Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq səhifəsi olan 20 Yanvar faciəsindən 27 il ötür. 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə keçmiş sovet ordusunun hərbi hissələri Bakı şəhərində müstəqil dövlət yaratmaq və öz suverenliyini əldə etmək üçün ayağa qalxan dinc əhaliyə qarşı misli görünməmiş qətliam törədib. Xalqımıza qarşı törədilmiş bu qanlı cinayət əslində bəşəriyyətə, humanizmə, insanlığa qarşı həyata keçirilmiş dəhşətli terror aktıdır.
Yanvarın 18-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində 20 Yanvar faciəsinin 27-ci ildönümü münasibətilə “Qanlı yanvardan istiqlala gedən yol” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Əvvəlcə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov xalqımızın mübarizə tarixində ən şanlı səhifələrdən olan Qanlı Yanvar faciəsini insanlığa qarşı törədilmiş qatı cinayət adlandırıb. O, 20 Yanvar hadisələrinin mənəvi, siyasi, hüquqi aspektləri barədə məlumat verib, xalqımızın həyatında və yaddaşında dərin iz qoymuş faciənin ağır nəticələrindən danışıb.
"Qəhrəmanlığın bədii salnaməsi: şəhidlərimiz şeirimizdə" mövzusunda məruzə edən akademik R.Hüseynov qeyd edib ki, həmin gecə günahsız və silahsız vətəndaşlarımız milli azadlığımız, suverenliyimiz uğrunda mübarizəyə qalxıblar. Qanlı Yanvar hadisələrinə ilk dəfə hüquqi-siyasi qiymət ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra verilib. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi daha da möhkəmlənib, ölkəmiz sürətlə inkişaf edib və ordumuz daha da güclənib.
“20 Yanvar hadisələri müasir tariximizdə ən faciəli günlərdən biri, eyni zamanda, xalqımızın qürur tarixi, qəhrəmanlıq səhifəsidir” – deyən R.Hüseynov bildirib ki, bu tarix Azərbaycan xalqının yaddaşına müstəqilliyin qazanılması uğrunda mübarizənin zirvəsi kimi əbədi həkk olunub.
Daha sonra fil.ü.e.d. Şəfəq Əlibəylinin "Azərbaycan qadını Vətənin müstəqillik yollarında", fil.ü.e.d., prof. Kamil Allahyarovun "20 Yanvar Azərbaycan tarixinin həm qəhrəmanlıq, həm də faciəvi bir səhifəsidir" mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Çıxış edənlər 20 Yanvarın Azərbaycanın istiqlal yolunun ilk zirvəsi, milli məfkurənin oyanış günü olduğunu vurğulayıblar.

20 Января упоминается в истории нашего народа с чувством гордости
Проходит 27 лет со дня трагедии 20 Января - героической страницы истории азербайджанского народа. В ночь с 19 на 20 января 1990 года воинские части бывшей советской армии совершили невиданный геноцид в городе Баку против мирного населения, поднявшегося с целью создания независимого государства и приобретения суверенитета. Кровавое преступление, учиненное против нашего народа, являлось ужасным террористическим актом против человечества, гуманизма, человечности.
18 января в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА по случаю 27-й годовщины трагедии 20 Января состоялась Научная сессия «Путь от Кровавого января к независимости».
Вначале минутой молчания была почтена память жертв трагедии.
На мероприятии директор музея, академик Рафаэль Гусейнов назвал события Кровавого января – самым тяжким преступлением, совершенным против человечества. Он рассказал о моральных, политических, правовых аспектах событий 20 Января, а также тяжелых последствиях трагедии, оставившей глубокий след в памяти нашего народа.
Выступив с докладом «Художественная летопись героизма: наши шехиды в стихотворениях», академик Р.Гусейнов отметил, что в эту ночь невинные и безоружные граждане поднялись на борьбу за национальный суверенитет и свободу. Впервые политико-правовая оценка событиям Кровавого января была дана общенациональным лидером Гейдаром Алиевым после возвращения к власти. Под руководством президента Ильхама Алиева еще более укрепляется государственная независимость Азербайджана, стремительно развиваются наша страна и армия.
«20 Января - один из самых трагических дней в современной отечественной истории, вместе с тем, гордость и героическая страница нашего народа», - отметил Р.Гусейнов. Он подчеркнул, что эта дата навеки запечатлена в памяти азербайджанского народа как вершина борьбы за обретение независимости.
Затем были заслушаны доклады доктора филологических наук Шафаг Алибейли «Азербайджанская женщина на пути независимости Родины» и доктора филологических наук, профессора Кямиля Аллахъярова «20 Января – героическая и трагическая страница истории Азербайджана».