“Azərbaycan muğamı miniatürlərdə” kitabının təqdimatı olub
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşı, tanınmış rəssam Fəxrəddin Əlinin “Bir kitabın izi ilə. Azərbaycan muğamı miniatürlərdə” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə kitabxananın Beynəlxalq və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Mübariz Göyüşlü ictimaiyyətə təqdim olunan nəşrin əhəmiyyətindən, F.Əlinin yaradıcılığından söhbət açıb. O, kitabın milli musiqimizin təbliğində mühüm rol oynayacağını bildirib.
MEK-in Kitabxana-Xidmət şöbəsinin müdiri Aygün Səfərova qeyd edib ki, muğamlarla bağlı düşüncələrin əks olunduğu bu kitab milli musiqimizin inkişafına töhfədir.
Sonra Türkiyənin Qars Unversitetinin professoru, kitabın məsul redaktoru Rafiq İmrani təqdim olunan kitabın məziyyətlərindən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına, qədim muğam sənətimizin tədqiqinə həsr olunmuş kitab bu sahədə dəyərli mənbədir.
Tədbirdə MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova kitabxanada Azərbaycanın təbliğinə xidmət edən çoxsaylı işlər görüldüyünü qeyd edib. MEK-in Milli Rəqəmsal Yaddaş (MRY) bazası haqqında məlumat verən direktor bildirib ki, məqsəd Azərbaycanın qədim mədəniyyətinin, tarixinin bəşəriyyətin inkişafına verdiyi töhfələr barədə Azərbaycanda və ölkəmizin hüdudlarından kənarda mövcud olan bütün məlumatları toplamaq, sistemləşdirmək, rəqəmsallaşdırmaq, elektron kataloqa salmaq, arxivləşdirmək və oxucuların istifadəsinə verməkdir.
Təqdimat mərasimində Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin müəllimi, Əməkdar artist Teyyub Aslanov, AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri Sevil Fərhadova, A.Zeynallı adına Musiqi Kollecinin müəllimi Məhərrəm Dövlətov və başqaları kitabın təqdimatı münasibətilə müəllifi təbrik edərək, ona yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıblar.
Sonda kitabın müəllifi, tanınmış rəssam Fəxrəddin Əli tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına və kitabın işıq üzü görməsində əməyi olanlara minnətdarlığını bildirib. O, Azərbaycan muğamlarının islam mədəniyyətinin məhsulu olması fikrini təkzib edərək, onların kökünün daha dərinlərə - Babil-şumer mədəniyyətinə gedib çıxdığını vurğulayıb. Kitabın mahiyyətinin muğamın dərinliklərinə enərək onu hiss etməklə, göz önündə canlandırmaq olduğunu bildirib.
F.Əli hazırda Nizami Gəncəviyə həsr olunan yeni kitab üzərində çalışdığını və əsərin xeyli hissəsinin artıq tamamlandığını qeyd edib.
Tədbir Xalq artisti Mənsum İbrahimovun tələbələrinin, o cümlədən MEK əməkdaşı Səddam Əliyevin muğam ifaları ilə davam edib.

Состоялась презентация книги «Азербайджанский мугам в миниатюрах»
В Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА состоялась презентация книги сотрудника Института рукописей имени М.Физули, известного художника Фахреддина Али «По следам одной книги. Азербайджанский мугам в миниатюрах».
На мероприятии заведующий Отделом международных и общественных связей библиотеки Мубариз Геюшлу рассказал о значении представленного издания и творчестве Ф.Али.
Заведующая Отделом библиотечных услуг ЦНБ Айгюн Сафарова отметила, что книга, отражающая взгляды относительно мугама, является важным вкладом в развитие национальной музыки.
Далее профессор Карского университета Турции, ответственный редактор книги Рафиг Имрани рассказал о достоинствах презентованной книги. Отмечалось, что книга, посвященная развитию азербайджанской культуры, исследованию древнего мугамного искусства, является ценным источником в этой области.
На мероприятии, директор ЦНБ, доктор философии по медицине Лейла Иманова отметила, что в библиотеке ведется важная работа, служащая пропаганде Азербайджана. Проинформировав о базе Национальной цифровой памяти ЦНБ, директор отметила, что цель заключается в сборе, систематизации, оцифровке, включении в электронный каталог, архивизации и представлении читателям существующей в Азербайджане и за его пределами информации о вкладе древней азербайджанской культуры и истории в развитие человечества.
Выступив на презентации, преподаватель Азербайджанского государственного университета культуры и искусства, заслуженный артист Тейюб Асланов, заведующий отделом Института архитектуры и искусства НАНА Севиль Фархадова, преподаватель Музыкального колледжа имени А.Зейналлы книги Магеррам Довлатов и другие поздравили автора, пожелали ему новых творческих успехов.
В заключение автор книги, известный художник Фахраддин Али выразил признательность организаторам и участникам мероприятия, а также лицам, внесших вклад в издание книги. Он опроверг мнение о том, что мугам является плодом исламской культуры и подчеркнул, что его корни уходят еще дальше - к вавилонско-шумерной культуре.
Ф.Али отметил, что в настоящее время он работает над новой книгой, посвященной Низами Гянджеви, которая почти завершена.
Мероприятие продолжалось мугамом в исполнении студентов народного артиста Мансума Ибрагимова и сотрудника ЦНБ Саддама Алиева.