Fevralın 24-də “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” komissiyasının və AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 25-ci ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
Əvvəlcə iştirakçılar akademiyanın foyesində Xocalı soyqırımına həsr edilən rəsm sərgisi ilə tanış olublar. Sərgidə AMEA əməkdaşlarının 15 əsəri nümayiş olunub.
Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında təşkil olunan tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan xalqının başına gələn tarixi faciələrdən, Xocalı soyqırımından söz açıb, bu faciəyə ilk dəfə hüquqi-siyasi qiymətin yalnız xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin ikinci dəfə Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdışından sonra verildiyini söyləyib. Akademik İ.Həbibbəyli Xocalı faciəsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında Heydər Əliyev Fondunun, xüsusilə Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın xidmətlərini xüsusi qeyd edib. Bildirib ki, Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanan “Xocalıya ədalət!” kampaniyasının uğurla aparılması sayəsində artıq bir sıra ölkələrdə Xocalı faciəsi soyqırımı aktı kimi tanınır.
Tədbir çərçivəsində “Azərbaycan və dünya incəsənətində soyqırımı mövzusu” kitabının təqdimatı da keçirilib.
Nəşrin elmi və tarixi əhəmiyyətindən danışan akademik İ.Həbibbəyli yeni kitabda ilk dəfə vizual incəsənətdə soyqırımı mövzusuna aid materialların ümumiləşdirilərək dərc olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, kitabda soyqırımı anlayışının sosial-hüquqi statusu məsələlərinə aydınlıq gətirilir, Azərbaycan və xarici ölkələrin təsviri sənətində bu mövzuya müraciət edən rəssam və heykəltaraşların yaradıcılığı təhlil olunur. Həmçinin soyqırımı hadisələrinin incəsənətdə təcəssümü, onun məzmununa, xarakterinə və ideya-estetik mündəricəsinə təsiri məsələləri işıqlandırılır.
AMEA-nın vitse-prezidenti təqdim edilən kitabın beynəlxalq ictimaiyyəti, o cümlədən türk dünyasını Xocalı soyqırımı barədə daha ətraflı məlumatlandırmaq baxımından böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib.
Tədbirdə Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadənin “Xocalı faciəsi təsviri sənətdə”, Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mərziyyə Nəcəfovanın “Xocalı soyqırımı: poetik fəryaddan ümumbəşəri ittihama” və Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun ümumi işlər üzrə direktor müavini, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Xəzər Zeynalovun "Azərbaycan və dünya incəsənətində soyqırımı mövzusu" tədqiqatı" adlı məruzələri dinlənilib.

“Genocide theme in Azerbaijan and world art” book presented
On February 24, ANAS Institute of Architecture and Art held a commemorative event devoted to 25th anniversary of Khojaly genocide co-organized by this scientific venture and “Commission for Investigation of Genocides against Azerbaijanis”.
In advance, attendees got acquainted with the gallery devoted to Khojaly genocide. 15 paintings of ANAS associates were featured at the exhibition.
Event organized at the electron hall of the Institute of Literature named after Nizami was opened by Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbeyli who made speech on historical tragedies which faced Azerbaijan, and Khojaly genocide, and stated that, this tragedy has gained legal-political estimation after national leader Heydar Aliyev’s second return to the power. He especially underlined Vice-President of Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva’s merits in delivering Khojaly truths to the world via campaign “Justice for Khojaly”.
Within the event, was also presented book “Genocide theme in Azerbaijan and world art”, generalizing materials about genocide theme in the visual art for the first time.
Lecture delivered by Director of the Institute of Architecture and Art, corresponding member of ANAS Ertegin Salamzadeh “Khojaly tragedy in fine art”, a leading fellow of the Institute of Literature PhD in Philology Marziyye Najafova “Khojaly genocide: from poetic scream to the universal charge”, and Deputy Director of the Institute of Architecture and Art of Science Assoc. Prof. Khazar Zeynalov “Investigating genocide theme in Azerbaijan and world art”.