“Azərbaycan muğamı miniatürlərdə” kitabının təqdimatı olub
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşı, tanınmış rəssam Fəxrəddin Əlinin “Bir kitabın izi ilə. Azərbaycan muğamı miniatürlərdə” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə kitabxananın Beynəlxalq və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Mübariz Göyüşlü ictimaiyyətə təqdim olunan nəşrin əhəmiyyətindən, F.Əlinin yaradıcılığından söhbət açıb. O, kitabın milli musiqimizin təbliğində mühüm rol oynayacağını bildirib.
MEK-in Kitabxana-Xidmət şöbəsinin müdiri Aygün Səfərova qeyd edib ki, muğamlarla bağlı düşüncələrin əks olunduğu bu kitab milli musiqimizin inkişafına töhfədir.
Sonra Türkiyənin Qars Unversitetinin professoru, kitabın məsul redaktoru Rafiq İmrani təqdim olunan kitabın məziyyətlərindən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına, qədim muğam sənətimizin tədqiqinə həsr olunmuş kitab bu sahədə dəyərli mənbədir.
Tədbirdə MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova kitabxanada Azərbaycanın təbliğinə xidmət edən çoxsaylı işlər görüldüyünü qeyd edib. MEK-in Milli Rəqəmsal Yaddaş (MRY) bazası haqqında məlumat verən direktor bildirib ki, məqsəd Azərbaycanın qədim mədəniyyətinin, tarixinin bəşəriyyətin inkişafına verdiyi töhfələr barədə Azərbaycanda və ölkəmizin hüdudlarından kənarda mövcud olan bütün məlumatları toplamaq, sistemləşdirmək, rəqəmsallaşdırmaq, elektron kataloqa salmaq, arxivləşdirmək və oxucuların istifadəsinə verməkdir.
Təqdimat mərasimində Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin müəllimi, Əməkdar artist Teyyub Aslanov, AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri Sevil Fərhadova, A.Zeynallı adına Musiqi Kollecinin müəllimi Məhərrəm Dövlətov və başqaları kitabın təqdimatı münasibətilə müəllifi təbrik edərək, ona yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıblar.
Sonda kitabın müəllifi, tanınmış rəssam Fəxrəddin Əli tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına və kitabın işıq üzü görməsində əməyi olanlara minnətdarlığını bildirib. O, Azərbaycan muğamlarının islam mədəniyyətinin məhsulu olması fikrini təkzib edərək, onların kökünün daha dərinlərə - Babil-şumer mədəniyyətinə gedib çıxdığını vurğulayıb. Kitabın mahiyyətinin muğamın dərinliklərinə enərək onu hiss etməklə, göz önündə canlandırmaq olduğunu bildirib.
F.Əli hazırda Nizami Gəncəviyə həsr olunan yeni kitab üzərində çalışdığını və əsərin xeyli hissəsinin artıq tamamlandığını qeyd edib.
Tədbir Xalq artisti Mənsum İbrahimovun tələbələrinin, o cümlədən MEK əməkdaşı Səddam Əliyevin muğam ifaları ilə davam edib.

The Central Scientific Library (CSL) of ANAS held the presentation of the book by Institute of Manuscripts named after M. Fuzuli, famous artist Fakhraddin Ali "In the wake of a single book. Azerbaijani mugham in the miniatures."
At the event, head of the Department of International and Public Relations Mubariz Goyushlu spoke about the importance of publication and presented the work of F.Aliyev.
Head of the Department of Library Services of CSL Aygun Safarova noted that the book reflects the views on mugham are an important contribution to the development of national music.
Next, Professor Kars University in Turkey, managing editor of the book Rafig Imran told about the merits of the book presented. It was noted that the book is dedicated to the development of Azerbaijani culture, the study of ancient art mugham, is a valuable source in this area.
At the event, the director of CSL, PhD in Medicine Leyla Imanova noted that important work is done in the library, serving the propaganda of Azerbaijan. Informing on the basis of the National Digital Memory CSL, the director noted that the purpose is to collect, organize, digitize, including in an electronic catalog, archiving and presenting readers existing in Azerbaijan and outside information about the contribution of the ancient Azerbaijani culture and history of the development of mankind.
Speaking at the presentation, the teacher of Azerbaijan State University of Culture and Arts, Honored Artist Teyyub Aslanov, head of the Institute of Architecture and Art of ANAS Sevil Farhadova, teacher of Music College named after A. Zeynalli Maharram Dovlatov and others congratulated the author and wished him new successes.
In conclusion, the author of the book, well-known artist Fakhraddin Ali expressed his gratitude to the organizers and participants of the event, as well as those who contributed to the publication of the book. He rejected the view that mugham is the fruit of Islamic culture and stressed that its roots go back even further - to the Babylonian-Sumerian culture.
Aliyev noted that he is currently working on a new book dedicated to Nizami Ganjavi, which is almost completed.
The event lasted with mugham performed by students of the People's Artist Mansum Ibrahimov and associate of CSL Saddam Aliyev.