3 aprel 2017-cı il tarixində AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Azərbaycanlıların soyqırımı” adlı kitabın təqdimatı keçirilib. Tədbir Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin təşəbbüsü, Yeni Azərbaycan Partiyası Səbail rayon təşkilatının və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib.
Ötən il keçirilmiş “31 mart azərbaycanlıların soyqırımı günüdür” mövzusunda elmi-praktiki konfransın məruzələri əsasında hazırlanan kitabda ADPU-nin professor, müəllim və tələbələrinin, tarixçilərin konfransdakı çıxışları, mövzulara aid xeyli fotoşəkil toplanmışdır.
Tədbirdə Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, dövlət qurumlarının nümayəndələri, Milli Məclis üzvləri, elm, təhsil, incəsənət və din xadimləri, veteranlar və ictimaiyyətin, rayondakı ali məktəblərin pedaqoji kollektivləri iştirak edib.
Tədbirin əvvəlində iştirakçılar və qonaqlar rayon məktəblilərinin və gənc rəssamların soyqırımla bağlı çəkdikləri rəsmlərin sərgisi ilə tanış olub.
Tədbiri qiriş sözü ilə açan Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqı XX əsrdə bir neçə dəfə soyqırımlara məruz qalmışdır. Uzun illər azərbaycanlıların əzəli torpaqlarına sahib çıxmaq və burada “Böyük Ermənistan” yaratmaq xülyaları ilə yaşayan erməni qəsbkarları 1918-ci ildə Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində minlərlə dinc azərbaycanlı əhalini yalnız milli mənsubiyyətinə görə məhv etmiş, milli, dini abidələri dağıtmışlar. Daha sonra çıxış edən YAP-ın Səbail rayon təşkilatının sədri, Milli Məclisin deputatı, professor Cəfər Cəfərov da erməni terrorizminin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində görülmüş işlər barədə danışmışdır.
Akademik Nailə Vəlixanlı da tarix boyu Azərbaycan xalqına qarşı edilmiş təcavüz faktları haqqında danışaraq təqdim olunan kitabın uzun illər boyunca erməni terrorçularının Azərbaycan xalqına qarşı törətdikləri soyqırımların dərindən və hərtərəfli öyrənilməsində mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu bildirdi. N.Vəlixanlı qeyd etdi ki, Muzeyin ekspozisiya zallarında soyqırım mövzusu ilə bağlı nümayiş olunan eksponatlar gənclərin, xarici qonaqların tariximizi daha dərindən öyrənmələri, onların maarifləndirilməsi istiqamətində mühüm rol oynayır.
Tədbirin sonunda Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov tədbirin keçirilməsinə şərait yaratdıqlarına görə muzey rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirdi və təqdimatı keçirilən “Azərbaycanlıların soyqırımı” adlı kitabı muzeyə hədiyyə etdi.

ANAS National Museum of Azerbaijan History held a presentation of book “The genocide of Azerbaijanis” on April 3, 2017.
The event was held by the initiative of the Executive Power of the Sabail district and with the joint organizational support of the Sabail district organization of the New Azerbaijan Party of the Azerbaijan State Pedagogical University (GPU).
The book, prepared on the basis of the reports of the scientific and practical conference "March 31 - Day of Genocide of Azerbaijan", included speeches of professors, students and teachers of the Armenian State Pedagogical University, as well as photographs on the topic.
The event was attended by the head of the executive power Eldar Azizov, the director of the National Museum of History of Azerbaijan, academician Nailya Velikhanly, members of the Milli Majlis, representatives of state structures, scientists, educators, art and religion, veterans and pedagogical collectives of the educational institutions of the region.
At the beginning of the event, participants and guests got acquainted with the exhibition of paintings painted by young artists in connection with the genocide.
Opening the event with an opening address, the head of the executive power of the Sabail District Eldar Azizov noted that, in the 20th century the Azerbaijani people were subjected to genocide several times. In 1918, the Armenian invaders, who for many years tried to take possession of the ancestral lands of Azerbaijanis and create here the "Great Armenia", destroyed thousands of civilians in various regions of Azerbaijan for their nationality, and also destroyed a number of national and religious monuments.
Speaker of the Sabail district organization of the NAP, deputy of the Milli Majlis, Professor Jafar Jafarov spoke about the work done in the direction of bringing Armenian terrorism to the international community.
Academician Nailya Velikhanly noted the importance of the book presented in terms of comprehensive study of the genocides committed by Armenian terrorists against the Azerbaijani people. She stressed that exhibits on the topic of genocide, shown in the museum's exposition, play an important role in educating young people and foreign guests.
At the end of the event, the head of the executive power of the Sabail District, Eldar Azizov, expressed gratitude to the leadership of the museum for holding the event, presented the museum with his book "The Genocide of Azerbaijanis".