Aprelin 18-də AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli iclası giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Tədbirdə elmi-təşkilati məsələlərdən ilk olaraq Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun strukturunda dəyişiklik edilməsi haqqında müzakirə aparılıb. Bildirilib ki, XVII-XVIII əsr Azərbaycan ədəbiyyatını, o dövrdə yaşayan şairlərin həyat və yaradıcılığını, sənətkarlığını öyrənmək, onların kənarda qalan irsini toplamaq, tədqiq etmək kimi məsələlər Erkən yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin yaradılmasını zəruri edib.
Bölmə qeyd olunanları nəzərə alaraq, yeni şöbənin yaradılması ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılmasını qərara alıb.
Haqqında danışılan növbəti məsələ Folklor İnstitutunun "İrs" folklor ansamblının adı ilə bağlı olub. Bildirilib ki, ölkədə eyni adda çoxsaylı musiqi qrupları fəaliyyət göstərdiyindən institutun nəzdindəki ansamblın adında dəyişikliyə ehtiyac var.
Bölmənin qərarı ilə Folklor İnstitutunun "İrs" ansamblının adı "Qorqud" folklor ansamblı şəklində dəyişdirilib.
İclasda Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin Alqı Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiqi haqqında qərar qəbul edilib.

Next bureau meeting of the Division of Humanitarian Sciences of ANAS held
On April 18, a next bureau meeting of the Division of Humanitarian Sciences of ANAS was held. Opening the event Academician-Secretary of the division Academician Teymur Karimli informed on the issues of agenda.
The meeting considered scientific and organizational issues. First of all, the issue of making changes to the structure of the Institute of Literature named after Nizami of ANAS was discussed. It was noted that the study of the Azerbaijani literature of the 17th and 18th centuries, the study of the life and work of the poets who lived at that time, their mastery, the collection and study of the literary heritage of that period made all the tasks necessary to create an early New Age in the Institute of the Department of Azerbaijani Literature.
Taking into account all the above, the division adopted a resolution on raising the petition to the Presidium of ANAS in connection with the creation of a new department.
Next on the agenda was the question of the folklore ensemble "Irs" of the Institute of Folklore of ANAS. It was noted that since there are numerous musical groups in the country under the same name, it became necessary to change the name of the ensemble functioning at the Institute.
By resolution of the division, the ensemble "Irs" will be called "Gorgud".
The meeting also adopted a resolution on the approval of the new structure of the Commission of Purchase of the Huseyn Javid's House Museum of ANAS.