AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində “Gülüstan türbəsi” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev müstəqilliyimizin bərpasından sonra Naxçıvan Muxtar Respublikasında bütün sahələrlə yanaşı, bu bölgənin tarixinin öyrənilməsi, qaranlıq səhifələrinin işıqlandırılması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, muxtar respublikada qədim yaşayış yerləri, tаriхi-memаrlıq аbidələr qeydə аlınır, mövcud olan abidələrdə tədqiqatlar aparılır, məlum olmayan abidələr üzə çıxarılaraq tədqiq edilir. Günümüzə gəlib çatan abidələr içərisində türbələrin özünəməxsus yeri olduğunu söyləyən İ.Hacıyev bildirib ki, bu tarixi türbələrdən biri də XII əsr memarlığının gözəl və təkrarolunmaz nümunəsi – Culfa rayonu ərazisində yerləşən dünya əhəmiyyətli Gülüstan türbəsidir.
Vurğulanıb ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 7 oktyabr 2015-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Gülüstan türbəsi elmi və tarixi əsaslarla bərpa edilib. Gülüstan türbəsi muxtar respublika sakinləri ilə yanaşı, diyarımıza gələn xarici qonaqlar tərəfindən rəğbətlə qarşılanır və regiona gələn turistlərin böyük marağına səbəb olur.
Təqdimat mərasimində Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Humanitar siyasət məsələləri və ictimai təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri Rəhman Məmmədov çıxış edərək bildirib ki, bütün sahələrdə uğurlu yol keçən muxtar respublikada irimiqyaslı tikinti-quruculuq, abadlıq və bərpa işləri aparılıb, tarixə, mədəniyyətə, təhsilə və elmə qayğı artırılıb. “Genişmiqyaslı quruculuq tədbirləri bölgədə mövcud olan memarlıq abidələrimizi də əhatə edib” – deyən R.Məmmədov qeyd edib ki, müstəqillik illərinə qədər qorunmayan, təbliğ edilməyən tarixi abidələrimizdə son illər aparılan bərpa və təmir işləri bu sənət əsərlərinin uçub-dağılmaq təhlükəsindən xilas edib. Bu abidələr içərisində Naxçıvanın qədim memarlıq məktəbinin qiymətli abidələrindən biri olan Gülüstan türbəsi də var. Türbədə bərpa işləri aparılaraq tarixliyi saxlanılmaqla əzəli görkəmi özünə qaytarılıb.
Bildirilib ki, Naxçıvan Muxtar Respublika Ali Məclis Sədrinin “Naxçıvan Muxtar Rеspublikası ərazisindəki tarix və mədəniyyət abidələrinin qоrunması və paspоrtlaşdırılması işinin təşkili haqqında” 6 dekabr 2005-ci il tarixli Sərəncamına əsasən muxtar respublika ərazisində tarix və mədəniyyət abidələri qeydə alınaraq pasportlaşdırılıb.
Vurğulanıb ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri yanında Bilik Fondunun təşkilatçılığı ilə 3 dildə (Azərbaycan, ingilis və rus) nəşr olunan “Gülüstan türbəsi” kitabı tariximizin, mədəniyyətimizin təbliği sahəsində görülən işlərə dəyərli töhfədir. Kitabda Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin türbənin bərpası ilə bağlı imzaladığı sərəncamın mətni, türbənin tarixi, memarlıq xüsusiyyətləri, onun ətrafında tarix-memarlıq abidələri haqqında məlumatlar, eyni zamanda türbənin bərpadan əvvəl və bərpadan sonrakı çəkilmiş fotoşəkilləri yer alıb.
Tədbirdə Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli, həmin institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Toğrul Xəlilov çıxış edərək tariximizin təbliğinin vacibliyindən, ictimaiyyətə təqdim olunan nəşrin əhəmiyyətindən bəhs ediblər.
Sonda akademik İsmayıl Hacıyev elm xadimləri adından tariximizin hərtərəfli araşdırılmasına, ərazidəki tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası, tədqiqi və təbliğinə göstərdiyi diqqət və qayğıya görə Ali Məclisin Sədrinə minnətdarlığını bildirib.

A presentation ceremony of “Mausoleum Gulustan” was held at Nakhchivan Branch of ANAS.
At the event, chairman of the Branch Academician Ismayil Hajiyev brought to mind works done for study of all spheres in Nakhchivan Autonomous Republic (NAR) after removal of independence. He said that the ancient settlements, historical monuments are registered in the autonomous republic, monuments that are not known to be explored. Among the monuments survived to the present day is mausoleum Gulustan – nice and unique architectural monument of the XII century, locating in the territory of Julfa region.
It was noted that in accordance with the Decree by Chairman of Nakhchivan Autonomous Republic Supreme Assembly dated October 7, 2015, mausoleum Gulustan was restored by scientific and historical basis. Besides of residents of NAR, this mausoleum is met with respect by foreign guests and arouses great interest on tourists.
Reporting at the presentation head department for Humanitarian Policy and Public Organizations of NAR Supreme Assembly Rahman Mammadov said that, large-scale construction, renovation and restoration work carried out in the autonomous republic, history, culture, education and science were taken care of. Large-scale construction covered architectural monuments in the region as well”.
Pursuant to the decree of the Chairman of the Nakhchivan Autonomous Republic Supreme Assembly, "On the protection of historical and cultural monuments in the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic and organization of certification” dated December 6, 2005, historical and cultural monuments on the territory have been registered and certificated.
“Mausoleum Gulustan” book, publishing by Knowledge Foundation under Chairman of the Nakhchivan Autonomous Republic Supreme Assembly in 3 languages (Azerbaijani, English and Russian) is a precious contribution for promoting Azerbaijan history and culture. The book conducts the text of Decree by Chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic on restoration of the mausoleum, its historical-architectural features, data about surrounding historical and architectural monuments, as well as photos taken before and after restoration of the mausoleum.
Director of the Institute of History, Ethnography and Archeology of Nakhchivan Branch, corresponding member of ANAS Fakhraddin Safarli, chief department of the same institute corresponding member of ANAS Veli Bakhshaliyev, Dr. History Assoc. Prof. Togrul Khalilov dealt with necessity of promoting our history, and siginifiance of the edition, presenteded to the public.
In closing, Academician Ismayil Hajiyev expressed gratitude for Chairman of the Supreme Assembly on behalf of scientists for care and attention to restoring and promoting historical and cultural monuments in the territory.