“Azərbaycan xalçaları” jurnalının 21-ci sayı nəşr olunub.
Sənətşünaslıq və tarix ixtisasları üzrə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının elmi nəşrləri sırasında olan jurnalda sənətşünaslıq, tarix, ayrı-ayrı xalq tətbiqi sahələrini əhatə edən müəllif yazıları, reportajlar, elmi məqalələr, maraqlı tərcümə materialları yer alıb.
Jurnalda “Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin fəaliyyəti işıqlandırılıb. Cəmiyyətin Füzuli filialının açılışı haqqında rəsmi xronika, regionlarda təşkil olunan xalçaçılıq üzrə tədris-hazırlıq kursları barədə məlumat, həmçinin Əməkdar jurnalist Ləman Əliəşrəfqızının filialın fəaliyyətindən bəhs edən “Güllə səsi hana səsinə qarışan Horadiz” adlı reportaj yazısı təqdim edilib.
Nəşrin bu sayında “Gürcüstan Milli Muzeyində Azərbaycan xalçaları”, “Türk və fars halı-kilimlerinin temel özelliği”, “Səfəvilər dövründə Ərdəbildə xəttatlıq və kitab sənəti”, “Xovlu Şahsevən xalçası”, “Baharlıların tarixi keçmişi və bu günü”, “Şeyx Babı Yəqub türbəsi və yaxud kitabdan yox, kitabədən tanıdığımız adam”, “80 illik ənənə”, “Yundan toxunmuş tarix” və s. kimi müxtəlif mövzularda məqalələr dərc olunub.
Jurnalın baş redaktoru Əməkdar incəsənət xadimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, professor Vidadi Muradovdur.

21st number of journal “Azerbaijani carpets” was released.
The journal, which is in the scientific journal publications on art, history of the Higher Attestation Commission under the President of Azerbaijan, compiles writings of art, history, separate applied folklore, including reports, scientific articles, and interesting translation materials.
Journal elucidates activities of “Azerkhalcha” Open Joint Stock Company as well. An official chronicle about opening of Fuzuli Branch of the Company, information about training courses of carpet-weaving in the regions, including Honored Journalist Leman Aliashrafgizi’s reportage entitled “Gulle sesi hana sesine garishan Horadiz”.
This number of edition embraces papers of "Azerbaijani Carpets in the Georgian National Museum", "The basic characteristic of the Turkish and Persian carpet and rugs," "Calligraphy and book art in Ardebil during the Safavid era", " Pile Shahseven carpet", “The 80-year-old tradition", “History woven from wool” etc.