Xarici ölkə alimləri Əlyazmalar İnstitutunda ərəb dili ilə bağlı aparılan tədqiqatlarla maraqlanıblar
İsrailin Hayfa Universitetinin Ərəb dili və ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi Roy Vilozni və Britaniya İsmaili Araşdırmaları Mərkəzinin əməkdaşı, professor Yanis Eşots aprelin 14-də AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda olublar.
Qonaqları institutun elmi işlər üzrə direktor müavinləri - filologiya üzrə elmlər doktorları Aybəniz Əliyeva-KəngərliPaşa Kərimov və elmi katib, fil.ü.f.d. Əzizağa Nəcəfov qarşılayıblar.
Görüşdə əcnəbi alimlərə Əlyazmalar İnstitutunda ərəbşünaslıq və digər sahələrdə aparılan tədqiqatlar barədə məlumat verilib. İnstitutun Ərəbdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin müdiri, prof. Kamandar Şərifov bu elmi müəssisədə qorunan ərəbdilli əlyazmalardan danışıb.
Roy Vilozni və Yanis Eşots təmsil etdikləri qurumların fəaliyyətindən söz açıblar. R.Vilozni Hayfa Universitetinin kitabxanasında Azərbaycanla bağlı ərəb, fars və türk dillərində əlyazmaların mövcud olduğunu bildirib.
Daha sonra qonaqlar Əlyazmalar İnstitutunun Ekspozisiya zalı ilə tanış olublar. Əlyazmaların elmi ekspozisiya və təqdimi şöbəsinin müdiri Nigar Babaxanova və həmin şöbənin əməkdaşı Leyla Cəlilova institutda qorunan əlyazma abidələri, əski çap kitabları, şəxsi arxivlər və tarixi arxeoqrafik sənədlər barədə məlumat verib.
İnstitutun Elektron resurslar şöbəsində əlyazmaların elektronlaşdırılması işi əcnəbi alimlərin xüsusi marağına səbəb olub. Həmin şöbənin müdiri Firəngiz Hüseynova institutda iki ildən artıq bir müddət ərzində 2000-dən çox əlyazma abidəsinin elektron versiyasının hazırlandığını və əlyazmaların elektron kataloqunun tam hazır olduğunu diqqətə çatdırıb.

Scientists of foreign countries are interested by the studies conducted at the Institute of Manuscripts
Arabic Language and Literature Department of Haifa University of Israel Roy Viloizni and staff of the Ismaili Studies Center, Great Britain, Professor Janis Eshots visited the ANAS Institute of Manuscripts after Muhammad Fizuli on April 14.
The guests were met by the Deputy Director of the Institute for Scientific Work - Doctor of Philology Aybeniz Aliyeva-Kengerli, Pasha Kerimov and the Scientific Secretary, Ph.D in Philology Azizaga Najafov.
At the meeting, foreign scientists were provided with information about the history, activities and achievements of the Institute of Manuscripts. Head of the Department of Studies of Arabic manuscripts of the Institute, Professor Kamandar Sharifov spoke about the Arabic-language manuscripts stored in the scientific institution.
Roy Viloizni and Janis Eshots told about the activities of the structures they are represent. R.Vilojny noted the presence in the University of Haifa library of manuscripts related to Azerbaijan in Arabic, Persian and Turkish.
Then, guests got acquainted with the Exposition Hall of the Institute of Manuscripts. Head of the Department of Scientific Exposition and Presentations of Manuscripts Nigar Babakhanova and an employee of the same department Leyla Jalilova were informed about the manuscripts stored in the Institute, ancient printed books, personal archives and historical archaeographical documents.
The work on electronisation of manuscripts in the Department of Electronic Resources of the Institute attracted special interest of foreign scientists. The head of the department Firangiz Huseynova brought to attention that for two years the electronic versions of 2000 manuscripts were prepared at the institute and the electronic catalog of manuscripts was ready in full readiness.