Aprelin 18-də AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli iclası giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Tədbirdə elmi-təşkilati məsələlərdən ilk olaraq Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun strukturunda dəyişiklik edilməsi haqqında müzakirə aparılıb. Bildirilib ki, XVII-XVIII əsr Azərbaycan ədəbiyyatını, o dövrdə yaşayan şairlərin həyat və yaradıcılığını, sənətkarlığını öyrənmək, onların kənarda qalan irsini toplamaq, tədqiq etmək kimi məsələlər Erkən yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin yaradılmasını zəruri edib.
Bölmə qeyd olunanları nəzərə alaraq, yeni şöbənin yaradılması ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılmasını qərara alıb.
Haqqında danışılan növbəti məsələ Folklor İnstitutunun "İrs" folklor ansamblının adı ilə bağlı olub. Bildirilib ki, ölkədə eyni adda çoxsaylı musiqi qrupları fəaliyyət göstərdiyindən institutun nəzdindəki ansamblın adında dəyişikliyə ehtiyac var.
Bölmənin qərarı ilə Folklor İnstitutunun "İrs" ansamblının adı "Qorqud" folklor ansamblı şəklində dəyişdirilib.
İclasda Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin Alqı Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiqi haqqında qərar qəbul edilib.

18 апреля состоялось очередное заседание бюро Отделения гуманитарных наук Национальной Академии Наук Азербайджана. Открыв мероприятие вступительным словом, академик-секретарь отделения, академик Теймур Керимли ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
На заседании были рассмотрены научно-организационные вопросы. Первым делом обсуждался вопрос о внесении изменений в структуру Института литературы имени Низами НАНА. Было отмечено, что исследование азербайджанской литературы XVII-XVIII вв., изучение жизни и творчества живших в тот период поэтов, их мастерства, собирание и исследование литературного наследия этого периода – все эти задачи сделали необходимым создание в институте Отдела азербайджанской литературы раннего Нового времени.
Учитывая все вышесказанное, отделение приняло постановление о поднятии ходатайства перед Президиумом НАНА в связи с созданием нового отдела.
Следующим на повестке дня стоял вопрос о фольклорном ансамбле Института фольклора НАНА «Ирс». Было отмечено, что так как в стране существуют многочисленные музыкальные группы под таким же названием, возникла необходимость изменить название ансамбля, функционирующего при Институте.
Постановлением отделения ансамбль «Ирс» будет носить название «Горгуд».
На заседании также было принято постановление об утверждении нового состава Комиссии Дома-музея Гусейна Джавида НАНА по купле-продаже.