AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları arasında 2016-cı il üçün “İlin ən yaxşı veb-saytı” nominasiyası üzrə qalib saytların müəyyən olunmasına dair aparılan monitorinqin nəticələri açıqlanıb. AMEA Rəyasət Heyəti aparatı İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsi tərəfindən həyata keçirilən monitorinq Rəyasət Heyətinin “AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının monitorinqi və stimullaşdırılması haqqında” 14 mart 2016-cı il tarixli sərəncamına əsasən aparılıb.
Direktorlar Şurasının iclasında AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə müasir dövrdə veb-saytların geniş imkanlara malik olduğunu bildirib. “Azərbaycan elminin ümumdünya informasiya məkanına uğurlu inteqrasiyasında vacib rol oynayan amillərdən biri məhz elmlə bağlı informasiya təminatının gücləndirilməsidir” – deyə qeyd edən AMEA rəhbəri bu baxımdan elmi fəaliyyətin yüksək səviyyədə təbliği, müxtəlif elm sahələri üzrə elektron informasiya resurslarının yaradılması və inkişaf etdirilməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatı İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəis müavini, Monitorinq Qrupunun rəhbəri Ülviyyə Rzayeva yekun hesabatı təqdim edib. Məruzəçi ümumilikdə akademiyanın 6 elmi bölməsi üzrə 40 institut və təşkilatın rəsmi informasiya resursunun analiz edildiyini bildirib: “Monitorinqin aparılmasında əsas məqsəd “İnformasiya əldə etmək haqqında” Qanunun tələbləri baxımından elmi müəssisə və təşkilatların saytlarında informasiyaların, həmçinin müraciətlərin kəmiyyət göstəricilərini nəzərə almaqla, mövcud vəziyyəti araşdırmaq, o cümlədən saytların fəaliyyətini stimullaşdırmaq, elmin populyarlaşdırılması və kütləvi təbliğində xidmətləri olan jurnalistləri, yaradıcı kollektivi həvəsləndirməkdir”.
Monitorinqin 2 meyar üzrə - müraciətlərin və xəbərlərin sayına görə aparıldığını vurğulayan Ü.Rzayeva veb-saytların fəaliyyəti ilə bağlı müsbət tendensiyaları, o cümlədən mövcud problemləri və tövsiyələri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ilk üç yerdə Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi qərarlaşıb.
Monitorinq zamanı elmi müəssisə və təşkilatların saytlarının əksəriyyətində informasiya təminatı sahəsində müsbət dinamikanın müşahidə olunduğunu qeyd edib: “Akademiyanın fəaliyyətinin, aparılan elmi tədqiqatlar haqqında zəruri məlumatların və s. ictimaiyyətə operativ çatdırılmasına görə səmərəli fəaliyyət göstərən saytlar üstünlük təşkil edir”.
Ü.Rzayeva bu gün elmin populyarlaşdırılması və kütləvi təbliğində İnternet-medianın mühüm rol oynadığını söyləyərək, veb-saytların fəaliyyətinin yüksək səviyyədə təşkili, institutlarda ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin yaradılmasının akademiya həyatında taleyüklü məsələ olduğunu bildirib: “İnformasiya müharibəsində qalib gəlmək üçün elmi jurnalistlər ordusunun formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsi inanırıq ki, elmin populyarlaşdırılması və təbliğinə dəyərli töhfə verəcək”.
Tədbirdə çıxış edən institut direktorları monitorinqin əhəmiyyətini vurğulayaraq, növbəti mərhələdə veb-saytların çoxmeyarlı qiymətləndirilməsini təklif ediblər.

Обнародованы результаты мониторинга, проведенного с целью определения веб-сайтов научных учреждений и организаций НАНА, ставшими победителями в номинации «Самый лучший веб-сайт года» на 2016 год. Мониторинг был осуществлен Управлением по связям с общественностью и популяризации науки Президиума НАНА согласно Распоряжению Президиума «О мониторинге и стимулировании веб-сайтов научных учреждений и организаций НАНА» от 14 марта 2016 года.
На заседании Совета директоров президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что в современный период веб-сайты обладают широкими возможностями. Глава НАНА подчеркнул, что один из факторов, которому принадлежит важная роль в успешной интеграции азербайджанской науки во всемирное информационное пространство, является усиление научного информационного обеспечения. Он также сообщил, что с этой точки зрения большое значение имеет также пропаганда на высоком уровне научной деятельности, создание и развитие электронных ресурсов по различным сферам науки.
Далее заместитель начальника Управления по связям с общественностью и популяризации науки Президиума НАНА, руководитель Мониторинговой группы Ульвия Рзаева представила итоговый отчет. Докладчик сообщила, что проведен анализ официальных информационных ресурсов 40 институтов и организаций по 6 научным отделениям академии: «Основная цель проведения мониторинга заключается в исследовании существующего состояния, в том числе стимулировании деятельности сайтов, поощрении журналистов и творческого коллектива, обладавших большими заслугами в популяризации и массовой пропаганде науки, с учетом количественных показателей информации и обращений в сайтах научных учреждений и организаций с точки зрения требований Закона «О получении информации».
Подчеркнув, что мониторинг был проведен по 2 тенденциям – количеству обращений и новостей, У.Рзаева довела до внимания положительные стороны деятельности веб-сайтов, а также существующие проблемы и рекомендации. Отмечалось, что первые 3 места заняли Институт информационных технологий, Институт нефтехимических процессов и Национальный музей истории Азербайджана Национальной академии наук Азербайджана.
Сообщалось, что в ходе мониторинга в большинстве сайтов научных учреждений и организаций наблюдалась положительная динамика в области информационного обеспечения: «Преобладают сайты, осуществляющие эффективную деятельность в оперативном доведении до общества информации о деятельности академии, научных исследованиях и др».
Отметив важную роль Интернет-медиа в популяризации и массовой пропаганде науки в современную эпоху, У.Рзаева сообщила, что организация на высоком уровне деятельности веб-сайтов, а также учреждение в институтах отделов по связям с общественностью являются судьбоносными событиями в жизни академии: «Надеемся, что формирование и развитие армии научных журналистов во имя победы в информационной войне внесут ценный вклад в популяризацию и пропаганду науки».
Выступая на мероприятии, директора институтов, подчеркнув важность мониторинга, предложили провести на очередном этапе многокритериальную оценку веб-сайтов.