Akademik Abel Məhərrəmova Rusiya Elmlər Akademiyasının xarici üzvü diplomu təqdim olunub
Məlum olduğu kimi, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru, akademik Abel Məhərrəmov 2016-cı ildə Rusiya Elmlər Akademiyasında (REA) keçirilmiş seçkilərdə bu nüfuzlu elm ocağının xarici üzvü seçilmişdir.
Yanvarın 24-də REA Rəyasət Heyətinin Moskvada keçirilən iclasında alimə bu qurumun xarici üzvü diplomu və nişanının təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Vladimir Fortov akademik Abel Məhərrəmovu yüksək ada layiq görülməsi münasibətilə təbrik edib, onun Azərbaycan və dünya elmi qarşısındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, azərbaycanlı alim 54 ixtiranın, 51 dərslik və dərs vəsaitinin, 1000-dən çox məqalə və tezisin müəllifi, 60-dan çox alimin elmi rəhbəridir.
Akademik Abel Məhərrəmov ona göstərilən yüksək etimada görə təşəkkürünü bildirib. O, REA Rəyasət Heyətinə Azərbaycan və Rusiya prezidentlərinin şəkilləri həkk olunmuş lövhə, həmçinin Bakı Dövlət Universiteti və M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin kimyaçı alimlərinin birgə yazdıqları və ABŞ-da ingilis dilində dərc olunan “Qeyri-kovalent qarşılıqlı təsir” adlı monoqrafiyanı təqdim edib.

24 января на расширенном заседании Президиума Российской Академии наук (РАН) состоялась торжественная церемония вручения ректору Бакинского государственного университета, академику Абелю Магеррамову диплома и знака иностранного члена РАН.
Видный азербайджанский ученый избран иностранным членом этого престижного научного учреждения по итогам голосования, проведенного в Российской Академии наук в 2016 году.
Поздравив академика Абеля Магеррамова с присвоением почетного звания, президент Российской Академии наук, академик Владимир Фортов рассказал о больших заслугах ученого в сфере развития азербайджанской и мировой науки. Он сообщил, что Абель Магеррамов – автор 54 изобретений, 51 учебника и учебных пособий, более 1000 статей и тезисов, является научным руководителем более 60 ученых.
Приняв диплом и знак иностранного члена РАН, академик Абель Магеррамов выразил признательность за оказанное ему высокое доверие.
От имени Бакинского государственного университета академик Абель Магеррамов вручил Президиуму Российской Академии наук монографию, написанную совместно учеными-химиками Бакинского государственного университета и Московского государственного университета. Монография «Нековалентное взаимовлияние», опубликованная на английском языке, переведена на русский язык по предложению РАН и рекомендована вузам в качестве учебника.