AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-nın elmi-müəssisə və təşkilatlarında viki-qrupların təşkili istiqamətində qarşıya qoyulan məqsədlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Tədbirdə Vikipediya İnternet portalında Azərbaycanın qədim tarixi, mədəni irsi və arxeologiyası barədə məlumatların düzgün və əhatəli şəkildə yerləşdirilməsinin zəruriliyi müzakirə olunub.
İnstitutda viki-mühitin Azərbaycan arxeologiyası və etnoqrafiyası ilə bağlı hissəsinin zənginləşdirilməsi, onların qorunması və inkişafı məqsədi ilə İşçi Qrupu yaradılıb. İşçi Qrupu AMEA Rəyasət Heyətinin 15 yanvar 2014-cü il tarixli ““Wikipedia” ensiklopediyasında Azərbaycan həqiqətlərinin, milli-mənəvi dəyərlərin təsbit olunması, qorunması və inkişafında alimlərin vəzifələri haqqında” Qərarına əsasən yaradılıb.
İşçi Qrupu tərəfindən viki-mühitdə yer alan arxeoloji və etnoqrafiya sahəsinə aid materiallar nəzərdən keçiriləcək, mütəmadi olaraq Azərbaycan arxeologiyası və etnoqrafiyasında olan elmi nailiyyətlər, arxeologiyanın görkəmli şəxsiyyətləri, onların əsərləri və arxeoloji abidələr haqqında məlumatlar “Wikipedia” ensiklopediyasına yerləşdiriləcəkdir.
Qeyd edək ki, “Wikipedia” ensiklopediyasında son zamanlar Azərbaycan axeologiyası ilə bağlı bir sıra həqiqətə uyğun gəlməyən materiallar yer alıb. İşçi Qrupu bu cür yalan məlumatların qarşısını almaq, doğru və dolğun elmi məlumatların yerləşdirilməsi, elmi nailiyyətlərin dünya və Azərbaycan ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində işlər görəcək.

Состоялось очередное собрание Ученого совета Института археологии и этнографии НАНА
По решению Президиума НАНА, на собрании были обсуждены цели, стоящие на пути создания вики-групп в научных учреждениях и организациях НАНА. На мероприятии также была обсуждена важность комплексного и точного размещения на интернет-портале Википедия информации о древней истории Азербайджана, культурном наследии и археологии.
В институте была создана Рабочая группа c целью обогащения, развития и защиты части вики-среды, касающейся археологии и этнографии Азербайджана. Рабочая группа создана на основе Решения Президиума НАНА “Об определении в энциклопедии “Википедия” национально-культурных ценностей Азербайджана, их защите и развитии, о задачах ученых” от 15 января 2014-го года.
Рабочей группой будут рассмотрены материалы по археологии и этнографии в вики-среде, в “Википедии” регулярно будет размещаться информация о научных достижениях в области археологии и этнографии Азербайджана, выдающихся археологах, их трудах и археологических памятниках.
Отметим, что в последнее время в энциклопедии “Википедии” были размещены не соответствующие действительности материалы, связанные с археологией Азербайджана. Рабочая группа займется предотвращением появления таких материалов, размещением точных и полных научных материалов, предоставляя научные достижения мировому и азербайджанскому сообществу.