərin müəllifi kimi şöhrət qazanmışdır.
Akademik İ.Həbibbəyli qeyd etdi ki, görkəmli alimin yaradıcılığında əsas yeri “Azərbaycan dramaturgiyasının inkişaf yolları” əsəri tutur. Alim bu əsərdə ilk dəfə Azərbaycan dramaturgiyasının elmi tarixini yazmışdır. Ayrı-ayrı icmal və oçerk şəklində yazılmış əsər bu gün də Azərbaycan ədəbiyyatının ən dəyərli nümunələrindəndir.
AMEA-nın vitse-prezidenti Əli Sultanlının uzun müddət Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki Bakı Dövlət Universitetində) fəaliyyət göstərdiyini, Azərbaycan dramaturgiyasının tədqiqatçısı, dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrinin təbliğatçısı olduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, Ə.Sultanlının xidmətləri dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş, o, SSRİ Ali Sovetinin fərmanı ilə, Əmək ikidliyinə görə medalı ilə təltif edilmişdir.
Akademik İ.Həbibbəyli ədəbiyyatşünas alimin elmi irsinin daha dərindən tədqiqinin vacibliyini vurğuladı.
Daha sonra institutun Yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Zaman Əsgərlinin “Əli Sultanlının həyat və yaradıcılığı”, Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin əməkdaşı Leyla Ramazanovanın “Əli Sultanlının müqayisəli ədəbiyyatşünaslıqda xidmətləri” mövzusunda məruzələri dinlənildi. Çıxış edənlər Ə.Sultanlının ali məktəblərimiz üçün ilk Qərb və dünya ədəbiyyatı kurslarının yaradıcısı, ötən əsrdə dünya klassikasını xalqımızın milli-mənəvi sərvətləri xəzinəsinə çevirməkdə bənzərsiz xidməti olan görkəmli pedaqoq olduğunu bildirdilər.

Состоялась научная сессия по случаю 110-летия известного ученого-литературоведа Али Султанлы
Сегодня в Электронном актовом зале Института литературы имени Низами НАНА при организационной поддержке данного научного учреждения состоялась научная сессия, посвященная 110-летнему юбилею со дня рождения видного азербайджанского литературоведа и педагога, профессора Али Султанлы.
Сначала в Институте литературы прошла церемония открытия Электронного читального зала.
На мероприятии, в котором приняли участие известные ученые и специалисты, вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли рассказал о содержательном жизненном пути известного ученого, его богатом научном творчестве и заслугах в развитии литературоведения. Он отметил, что профессор А.Султанлы, которому принадлежат большие заслуги в исследовании, обучении и издании литературы Западной Европы также является автором первого учебника и хрестоматий по литературе зарубежных стран на азербайджанском языке.
Он являлся первым азербайджанским ученым в области литературы зарубежных стран, получившим в 1939 году ученую степень кандидата филологических наук, а в 1946 году - доктора филологических наук в данной сфере. Ученый завоевал славу как автор фундаментальных трудов и учебников «История античной литературы», «Хрестоматия по римской литературе», «Хрестоматия по античной литературе», «Пути развития азербайджанской драматургии», «Низами и литература Западной Европы» и других.
Академик И.Габиббейли отметил, что основное место в творчестве видного ученого занимает труд «Пути развития азербайджанской драматургии». В данном труде ученый впервые написал о научной истории азербайджанской драматургии. Научная работа, написанная в виде отдельных обзоров и очерков, и сегодня является самым ценным образцом азербайджанской литературы.
Вице-президент НАНА отметил, что Али Султанлы долгое время работал в Азербайджанском государственном университете (ныне Бакинский государственный университет), был исследователем азербайджанской драматургии, пропагандистом выдающихся представителей мировой литературы. Он отметил, что заслуги Али Султанлы были высоко оценены государством, он, указом Верховного совета СССР был награжден медалью.
Академик И.Габиббейли подчеркнул важность более глубокого исследования научного наследия ученого-литературоведа.
Затем заведующий Отделом азербайджанской литературы нового периода института, доктор филологических наук, профессор Заман Аскерли выступил с докладом «Жизнь и творчество Али Султанлы», сотрудник Отдела азербайджано-азиатских литературных связей Лейла Рамазанова – «Заслуги Али Султанлы в сравнительном литературоведении» и т.д.