Aprelin 21-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində İctimai Elmlər Bölməsinin növbəti büro iclası keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə bölmənin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova açaraq gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırdı.
Sonra Fəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Füzuli Qurbanov “Fənlərarası metodoloji yanaşma təşəkkül mərhələsində” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. O, öncə ümumi prinsiplərdən söz açaraq fənlərarası metodoloji yanaşmaya postqeyri-klassik rasionallıq çərçivəsində baxıldığını dedi. İstənilən tədqiqat obyekti açıq və qeyri-xətti sistemdir. Həmin sistem xaosla nizamlılığın sərhədində balanslaşır. Proseslər spontan baş verir.
Nəzəri yanaşmalardan danışan alimin sözlərinə görə, buraya sinergetikanın mürəkkəblik paradiqması, qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsi və sintez: qeyri-səlis sinergetik yanaşmalar aiddir. O, həmçinin metodoloji prinsiplər, elmi-kateqorial aparat-linqvistik sahə haqqında məlumat verdi.
F.Qurbanov nəticə olaraq qeyd etdi ki, fənlərarası yanaşmada rekursivliyin fraktallığın zaman-məkan aspektində mövcudluğu, prosessuallığın “indi-yeni” müstəvisində daimi dəyişmələri ifadə etməsi əsas punktlardandır.
Sonra İqtisadiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi, iqtisad üzrə elmlər doktoru Təbriz Əliyev 70 illik yubileyi münasibətilə bölmənin Fəxri Fərmanı ilə təltif edildi. İclas iştirakçıları alimi təbrik edərək ona gələcək fəaliyyətində nailiyyətlər arzuladılar.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsi, Fəlsəfə İnstitutu, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin yeni elmi şurasının tərkibinin təsdiq edilməsi məsələləri müzakirə olundu, bir sıra kadr məsələlərinə baxıldı.

21 апреля в Национальном музее истории Азербайджана НАНА состоялось очередное заседание бюро Отделения общественных наук.
Открывая мероприятие вступительным словом, академик-секретарь отделения, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова довела до внимания вопросы, стоящие на повестке дня.
Затем заведующий отделом Института философии, доктор философских наук Физули Гурбанов представил доклад на тему «Междисциплинарный методологический подход на стадии формирования». Вначале, говоря об общих принципах, он отметил, что междисциплинарный методологический подход рассматривается в рамках постнеклассичесой рациональности. Любой объект исследования представляет собой нелинейную и открытую систему. Эта система балансируется на границе хаоса и порядка. Процессы происходят спонтанно.
По словам ученого, который затронул теоретические подходы, сюда входят парадигма сложности синергетики, теория нечеткой логики и синтез: нечеткие синергетические подходы. Он также проинформировал о методологических принципах, научно-категориальной аппаратно-лингвистической сфере.
Затем главный научный сотрудник Института экономики, доктор экономических наук Тебриз Алиев в связи с 70-летним юбилеем был удостоен Почетной грамоты отделения. Участники заседания, поздравив ученого, пожелали ему успехов в дальнейшей деятельности.
На мероприятии также были обсуждены вопросы о внесении изменений в состав Ученого совета Института археологии и этнографии НАНА, утверждении состава новых научных советов Института философии, Института права и прав человека и Национального музея истории Азербайджана. В заключение был рассмотрен ряд кадровых вопросов.