Akademik Abel Məhərrəmova Rusiya Elmlər Akademiyasının xarici üzvü diplomu təqdim olunub
Məlum olduğu kimi, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru, akademik Abel Məhərrəmov 2016-cı ildə Rusiya Elmlər Akademiyasında (REA) keçirilmiş seçkilərdə bu nüfuzlu elm ocağının xarici üzvü seçilmişdir.
Yanvarın 24-də REA Rəyasət Heyətinin Moskvada keçirilən iclasında alimə bu qurumun xarici üzvü diplomu və nişanının təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Vladimir Fortov akademik Abel Məhərrəmovu yüksək ada layiq görülməsi münasibətilə təbrik edib, onun Azərbaycan və dünya elmi qarşısındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, azərbaycanlı alim 54 ixtiranın, 51 dərslik və dərs vəsaitinin, 1000-dən çox məqalə və tezisin müəllifi, 60-dan çox alimin elmi rəhbəridir.
Akademik Abel Məhərrəmov ona göstərilən yüksək etimada görə təşəkkürünü bildirib. O, REA Rəyasət Heyətinə Azərbaycan və Rusiya prezidentlərinin şəkilləri həkk olunmuş lövhə, həmçinin Bakı Dövlət Universiteti və M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin kimyaçı alimlərinin birgə yazdıqları və ABŞ-da ingilis dilində dərc olunan “Qeyri-kovalent qarşılıqlı təsir” adlı monoqrafiyanı təqdim edib.

Academician Abel Maharramov awarded a diploma of foreign member of the Russian Academy of Sciences
January 24, at the enlarged meeting of the Presidium of the Russian Academy of Sciences (RAS), the rector of Baku State University, Academician Abel Maharramov was submitted a diploma of a foreign member of the Russian Academy of Sciences.
Prominent Azerbaijani scientist elected a foreign member of this prestigious scientific institution on the results of the voting held at the Russian Academy of Sciences in 2016.
Congratulating Academician Abel Maharramov with an honorary title, the president of the Russian Academy of Sciences, Academician Vladimir Fortov spoke about the great merits of the scientist in the field of development of the Azerbaijani and world science. He said that Abel Maharramov - author of 54 inventions, 51 textbooks and manuals, more than 1,000 articles and abstracts, is the supervisor of more than 60 scientists.
Having a diploma and a sign of a foreign member of the Russian Academy of Sciences, Academician Abel Maharramov expressed his gratitude for the high level of confidence.
On behalf of the Baku State University, Academician Abel Maharramov presented the Presidium of the Russian Academy of Sciences a monograph written together chemists from Baku State University and Moscow State University. The monograph "Non-covalent interaction," published in English, translated into Russian Academy of Sciences, on the proposal and recommended as a textbook in universities.