AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində “Gülüstan türbəsi” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev müstəqilliyimizin bərpasından sonra Naxçıvan Muxtar Respublikasında bütün sahələrlə yanaşı, bu bölgənin tarixinin öyrənilməsi, qaranlıq səhifələrinin işıqlandırılması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, muxtar respublikada qədim yaşayış yerləri, tаriхi-memаrlıq аbidələr qeydə аlınır, mövcud olan abidələrdə tədqiqatlar aparılır, məlum olmayan abidələr üzə çıxarılaraq tədqiq edilir. Günümüzə gəlib çatan abidələr içərisində türbələrin özünəməxsus yeri olduğunu söyləyən İ.Hacıyev bildirib ki, bu tarixi türbələrdən biri də XII əsr memarlığının gözəl və təkrarolunmaz nümunəsi – Culfa rayonu ərazisində yerləşən dünya əhəmiyyətli Gülüstan türbəsidir.
Vurğulanıb ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 7 oktyabr 2015-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Gülüstan türbəsi elmi və tarixi əsaslarla bərpa edilib. Gülüstan türbəsi muxtar respublika sakinləri ilə yanaşı, diyarımıza gələn xarici qonaqlar tərəfindən rəğbətlə qarşılanır və regiona gələn turistlərin böyük marağına səbəb olur.
Təqdimat mərasimində Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Humanitar siyasət məsələləri və ictimai təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri Rəhman Məmmədov çıxış edərək bildirib ki, bütün sahələrdə uğurlu yol keçən muxtar respublikada irimiqyaslı tikinti-quruculuq, abadlıq və bərpa işləri aparılıb, tarixə, mədəniyyətə, təhsilə və elmə qayğı artırılıb. “Genişmiqyaslı quruculuq tədbirləri bölgədə mövcud olan memarlıq abidələrimizi də əhatə edib” – deyən R.Məmmədov qeyd edib ki, müstəqillik illərinə qədər qorunmayan, təbliğ edilməyən tarixi abidələrimizdə son illər aparılan bərpa və təmir işləri bu sənət əsərlərinin uçub-dağılmaq təhlükəsindən xilas edib. Bu abidələr içərisində Naxçıvanın qədim memarlıq məktəbinin qiymətli abidələrindən biri olan Gülüstan türbəsi də var. Türbədə bərpa işləri aparılaraq tarixliyi saxlanılmaqla əzəli görkəmi özünə qaytarılıb.
Bildirilib ki, Naxçıvan Muxtar Respublika Ali Məclis Sədrinin “Naxçıvan Muxtar Rеspublikası ərazisindəki tarix və mədəniyyət abidələrinin qоrunması və paspоrtlaşdırılması işinin təşkili haqqında” 6 dekabr 2005-ci il tarixli Sərəncamına əsasən muxtar respublika ərazisində tarix və mədəniyyət abidələri qeydə alınaraq pasportlaşdırılıb.
Vurğulanıb ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri yanında Bilik Fondunun təşkilatçılığı ilə 3 dildə (Azərbaycan, ingilis və rus) nəşr olunan “Gülüstan türbəsi” kitabı tariximizin, mədəniyyətimizin təbliği sahəsində görülən işlərə dəyərli töhfədir. Kitabda Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin türbənin bərpası ilə bağlı imzaladığı sərəncamın mətni, türbənin tarixi, memarlıq xüsusiyyətləri, onun ətrafında tarix-memarlıq abidələri haqqında məlumatlar, eyni zamanda türbənin bərpadan əvvəl və bərpadan sonrakı çəkilmiş fotoşəkilləri yer alıb.
Tədbirdə Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli, həmin institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Toğrul Xəlilov çıxış edərək tariximizin təbliğinin vacibliyindən, ictimaiyyətə təqdim olunan nəşrin əhəmiyyətindən bəhs ediblər.
Sonda akademik İsmayıl Hacıyev elm xadimləri adından tariximizin hərtərəfli araşdırılmasına, ərazidəki tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası, tədqiqi və təbliğinə göstərdiyi diqqət və qayğıya görə Ali Məclisin Sədrinə minnətdarlığını bildirib.

В Нахчыванском отделении состоялась презентация книги «Мавзолей Гюлистан»
На мероприятии председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев довел до внимания, что после обретения нашей государственной независимости в Нахчыванской Автономной Республике наряду со всеми сферами, также проводится важная работа по изучению истории и освещению темных страниц этого региона. Было отмечено, что в автономной республике ведется регистрация древних поселений и историко-архитектурных памятников, а в существующих памятниках проводятся исследования. Отметив, что среди дошедших до наших дней памятников мавзолеям и святилищам принадлежит особе место, И.Гаджиев сообщил, что одним красивых и неповторимых образцов архитектуры XII столетия является находящийся на территории Джульфинского района мавзолей Гюлистан.
Было отмечено, что в соответствии с Распоряжением Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики от 7 октября 2015 года мавзолей Гюлистан был восстановлен на научно-исторической основе. Этот историко-архитектурный памятник, наряду с жителями автономной республики, с одобрением воспринимается и вызывает большой интерес у туристов и зарубежных гостей, прибывших в этот регион.
На презентации заведующий Отделом по гуманитарным политическим вопросам и работе с общественными организациями Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Рахман Мамедов отметил, что в автономной республике во всех сферах были проведены широкомасштабные работы по строительству, созиданию, благоустройству и реставрации, повышено внимание к истории, культуре, образованию и науке. "Широкомасштабная созидательная работа также охватила памятники архитектуры региона» - отметил Р.Мамедов, добавив, что благодаря реставрационным работам исторические памятники, не охранявшиеся и не пропагандированные до периода независимости, были сохранены. В число этих памятников вошел один из ценных памятников школы древней архитектуры - мавзолей Гюлистан. В результате реставрационных работ мавзолею был возвращен изначальный вид.
Было отмечено, что по Распоряжению Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики «Об организации работы по сохранению и паспортизации исторических и культурных памятников на территории Нахчыванской Автономной Республики» от 6 декабря 2005 года все памятники истории и культуры, расположенные на территории автономной республики, были зарегистрированы.
Было подчеркнуто, что изданная на 3 языках (азербайджанском, английском и русском) при организационной поддержке Фонда знания при Председателе Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики книга «Мавзолей Гюлистан» является ценным вкладом в пропаганду отечественной культуры и истории. В книге нашли отражение текст Распоряжения Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики о реставрации мавзолея, исторические и архитектурные особенности мавзолея, информация об историко-архитектурных памятниках, расположенных вблизи мавзолея, а также фотографии мавзолея, снятые до и после ее реставрации.
На мероприятии директор Института истории, этнографии и археологии Нахчыванского отделения, член-корреспондент НАНА Фахраддин Сафарли, заведующий отделом института, член-корреспондент НАНА Вели Бахшалиев, доктор философии по истории, доцента Тогрул Аскеров в своем выступлении отметили важность пропаганды нашей истории и значение издания, представленного общественности.
В заключение академик Исмаил Гаджиев выразил признательность Председателю Верховного Меджлиса от имени деятелей науки за всестороннее расследование нашей истории, внимание, проявляемое реставрации, исследованию и пропаганде памятников истории и культуры.