AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş “Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi soyqırımlar əlyazma qaynaqlarında” adlı elmi sessiya keçirilib.
Tədbir soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimov çıxış edərək bu faciənin heç zaman unudulmayacağını və hadisə ilə bağlı ciddi əlyazma qaynaqlarının olduğunu bildirib.
Sessiyada institutun baş elmi işçisi, tarix üzrə elmlər doktoru Tahirə Həsənzadənin “Ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi soyqırımlar tarixi mənbələrdə”, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Kamandar Şərifovun “Mir Möhsün Nəvvabın “1905-1906-cı illərdə еrməni-müsəlman davası” əsərində erməni vəhşilikləri”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əkrəm Bağırovun "Məmməd Səid Ordubadinin “Qanlı illər” əsərində erməni terroru" və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Bağırovun “Üzeyir Hacıbəylinin publisistikasında mart soyqırımı” mövzusunda məruzələri dinlənilib. Qeyd olunub ki, yunan tarixçisi Heredotun köçəri xalq adlandırdığı ermənilər Qafqazda, İranda və Türkiyədə dəfələrlə türklərə qarşı ən qəddar cinayətkar əməllərə əl atıblar. Həmçinin bildirilib ki, SSRİ dövründə erməni cinayətləri barədə əsərlərin çapı mümkün olmayıb və yalnız Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra arxivlərdə saxlanılan materiallar işıq üzü görüb.
Məruzələr ətrafında institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. Aybəniz Əliyeva-Kəngərli və elmi katib, fil.ü.f.d., dosent Əzizağa Nəcəfzadə çıxış ediblər.

В Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА прошла научная сессия «Геноциды, учиненные армянами над азербайджанцами, в рукописных источниках», посвященная 31 марта - Дню геноцида азербайджанцев.
Мероприятие началось с почтения памяти жертв геноцида минутой молчания.
Заместитель директора института по научной работе, доктор филологических наук Паша Керимов отметил, что эта трагедия, нашедшая отражение в серьезных рукописных источниках, никогда не забудется.
На сессии были заслушаны доклады старшего научного сотрудника института, доктор аисторических наук Таиры Гасанзаде «Геноциды, учиненные армянами против азербайджанцев в исторических источниках», доктор филологических наук, профессор Кямандара Шарифова «Злодеяния армян в произведении Мир Мохсуна Навваба «Армяно-мусульманский конфликт в 1905-1906 гг», доктора философии по филологии Акрама Багирова «Армянский терроризм в произведении Мамеда Саида Ордубади «Кровавые годы», доктора философии по филологии Юсифа Багирова «Мартовский геноцид в публицистике Узеира Гаджибейли».
По докладам выступили заместитель директора института по научной работе, д.ф.н. Айбениз Алиева-Кенгерли и ученый секретарь, доктор философии по филологии, доцент Азизага Наджафзаде.