3 aprel 2017-cı il tarixində AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Azərbaycanlıların soyqırımı” adlı kitabın təqdimatı keçirilib. Tədbir Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin təşəbbüsü, Yeni Azərbaycan Partiyası Səbail rayon təşkilatının və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib.
Ötən il keçirilmiş “31 mart azərbaycanlıların soyqırımı günüdür” mövzusunda elmi-praktiki konfransın məruzələri əsasında hazırlanan kitabda ADPU-nin professor, müəllim və tələbələrinin, tarixçilərin konfransdakı çıxışları, mövzulara aid xeyli fotoşəkil toplanmışdır.
Tədbirdə Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, dövlət qurumlarının nümayəndələri, Milli Məclis üzvləri, elm, təhsil, incəsənət və din xadimləri, veteranlar və ictimaiyyətin, rayondakı ali məktəblərin pedaqoji kollektivləri iştirak edib.
Tədbirin əvvəlində iştirakçılar və qonaqlar rayon məktəblilərinin və gənc rəssamların soyqırımla bağlı çəkdikləri rəsmlərin sərgisi ilə tanış olub.
Tədbiri qiriş sözü ilə açan Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqı XX əsrdə bir neçə dəfə soyqırımlara məruz qalmışdır. Uzun illər azərbaycanlıların əzəli torpaqlarına sahib çıxmaq və burada “Böyük Ermənistan” yaratmaq xülyaları ilə yaşayan erməni qəsbkarları 1918-ci ildə Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində minlərlə dinc azərbaycanlı əhalini yalnız milli mənsubiyyətinə görə məhv etmiş, milli, dini abidələri dağıtmışlar. Daha sonra çıxış edən YAP-ın Səbail rayon təşkilatının sədri, Milli Məclisin deputatı, professor Cəfər Cəfərov da erməni terrorizminin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində görülmüş işlər barədə danışmışdır.
Akademik Nailə Vəlixanlı da tarix boyu Azərbaycan xalqına qarşı edilmiş təcavüz faktları haqqında danışaraq təqdim olunan kitabın uzun illər boyunca erməni terrorçularının Azərbaycan xalqına qarşı törətdikləri soyqırımların dərindən və hərtərəfli öyrənilməsində mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu bildirdi. N.Vəlixanlı qeyd etdi ki, Muzeyin ekspozisiya zallarında soyqırım mövzusu ilə bağlı nümayiş olunan eksponatlar gənclərin, xarici qonaqların tariximizi daha dərindən öyrənmələri, onların maarifləndirilməsi istiqamətində mühüm rol oynayır.
Tədbirin sonunda Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov tədbirin keçirilməsinə şərait yaratdıqlarına görə muzey rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirdi və təqdimatı keçirilən “Azərbaycanlıların soyqırımı” adlı kitabı muzeyə hədiyyə etdi.

Состоялась презентация книги «Геноцид азербайджанцев»
3 апреля 2017 года в Национальном музее истории Азербайджана НАНА состоялась презентация книги «Геноцид азербайджанцев». Мероприятие состоялось по инициативе исполнительной власти Сабаильского района и при совместной организационной поддержке Сабаильской районной организации Партии Ени Азербайджан Азербайджанского государственного педагогического университета (ГПУ).
В книгу, подготовленную на основе докладов научно-практической конференции «31 марта – День геноцида азербайджев», вошли выступления профессоров, студентов и преподавателей АГПУ, а также фотоснимки по теме.
На мероприятии приняли участие глава исполнительной власти Эльдар Азизов, директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, члены Милли Меджлиса, представители государственных структур, деятели науки, образования, искусства и религии, ветераны и педагогические коллективы учебных заведений района.
В начале мероприятия участники и гости ознакомились с выставкой картин, нарисованных молодыми художниками в связи с геноцидом.
Открыв мероприятие вступительным словом, глава исполнительной власти Сабаильского Района Эльдар Азизов отметил, что в ХХ веке азербайджанский народ несколько раз подвергался геноциду. В 1918 году армянские захватчики, долгие годы стремившиеся завладеть исконными землями азербайджанцев и создать здесь «Великую Армению», уничтожили тысячи представителей мирного населения в различных регионах Азербайджана за их национальную принадлежность, а также разрушили ряд национальных и религиозных памятников. Выступивший затем председатель Сабаильской районной организации ПЕА, депутат Милли Меджлиса, профессор Джафар Джафаров рассказал о проделанной работе в направлении доведения до международной общественности армянского терроризма.
Академик Наиля Велиханлы отметила важное значение презентуемой книги с точки зрения всестороннего изучения геноцидов, учиненных армянскими террористами против азербайджанского народа. Она подчеркнула, что экспонаты на тему геноцида, демонстрируемые в экспозиции музея, играют важную роль в просвещении молодежи и иностранных гостей.
В заключение мероприятия глава исполнительной власти Сабаильского Района Эльдар Азизов выразил благодарность руководству музея за проведение мероприятия подарил музею свою книгу «Геноцид азербайджанцев».