“Azərbaycan xalçaları” jurnalının 21-ci sayı nəşr olunub.
Sənətşünaslıq və tarix ixtisasları üzrə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının elmi nəşrləri sırasında olan jurnalda sənətşünaslıq, tarix, ayrı-ayrı xalq tətbiqi sahələrini əhatə edən müəllif yazıları, reportajlar, elmi məqalələr, maraqlı tərcümə materialları yer alıb.
Jurnalda “Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin fəaliyyəti işıqlandırılıb. Cəmiyyətin Füzuli filialının açılışı haqqında rəsmi xronika, regionlarda təşkil olunan xalçaçılıq üzrə tədris-hazırlıq kursları barədə məlumat, həmçinin Əməkdar jurnalist Ləman Əliəşrəfqızının filialın fəaliyyətindən bəhs edən “Güllə səsi hana səsinə qarışan Horadiz” adlı reportaj yazısı təqdim edilib.
Nəşrin bu sayında “Gürcüstan Milli Muzeyində Azərbaycan xalçaları”, “Türk və fars halı-kilimlerinin temel özelliği”, “Səfəvilər dövründə Ərdəbildə xəttatlıq və kitab sənəti”, “Xovlu Şahsevən xalçası”, “Baharlıların tarixi keçmişi və bu günü”, “Şeyx Babı Yəqub türbəsi və yaxud kitabdan yox, kitabədən tanıdığımız adam”, “80 illik ənənə”, “Yundan toxunmuş tarix” və s. kimi müxtəlif mövzularda məqalələr dərc olunub.
Jurnalın baş redaktoru Əməkdar incəsənət xadimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, professor Vidadi Muradovdur.

Увидел свет 21-й номер журнала «Азербайджанские ковры».
В журнале, входящем в список научных изданий по специальностям «искусствоведение» и «история» Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики, нашли свое отражение авторские статьи, репортажи, научные статьи и интересные переводные материалы, охватывающие искусствоведение, историю и отдельные сферы народно-прикладного искусства.
В журнале освещена деятельность Открытого Акционерного Общества «Азерхалча». Представлена информация об официальной хронике открытия филиала Общества им. Физули, организованных в регионах учебно-подготовительных курсах, а также размещена репортажная статья заслуженного журналиста Ляман Алиашрафгызы “Güllə səsi hana səsinə qarışan Horadiz”, повествующая о деятельности филиала.
В этом номере издания опубликованы статьи на различные темы – «Азербайджанские ковры в Национальном музее Грузии», «Основные особенности турецких и персидских ковров», «Каллиграфическое и книжное искусство в Ардебиле в период правления Сефевидов», «Ворсовый ковер Шахсевен», «Историческое прошлое и сегодняшний день Бахарлылара», «Мавзолей Шейха Бабы Ягуб или человек, с которым мы знакомы не из книг, а благодаря надгробиям», «80-летняя традиция», «История, вязанная из шерсти» и т.д.
Главный редактор журнала - заслуженный деятель искусств, доктор философии по истории, профессор Видади Мурадов.