AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin Sərəncamına əsasən, 2016-cı ildən regional ali təhsil və elmi-tədqiqat müəssisələrinin doktorant və dissertantlarının informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları test texnologiyaları əsasında internet üzərindən distant formada keçirilir.
Bu gün AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Distant Tədris Mərkəzi ilə Akademiyanın Gəncə Bölməsi arasında Gəncədə yaşayan elmi tədqiqatçılar üçün doktorluq imtahanlarının distant formada keçirilməsi məqsədilə canlı bağlantı yaradıldı. İnstitutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, şöbə müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev vəTədris-İnnovasiya Mərkəzinin rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudova imtahanın gedişatı ilə tanış oldular.
Direktor müavini Rəşid Ələkbərov Distant Tədris Mərkəzinin yaradılmasının əhəmiyyətini vurğulayaraq bu mərkəzin regionlar, eləcə də dünyanın aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələri arasında elm və təhsil körpüsü olduğunu, doktorant və dissertantların məsafədən təhsil alması, onlayn seminar və konfransların keçirilməsi, alimlər arasında ölkədaxili, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi üçün geniş imkanlar yaratdığını bildirdi.
İmtahanların elektron test üsulu ilə həyata keçirildiyini diqqətə çatdıran alim bu sistemin imtahan prosesində şəffaflığın təmin edilməsi və imtahanlarda iştirak edənlərin biliklərinin daha obyektiv qiymətləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini söylədi.
R.Ələkbərov, həmçinin Akademiyanın institut və təşkilatlarını müasir şəbəkə xidmətləri ilə təmin edən AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin geniş imkanlarından söz açdı. Elm və təhsil şəbəkələri üzrə milli operator olan AzScienceNet-in Avropa Komissiyasında Azərbaycanı uğurla təmsil etdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, 2016-cı ildə AzScienceNet-in Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına şəbəkə xidməti göstərən GEANT şəbəkəsinə 1 Gbit/san sürətlə çıxış imkanı əldə etməsi ilə Azərbaycan Avropanın elm və təhsil mühitinə inteqrasiya olunur. Bu imkanlardan regionlarda fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat müəssisələri və universitetlər də yararlana biləcəklər.
Sonda alim imtahan iştirakçılarına uğurlar arzuladı.
Sonra çıxış edən AMEA Gəncə Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fuad Əliyev Gəncə şəhərində 150-dən artıq gənc alim və mütəxəssisin fəaliyyət göstərərək elmi tədqiqatlar apardığını diqqətə çatdırdı. Bölmənin Distant Tədris Mərkəzinin yaradılmasını dünyanın aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələri və universitetləri ilə beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişaf etdirilməsi baxımından təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirdi. Bölmənin əməkdaşları adından AMEA rəhbərliyinə və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alim və mütəxəssislərinə mərkəzin açılışında göstərdikləri dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi.
İmtahanlarda Gəncə və Naxçıvandan 100-ə yaxın doktorant və dissertant iştirak etdi.
Qeyd edək ki, yanvarın 27-də də Naxçıvan Dövlət Universiteti və AMEA Naxçıvan Bölməsində həmin bölgədə yaşayan elmi tədqiqatçılar üçün distant formada informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları təşkil olunmuşdur.

Для научных исследователей, проживающих в Нахчыване и Гяндже, докторские экзамены по информатике были проведены в дистанционной форме
Согласно Распоряжению президента НАНА, академика Акифа Ализаде, с 2016 года докторские экзамены по информатике докторантов и диссертантов региональных вузов и научно-исследовательских учреждений проводятся на основе тестовых технологий в дистанционной форме посредством Интернета.
Сегодня между Центром дистанционного обучения Института информационных технологий НАНА и Гянджинским отделением академии была налажена прямая связь с целью дистанционного проведения докторских экзаменов для научных исследователей, проживающих в Гяндже. Заместитель директора института, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов, заведующий отделом, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев и руководитель Учебно-инновационного центра Расмия Махмудова ознакомились с ходом экзаменов.
Подчеркнув значение создания Центра дистанционного обучения, заместитель директора Рашид Алекперов отметил, что этот центр является мостом науки и образования между передовыми региональными и мировыми научно-исследовательскими учреждениями, создает широкие возможности для дистанционного обучения докторантов и диссертантов, проведения конференций и семинаров в режиме онлайн, укрепления отношений сотрудничества между учеными, как внутри страны, так и на международной арене.
Отметив, что экзамены проводятся на основе тестовых технологий, ученый сказал, что данная система обеспечивает прозрачность экзаменационного процесса и представляет важное значение с точки зрения объективной оценки знаний участников экзамена.
Р.Алекперов также рассказал о широких возможностях научно-компьютерной сети AzScienceNet, обеспечивающей институты и организации Академии современными сетевыми услугами. Отметил, что являющаяся национальным оператором сеть AzScienceNet успешно представляет нашу страну в Европейской комиссии. Он также довел до внимания, что получением AzScienceNet в 2016 году доступа в сеть GEANT (1 Гбит/с), оказывающей сетевые услуги всем научным и образовательным структурам Европы, Азербайджан стремительно интегрирует в Европейскую научную и образовательную среду. Этими возможностями также смогут воспользоваться научно-исследовательские учреждение и университеты, действующие в регионах.
В заключение ученый пожелал успехов участникам экзамена.
Затем, выступив, академик-секретарь Гянджинского отделения НАНА, академик Фуад Алиев отметил, что в городе Гяндже научные исследования проводятся более 150 молодыми учеными и специалистами. Создание в отделении Центра дистанционного обучения было оценено как положительное событие с точки зрения налаживания и развития международного сотрудничества с ведущими научно-исследовательскими учреждениями и университетами. От имени сотрудников отделения была выражена признательность руководству НАНА и ученым и специалистам Института информационных технологий за оказанную поддержку в открытии центра.
В экзаменах приняли участие около 100 докторантов и диссертантов из Гянджи и Нахчывана.
Отметим, что 27 января в Нахчыванском отделении НАНА и Нахчыванском государственном университете были организованы дистанционные докторские экзамены по информатике для научных исследователей, проживающих в данном регионе.