Martın 14-də AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə bu qurumun Rəyasət Heyətinin üzvlərinin, bir sıra elmi müəssisə və institut direktorlarının, həmçinin Şollar-Bakı Su Təchizatı Qurğuları Kompleksinin layihə rəhbəri Uilyam Lindleyin nəslinin davamçıları və xarici qonaqların Şollar su mənbəyinə, Taxtakörpü su anbarına, Ceyranbatan Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksinə səfərləri təşkil olunub.
Səfər “Su nəinki həyat mənbəyidir, hətta həyatın özüdür” devizi altında Bakı şəhərində keçirilən I Bakı Beynəlxalq Su Həftəsi çərçivəsində Şollar-Bakı Su Təchizatı Qurğuları Kompleksinin 100 illik yubileyi münasibətilə təşkil olunub.
Tədbir iştirakçıları öncə Şollar su mənbəyi ilə də tanış olublar. Bildirilib ki, bu su mənbəyi Abşeron yarımadasının içməli su təchizatı üçün çəkilmiş ilk kəmərdir. Birinci Bakı Su Kəməri adı ilə tarixə düşən bu kəmər mənbəyini Xaçmaz rayonunun inzibati ərazisi olan Xudat şəhəri yaxınlığındakı Şollar kəndindəki yeraltı sulardan götürür. İngilis mühəndis Uilyam Lindleyin layihəsi əsasında çəkilən su kəmərinin tikintisi XX əsrin əvvəllərinə təsadüf edir. Məşhur xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin bilavasitə dəstəyi ilə çəkilən kəmər 100 ilə yaxındır ki, Bakı əhalisini su ilə təmin edir.
“Şollar” kəməri ellipsoid formalı monolit betondan hazırlanmış borulardan çəkilib. Hündürlüyü 1,7 metr, eni 1,2 metr olan borular marşrut boyunca torpağa basdırılıb. Borular özüaxımlı rejimi təmin etmək üçün ərazinin relyefindən asılı olaraq bəzi yerlərdə torpağın 2, bəzi yerlərdə isə 8 metr dərinliyində yerləşir. “Şollar” artezian üsulu ilə qazılmış 24 quyu və lay sularından qidalanır.
Sonra Taxtakörpü su anbarı ilə tanış olan qonaqlara qurğu haqqında geniş məlumat verilib. “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Qorxmaz Hüseynov bildirib ki, sahəsi 8,71 kvadratkilometr olan bu qurğunun ümumi su tutumu 270 milyon kubmetrdir. Gölün faydalı su həcmi 238,4 milyon kubmetrdir. Gil nüvəli torpaq bənd olan bu hidrotexniki qurğunun dibdən eni 754, hündürlüyü 142,5 metrdir. Bu, nəinki regionda, o cümlədən Avropada ən hündür torpaq bəndlərindən biridir.
Burada müasir işıqlandırma sistemi quraşdırılmış, ərazidəki yollara asfalt döşənmişdir. Təkcə Taxtakörpü su anbarının bəndinin gövdəsində 23 milyon kubmetrdən çox torpaq işi görülmüşdür. Ümumilikdə Taxtakörpü su anbarı, Vəlvələçay-Taxtakörpü və Taxtakörpü-Ceyranbatan kanallarının inşasında 86 milyon kubmetrdən çox torpaq, 817 min kubmetr dəmir-beton, eləcə də 62,7 min ton metal və armatur işləri yerinə yetirilmişdir.
Tədbir iştirakçıları Ceyranbatan Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksi ilə də tanış olublar. Bildirilib ki, Ceyranbatan Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksi Ceyranbatan gölündən suyun götürülməsi məqsədilə tikilən hidrotexniki qurğular, sutəmizləyici qurğunun özü və onun köməkçi infrastrukturu, emal olunan suyun optimal paylanması məqsədilə relyef baxımından hündürlükdə yerləşən anbarlardan və qurğudan anbara qədər magistral kəmərdən ibarətdir.
