AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası cari ildə yeni layihələr həyata keçirəcək
Kataliz və Qeyri üzvi Kimya İnstitutunda AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının növbəti iclası keçirilib.
Gündəlikdə duran məsələlər barədə iştirakçılara məlumat verən şura sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov bu yaxınlarda AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən 2016-cı il üzrə illik hesabatın, həmçinin 2017-ci il üzrə ümumi Fəaliyyət Planının təsdiq olunduğunu vurğulayıb. Cari ildə də ənənəvi tədbirlərin davam etdiriləcəyini, əlavə olaraq bir sıra yeni layihələrin reallaşdırılacağını söyləyən F.Salmanov bildirib ki, belə layihələrdən biri magistrantların elmə marağının artırılmasını hədəfləyən "Magistr-2017" müsabiqəsidir. Onun sözlərinə görə, şuranın təşəbbüsü ilə ərsəyə gələn və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsi ilə birgə həyata keçirilən “Magistr-2017” müsabiqəsi ilə bağlı hazırlıq işləri tam başa çatıb.
Növbəti "Texnostar" innovativ layihə müsabiqəsi barədə məlumat verən F.Salmanov layihə çərçivəsində AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı ilə birgə hazırlıq işlərinə başlandığını bildirib.
Şura sədri "Bakı 2017" İslam Həmrəyliyi Oyunlarına həsr olunan "İslam ölkələrinin gənc alimlərinin beynəlxalq konfransı" barədə də məlumat verərək qeyd edib ki, bu mötəbər tədbir 24-28 aprel 2017-ci il tarixlərində AMEA-nın və AR Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutacaq: "Konfransın yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün yerli şura sədrləri üzərinə düşən vəzifəni layiqincə yerinə yetirməli, konfransın prioritet mövzularına uyğun gənclərin iştirakını təmin etməlidirlər".
Tədbirdə cari ilin oktyabrında keçiriləcək Gənc Alimlərin I Qurultayı, ənənəvi futbol çempionatına hazırlıq və digər məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Eləcə də bir sıra institutlarda yeni seçilən şura sədrləri iclas iştirakçılarına təqdim olunub.
Gündəlikdə səsləndirilən məsələlərlə bağlı şura üzvləri fikir və rəylərini bildirib, təkliflərini səsləndiriblər.

ANAS Council of Young Scientists and Specialists will implement new projects in the current year
Young Scientists and Specialists of ANAS Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry held a next meeting.
PhD in physics, associate professor Famin Salmanov informed about the issues on the agenda of the council and noted on Presidium ANAS annual report for the year 2016, as well as the Action Plan for the year 2017 has been approved.
F.Salmanov said that, in the current year will continue the traditional measures, in addition to a number of new projects would be implemented, one of the projects aiming to improve the students' interest in science is "Graduate-2017" contest.
According to him, by the initiative of the Council and the Office of Science and Education Department of ANAS Presidium the "Graduate-2017" contest on the preparatory work has been completed.
The next "Texnostar" F.Salmanov project gives information on innovative design contest with the preparatory work ANAS High-Tech Park has begun.
Then F.Salmanov informed on next "Texnostar" innovative design contest and noted that, the preparatory work of ANAS High-Tech Park project began
Chairman of the Council informed about “International conference of young scholars of Islamic countries" dedicated to "Baku-2017" Islamic Solidarity Games" he noted that, this prestigious event will be held in cooperation with the Ministry of Youth and Sports and ANAS on April 24-28, 2017.
Then noted on I Congress of young scientists which will be held in October, exchanged views on preparations for the traditionally football championship and other issues. As well as were presented to participants of the meeting the newly elected chairman of the board of some institutions.