Biologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya Problemləri üzrə Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə Elmi Şuranın sədr müavini, akademik İradə Hüseynova gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verib. Alim elmi-tədqiqat işlərinin planlaşdırılması, strukturunun qurulması, o cümlədən ümumi istiqamətin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı bir sıra məsələlərə toxunub. O, dissertasiya mövzularının seksiyalarda ixtisasçı alimlər tərəfindən hərtərəfli müzakirə olunmasının vacibliyini qeyd edib.
Sonra uyğun seksiyalar üzrə doktorant və dissertantların mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb.
İclasda molekulyar biologiya ixtisası üzrə 1 doktorluq və 1 fəlsəfə doktoru, biokimya ixtisası üzrə 3 doktorluq, botanika ixtisası üzrə 2 doktorluq və 7 fəlsəfə doktoru, zoologiya ixtisası üzrə 1 doktorluq  və 1 fəlsəfə doktoru, fiziologiya ixtisası üzrə 2 elmlər doktoru və 3 fəlsəfə doktoru, biofizika ixtisası üzrə 1 elmlər doktoru və mikologiya üzrə 1 fəlsəfə doktoru dissertasiya mövzusu müzakirə olunub və  uyğun dəyişikliklər edilib. Müraciət edənlərə tədqiqatlarını düzgün formalaşdırmaları üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Sonda İ.Hüseynova Fiziki-Kimyəvi Biologiya, Botanika, Zoologiya, Fiziologiya və Biomüxtəlifliyin Genetik Ehtiyatları seksiyalarının rəhbərlərinə elmi-tədqiqat işlərinin mövzularına diqqət yetirmələrini və seksiyalarda daha ciddi müzakirələr aparmağı tövsiyyə edib.

ANAS Institute of Molecular Biology and Biotechnology held a regular meeting of the Scientific Council on the biology problems of the National Council for the research coordination.
First Deputy Chairman of the Scientific Council, academician Irada Huseynova spoke about on the agenda issues. The scientist raised a number of issues related to the planning of scientific research, the construction of the structure, including the definition of the general direction. She noted the importance of a thorough discussion in the sections dissertations qualified scientists.
First Deputy Chairman of the Scientific Council, Academician Irada Huseynova spoke about on the agenda issues. The scientist raised a number of issues related to the planning of scientific research, the construction of the structure, including the definition of the general direction. She noted the importance of a thorough discussion in the sections dissertations qualified scientists.
Then, under the relevant sections of the extensive discussion of doctoral students and candidates were held.
At the meeting, on the specialty of molecular biology were discussed 1 thesis for the degree of Doctor of Sciences and 1 - for the degree a Ph.D., on biochemistry specialty - 3 thesis for the degree of Doctor of Science, on botany specialtyin - 2 thesis for the degree of Doctor of sciences and 7 - on the degree of Ph.D., on zoology specialtyin - 1 thesis for the degree of Doctor of Sciences and 1 - for the degree of Doctor of philosophy. For the correct execution of research were given relevant recommendations.
In conclusion I.Huseynova recommended to heads of sections of Physico-Chemical Biology, Botany, Zoology, Physiology and Genetics of biodiversity resources to pay attention to the theme of scientific research and a more serious discussion in sections.