Məhsuldarlığı saniyədə 6,6 kub metr olan kompleksdə 5280 ədəd membrane tipli süzgəc quraşdırılıb. Süzgəclərdə emal prosesi heç bir kimyəvi təmizləmə aparılmadan mexaniki üsulla həyata keçirilir. Kompleks 2016-c ildə Abu-Dabidə keçirilmiş Qlobal Su Sammitində dünyanın ən önəmli su layihələrindən biri seçilmişdir.
Qonaqlar Şollar su mənbəyi və Ceyranbatan Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksinə səfərdən məmnun olduqlarını bildiriblər, Azərbaycanda qədim su təchizatı sahəsində bu kimi uğurların əldə edilməsini, ən müasir texnologiyaların tətbiqini yüksək qiymətləndiriblər.

Under the leadership of ANAS President, Academician Akif Alizadeh, members of Presidium, directors of a number of scientific institutions and organizations, representatives of a sort project manager of water supply Shollar-Baku Complex William Lindleyand foreign guests visits to a source of Shollar water, Takhtakorpu and the Jeyranbatan complex of ultrafiltrational water purifiers on March 14.
The visit was organized in connection with the 100th anniversary of the Shollar-Baku Water Supply Complex within the framework of the 1st Baku International Water Week, held in Baku under the motto "Water is not only a source of life, but life itself".
At first the participants got acquainted with the source of Shollar water. It was noted that this water source is the first water pipe, conducted to supply Absheron peninsula with drinking water. The First Baku water supply system which has become history under the name takes the source from underground waters of the village of Shollar near the of Khudat Khachmaz district. Construction of the water pipe falls at the beginning of the XX century on the basis of the project of the English engineer William Lindley. The water pipeline, conducted with the direct support of the well-known philanthropist Haji Zeynalabdin Tagiyev, provides the population of Baku with water for about 100 years.
The Shollar water pipeline is built of pipes made of monolithic concrete of ellipsoidal shape. Pipes of a height of -1.7 m and a width of 1.2 m are buried in the ground along the route. To ensure gravity, depending on the terrain, the territories are at a depth of 2 m, and in some places - 8 m. "Shollar" feeds on water 24 artesian wells and formation water.
Further, guests who got acquainted with the reservoir of Takhtakorpu were given detailed information about the device. The chairman of JSC Azersu, Gorkhmaz Huseynov, noted that the total capacity of the device, the area of which is 8.71 square kilometers, is 270 million cubic meters. The useful volume of lake water is 238.4 million cubic meters. The depth of the hydraulic structure is 754 m., the height is 142.5 m. This is the highest dam not only in the region, but also in the whole of Europe.
A modern lighting system is installed here, asphalt is laid on the road section. Only in the reservoir of the Takhtakorpu reservoir more than 23 million cubic meters of excavation work have been completed. In total, more than 86 million cubic meters of earth and 817,000 cubic meters of reinforced concrete, as well as 62.7 thousand tons of metal and reinforcement works were constructed in the construction of the Takhtakorpu reservoir, the Takhtakorpu-Jeyranbatan and Velvelecai-Takhtakorpu canals.
Participants of the event also got acquainted with the Jeyranbatan Complex of ultrafiltration water treatment facilities. It was noted that the Jeyranbatan Complex of ultrafiltration water treatment facilities consists of hydraulic structures built to pump water from the Jeyranbatan lake, the actual water treatment facilities and its auxiliary infrastructures, as well as the storage facilities and the main pipeline from the device to the storage.
In a complex with a capacity of 6.6 cubic meters per second, 5280 membrane filters were installed. The filtration process is carried out mechanically without any chemical purification. In 2016, the complex was selected as one of the most important water projects of the world at the Global Water Summit in Abu Dhabi.
The guests expressed satisfaction with the visit to the water source "Shollar" and the Jeyranbatan Complex of ultrafiltration water treatment facilities, highly appreciated the successes in the field of water supply, as well as the introduction of cutting-edge technologies in Azerbaijan.