AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş “Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi soyqırımlar əlyazma qaynaqlarında” adlı elmi sessiya keçirilib.
Tədbir soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimov çıxış edərək bu faciənin heç zaman unudulmayacağını və hadisə ilə bağlı ciddi əlyazma qaynaqlarının olduğunu bildirib.
Sessiyada institutun baş elmi işçisi, tarix üzrə elmlər doktoru Tahirə Həsənzadənin “Ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi soyqırımlar tarixi mənbələrdə”, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Kamandar Şərifovun “Mir Möhsün Nəvvabın “1905-1906-cı illərdə еrməni-müsəlman davası” əsərində erməni vəhşilikləri”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əkrəm Bağırovun "Məmməd Səid Ordubadinin “Qanlı illər” əsərində erməni terroru" və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Bağırovun “Üzeyir Hacıbəylinin publisistikasında mart soyqırımı” mövzusunda məruzələri dinlənilib. Qeyd olunub ki, yunan tarixçisi Heredotun köçəri xalq adlandırdığı ermənilər Qafqazda, İranda və Türkiyədə dəfələrlə türklərə qarşı ən qəddar cinayətkar əməllərə əl atıblar. Həmçinin bildirilib ki, SSRİ dövründə erməni cinayətləri barədə əsərlərin çapı mümkün olmayıb və yalnız Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra arxivlərdə saxlanılan materiallar işıq üzü görüb.
Məruzələr ətrafında institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. Aybəniz Əliyeva-Kəngərli və elmi katib, fil.ü.f.d., dosent Əzizağa Nəcəfzadə çıxış ediblər.

“Genocides committed by Armenians against Azerbaijanis in the manuscripts” scientific session held
Institute of Manuscripts named after Mahammad Fuzuli has hosted a scientific session devoted to 31 March Genocide Day of Azerbaijanis on topic “Genocides committed by Armenians against Azerbaijanis in the manuscripts”.
Session has begun with a minute of silence for memory of genocide victims.
Deputy Director of the Institute of Science Dr. Philology Pasha Karimov noted that, fundamental manuscripts are available concerning this tragedy.
A senior researcher of the institute Dr. History Tahira Hasanzadeh delivered a lecture on “Genocides committed by Armenians against Azerbaijan people in the historical sources”, Dr. Philology Prof. Kamandar Sharifov on “Armenians’ violence in the Mir Mohsen Nevvab’s work “Armenian-Moslem argue in the years of 1905-1906”, PhD in Philology Akram Baghirov on “Armenian terror in the Mammad Said Ordubadi’s “Bloody years” work, and PhD in Philology Yusif Baghirov’s “March genocide in publicisim of Uzeyir Hajibeyli” were listened at the event.
Then, lectures were discussed by Deputy Director of Science Dr. Philology Aybeniz Aliyeva-Kangarli and scientific secretary PhD in Philology Assoc. Prof. Azizagha Najafzadeh.