Biologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya Problemləri üzrə Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə Elmi Şuranın sədr müavini, akademik İradə Hüseynova gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verib. Alim elmi-tədqiqat işlərinin planlaşdırılması, strukturunun qurulması, o cümlədən ümumi istiqamətin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı bir sıra məsələlərə toxunub. O, dissertasiya mövzularının seksiyalarda ixtisasçı alimlər tərəfindən hərtərəfli müzakirə olunmasının vacibliyini qeyd edib.
Sonra uyğun seksiyalar üzrə doktorant və dissertantların mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb.
İclasda molekulyar biologiya ixtisası üzrə 1 doktorluq və 1 fəlsəfə doktoru, biokimya ixtisası üzrə 3 doktorluq, botanika ixtisası üzrə 2 doktorluq və 7 fəlsəfə doktoru, zoologiya ixtisası üzrə 1 doktorluq  və 1 fəlsəfə doktoru, fiziologiya ixtisası üzrə 2 elmlər doktoru və 3 fəlsəfə doktoru, biofizika ixtisası üzrə 1 elmlər doktoru və mikologiya üzrə 1 fəlsəfə doktoru dissertasiya mövzusu müzakirə olunub və  uyğun dəyişikliklər edilib. Müraciət edənlərə tədqiqatlarını düzgün formalaşdırmaları üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Sonda İ.Hüseynova Fiziki-Kimyəvi Biologiya, Botanika, Zoologiya, Fiziologiya və Biomüxtəlifliyin Genetik Ehtiyatları seksiyalarının rəhbərlərinə elmi-tədqiqat işlərinin mövzularına diqqət yetirmələrini və seksiyalarda daha ciddi müzakirələr aparmağı tövsiyyə edib.

Состоялось очередное заседание Научного совета по проблемам биологии
В Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА состоялось очередное заседание Научного совета по проблемам биологии Республиканского совета по координации научных исследований.
Сначала заместитель председателя Научного совета, академик Ирада Гусейнова рассказала о стоящих на повестке дня вопросах. Ученый затронула ряд проблем, связанных с планированием научно-исследовательских работ, построением структуры, в том числе определением общего направления. Она отметила важность всестороннего обсуждения в секциях тем диссертационных работ квалифицированными учеными.
Затем по соответствующим секциям были проведены широкие обсуждения тем докторантов и диссертантов.
На заседании по специальности молекулярной биологии были обсуждены 1 диссертация на соискание ученой степени доктора наук и 1 – на соискание ученой степени доктора философии, по специальности биохимии – 3 диссертации на соискание ученой степени доктора наук, по специальности ботаники – 2 диссертации на соискание ученой степени доктора наук и 7 – на соискание ученой степени доктора философии, по специальности зоологии – 1 диссертация на соискание ученой степени доктора наук и 1 – на соискание ученой степени доктора философии. Для правильного оформления исследования были даны соответствующие рекомендации.
В заключение И.Гусейнова порекомендовала руководителям секций Физико-химической биологии, Ботаники, Зоологии, Физиологии и Генетических ресурсов биоразнообразия обращать внимание на темы научно-исследовательских работ и провести более серьезные обсуждения в секциях.