AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları arasında 2016-cı il üçün “İlin ən yaxşı veb-saytı” nominasiyası üzrə qalib saytların müəyyən olunmasına dair aparılan monitorinqin nəticələri açıqlanıb. AMEA Rəyasət Heyəti aparatı İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsi tərəfindən həyata keçirilən monitorinq Rəyasət Heyətinin “AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının monitorinqi və stimullaşdırılması haqqında” 14 mart 2016-cı il tarixli sərəncamına əsasən aparılıb.
Direktorlar Şurasının iclasında AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə müasir dövrdə veb-saytların geniş imkanlara malik olduğunu bildirib. “Azərbaycan elminin ümumdünya informasiya məkanına uğurlu inteqrasiyasında vacib rol oynayan amillərdən biri məhz elmlə bağlı informasiya təminatının gücləndirilməsidir” – deyə qeyd edən AMEA rəhbəri bu baxımdan elmi fəaliyyətin yüksək səviyyədə təbliği, müxtəlif elm sahələri üzrə elektron informasiya resurslarının yaradılması və inkişaf etdirilməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatı İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəis müavini, Monitorinq Qrupunun rəhbəri Ülviyyə Rzayeva yekun hesabatı təqdim edib. Məruzəçi ümumilikdə akademiyanın 6 elmi bölməsi üzrə 40 institut və təşkilatın rəsmi informasiya resursunun analiz edildiyini bildirib: “Monitorinqin aparılmasında əsas məqsəd “İnformasiya əldə etmək haqqında” Qanunun tələbləri baxımından elmi müəssisə və təşkilatların saytlarında informasiyaların, həmçinin müraciətlərin kəmiyyət göstəricilərini nəzərə almaqla, mövcud vəziyyəti araşdırmaq, o cümlədən saytların fəaliyyətini stimullaşdırmaq, elmin populyarlaşdırılması və kütləvi təbliğində xidmətləri olan jurnalistləri, yaradıcı kollektivi həvəsləndirməkdir”.
Monitorinqin 2 meyar üzrə - müraciətlərin və xəbərlərin sayına görə aparıldığını vurğulayan Ü.Rzayeva veb-saytların fəaliyyəti ilə bağlı müsbət tendensiyaları, o cümlədən mövcud problemləri və tövsiyələri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ilk üç yerdə Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi qərarlaşıb.
Monitorinq zamanı elmi müəssisə və təşkilatların saytlarının əksəriyyətində informasiya təminatı sahəsində müsbət dinamikanın müşahidə olunduğunu qeyd edib: “Akademiyanın fəaliyyətinin, aparılan elmi tədqiqatlar haqqında zəruri məlumatların və s. ictimaiyyətə operativ çatdırılmasına görə səmərəli fəaliyyət göstərən saytlar üstünlük təşkil edir”.
Ü.Rzayeva bu gün elmin populyarlaşdırılması və kütləvi təbliğində İnternet-medianın mühüm rol oynadığını söyləyərək, veb-saytların fəaliyyətinin yüksək səviyyədə təşkili, institutlarda ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin yaradılmasının akademiya həyatında taleyüklü məsələ olduğunu bildirib: “İnformasiya müharibəsində qalib gəlmək üçün elmi jurnalistlər ordusunun formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsi inanırıq ki, elmin populyarlaşdırılması və təbliğinə dəyərli töhfə verəcək”.
Tədbirdə çıxış edən institut direktorları monitorinqin əhəmiyyətini vurğulayaraq, növbəti mərhələdə veb-saytların çoxmeyarlı qiymətləndirilməsini təklif ediblər.

Results of the monitoring which is carried out for the purpose of determination of web sites of scientific institutions and ANAS organizations, which became winners in the nominations "The Best Web Site of Year" for 2016 are published. Monitoring was realized by ANAS Office of Public Relations and Science Popularization according to the Presidium Order on "Monitoring and stimulation of web sites of scientific institutions and ANAS organizations" dated March 14, 2016.
At the meeting of the Board of Directors, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh noted that, in the modern period, websites have wide opportunities. The head of ANAS stressed that, one of the factors that plays an important role in the successful integration of Azerbaijani science into the global information space is the strengthening of scientific information support. He also said that, from this point of view, high-level propagation of scientific activity, creation and development of electronic resources in various fields of science is of great importance.
Then the Deputy Head of the Department of Public Relations and Science Popularization of ANAS Presidium, head of the Monitoring Group Ulviyya Rzayeva delivered the final report. The speaker said that, the official information resources of 40 institutes and organizations were analyzed in six academic departments of the Academy: "The main purpose of the monitoring is to study the current state, including stimulating the activities of the sites, encouraging journalists and creative staff who have great merit in popularization and mass Propaganda of science, taking into account the quantitative indicators of information and appeals in the websites of scientific institutions and organizations from the point of view of the requirements of the Law "On Information obtaining".
Stressing that, the monitoring was carried out according for 2 tendencies - the number of appeals and news, U.Rzayeva brought to the attention positive aspects of the activity of websites, as well as existing problems and recommendations. It was noted that, the first 3 places were occupied by the Institute of Information Technology, Institute of Petrochemical Processes and the National Museum of Azerbaijan History of ANAS.
It was reported that, during the monitoring in most sites of scientific institutions and organizations, there was a positive dynamics in the field of information support: "The sites that carry out effective activity in operatively communicating information about the activities of the academy, scientific research, etc. are prevailing".
Noting the important role of Internet media in the popularization and mass propaganda of science in the modern era, U.Rzayeva said that, the organization of high-level activities of websites, as well as the establishment of public relations departments in institutions are fateful events in the life of the academy: "We hope , That the formation and development of an army of scientific journalists in the name of victory in the information war will make a valuable contribution to the popularization and propagation of science. "
Speaking at the event, the directors of the institutes, stressing the importance of monitoring, suggested conducting a multi-criteria evaluation of websites at the next stage.