Xarici ölkə alimləri Əlyazmalar İnstitutunda ərəb dili ilə bağlı aparılan tədqiqatlarla maraqlanıblar
İsrailin Hayfa Universitetinin Ərəb dili və ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi Roy Vilozni və Britaniya İsmaili Araşdırmaları Mərkəzinin əməkdaşı, professor Yanis Eşots aprelin 14-də AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda olublar.
Qonaqları institutun elmi işlər üzrə direktor müavinləri - filologiya üzrə elmlər doktorları Aybəniz Əliyeva-KəngərliPaşa Kərimov və elmi katib, fil.ü.f.d. Əzizağa Nəcəfov qarşılayıblar.
Görüşdə əcnəbi alimlərə Əlyazmalar İnstitutunda ərəbşünaslıq və digər sahələrdə aparılan tədqiqatlar barədə məlumat verilib. İnstitutun Ərəbdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin müdiri, prof. Kamandar Şərifov bu elmi müəssisədə qorunan ərəbdilli əlyazmalardan danışıb.
Roy Vilozni və Yanis Eşots təmsil etdikləri qurumların fəaliyyətindən söz açıblar. R.Vilozni Hayfa Universitetinin kitabxanasında Azərbaycanla bağlı ərəb, fars və türk dillərində əlyazmaların mövcud olduğunu bildirib.
Daha sonra qonaqlar Əlyazmalar İnstitutunun Ekspozisiya zalı ilə tanış olublar. Əlyazmaların elmi ekspozisiya və təqdimi şöbəsinin müdiri Nigar Babaxanova və həmin şöbənin əməkdaşı Leyla Cəlilova institutda qorunan əlyazma abidələri, əski çap kitabları, şəxsi arxivlər və tarixi arxeoqrafik sənədlər barədə məlumat verib.
İnstitutun Elektron resurslar şöbəsində əlyazmaların elektronlaşdırılması işi əcnəbi alimlərin xüsusi marağına səbəb olub. Həmin şöbənin müdiri Firəngiz Hüseynova institutda iki ildən artıq bir müddət ərzində 2000-dən çox əlyazma abidəsinin elektron versiyasının hazırlandığını və əlyazmaların elektron kataloqunun tam hazır olduğunu diqqətə çatdırıb.

14 апреля преподаватель кафедры арабского языка и литературы Университета Хайфы Израиля Рой Вилойзны и сотрудник Центра Исследования Исмаили Великобритании, профессор Янис Эшотс посетили Институт рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА.
Гостей встретили заместители директора института по научной работе - доктора филологических наук Айбениз Алиева-Кенгерли, Паша Керимов и научный секретарь, доктор философии по филологии Азизага Наджафов.
На встрече зарубежным ученым была предоставлена информация об истории, направлениях деятельности и достижениях Института рукописей. Заведующий Отделом исследований арабских рукописей института, профессор Камандар Шарифов рассказал о хранящихся в научном учреждении арабоязычных рукописях.
Рой Вилойзны и Янис Эшотс рассказали о деятельности представляемых ими структур. Р.Вилойзны отметил наличие в библиотеке Университета Хайфы связанных с Азербайджаном рукописей на арабском, персидском и турецком языках.
Затем гости ознакомились с Экспозиционным залом Института рукописей. Заведующий Отделом научной экспозиции и презентации рукописей Нигяр Бабаханова и сотрудник того же отдела Лейла Джалилова проинформировали о хранимых в институте рукописных памятниках, древних печатных книгах, личных архивах и исторических археографических документах.
Работа по электронизации рукописей в Отделе электронных ресурсов института вызвала особый интерес зарубежных ученых. Заведующая отделом Фирангиз Гусейнова довела до внимания, что за два года в институте были подготовлены электронные версии 2000 рукописей и приведен в полную готовность электронный каталог рукописей.