Fevralın 9-da AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda Rusiyanın tanınmış tarixçisi və siyasi analitiki Oleq Kuznetsova “Professor Rövşən Mustafayev” adına medalın və sertifikatın təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Təqdimetmə mərasimində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, hüquq elmləri doktoru Aytən Mustafayeva qəsbkar ermənilərin zaman-zaman törətdikləri qanlı cinayətlərdən danışıb, bu barədə dünya ictimaiyyətinə daha ətraflı məlumatların çatdırılmasının zəruriliyini vurğulayıb. Ermənistanın beynəlxalq hüquq norma və prinsiplərinə əməl etməyən təcavüzkar dövlət olduğunu qeyd edən A.Mustafayeva bu istiqamətdə araşdırmalar aparan alimlərin tədqiqatlarını yüksək dəyərləndirib.
A.Mustafayeva tanınmış politoloq Oleq Kuznetsovun Cənubi Qafqazda cərəyan edən proseslərlə, xüsusilə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı obyektiv mövqeyi ilə seçildiyini söyləyərək bildirib ki, alimin əsərlərində, analitik yazılarında və müsahibələrində bu məsələyə geniş yer verilib. Qeyd olunub ki, onun “Mərkəzi Qafqaz: sivilizasiyaların toqquşmasına retrospektiv baxış” adlı məqalələr toplusunda Rusiyanın Qafqazda siyasətinin və fəaliyyətinin təkamülü təhlil olunur, Gülüstan müqaviləsinə yeni geosiyasi yanaşma təklif edilir.
O.Kuznetsovun “XX əsrdə transmilli erməni terrorizmi. Tarixi-kriminoloji tədqiqat” kitabının əhəmiyyətini vurğulayan institut direktoru bildirib ki, bu kitabda Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin başlama səbəbləri, erməni terrorizminin mahiyyəti və Azərbaycanda dinc əhaliyə qarşı törədilən cinayətlər müəllif tərəfindən geniş tədqiq edilib.
A.Mustafayeva tanınmış tarixçi O.Kuznetsovun bədnam ermənilərin saxtakarlıq və terrorla bağlı siyasətinin sübuta yetirilməsi istiqamətindəki səmərəli xidmətlərini qeyd edərək, onun “Professor Rövşən Mustafayev” adına medala və sertifikata layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Sonra mükafat sahibinə təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu və professor R.Mustafayev adına Beynəlxalq Fond tərəfindən təsis edilmiş bu mükafat hər il Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi mövzusunda araşdırmalar aparan və münaqişə barədə həqiqətləri dünya birliyinə düzgün, təkzibolunmaz faktlarla çatdıran alimlərə verilir.
“Professor R.Mustafayev” adına medal və sertifikat ilk dəfə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, millət vəkili, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevaya, eləcə də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (AMOR) sədri Leyla Əliyevaya təqdim olunub.

On February 9, Institute of Law and Human Rights hosted for a presentation ceremony of medal and certificate of “Professor Rovshen Mustafayev” to the famous Russian historian and political analyst Oleg Kuznetsov.
At the presentation ceremony, director of the aforementioned institute Dr. Law Ayten Mustafayeva spoke of usurper bloody crimes committed by Armenians from time to time, and necessity to deliver about to the world community.
Notifying famous politician’s objective position connected with processes ongoing in the South Caucasus, specially Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict, A.Mustafayeva stated that, this issue occupies wide place in articles and interviews of the scientist. “Central Caucasus: retrospective view to a clash of civilizations” bulk of articles by him analyzes evolution of Russian policy and activity in the Caucasus, and offers new geopolitical approach to the Gulustan agreement.
Ayten Mustafayeva stressed the importance of O.Kuznetsov’s book “Transnational Armenian terrorism in the XX century. Historical-criminological research”, which clarifies Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, the reasons for the start of Armenian terrorism and the nature of the crimes committed against the civilian population in Azerbaijan.
Underlying his efficient merits in proving Armenians’ fraud and terrorism-related policy, A.Mustafayeva brought to mind awarding well-known scientist the medal and certificate of "Professor Rovshan Mustafayev".
Later on, award was presented to his owner.
Note that, award, established by the Institute of Law and Human Rights and International Foundation on behalf Professor R. Mustafayev each year is granted to the scientists, engaging in Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, and delivering truth on the conflict to the world community with irrefutable facts.