Aprelin 21-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində İctimai Elmlər Bölməsinin növbəti büro iclası keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə bölmənin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova açaraq gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırdı.
Sonra Fəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Füzuli Qurbanov “Fənlərarası metodoloji yanaşma təşəkkül mərhələsində” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. O, öncə ümumi prinsiplərdən söz açaraq fənlərarası metodoloji yanaşmaya postqeyri-klassik rasionallıq çərçivəsində baxıldığını dedi. İstənilən tədqiqat obyekti açıq və qeyri-xətti sistemdir. Həmin sistem xaosla nizamlılığın sərhədində balanslaşır. Proseslər spontan baş verir.
Nəzəri yanaşmalardan danışan alimin sözlərinə görə, buraya sinergetikanın mürəkkəblik paradiqması, qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsi və sintez: qeyri-səlis sinergetik yanaşmalar aiddir. O, həmçinin metodoloji prinsiplər, elmi-kateqorial aparat-linqvistik sahə haqqında məlumat verdi.
F.Qurbanov nəticə olaraq qeyd etdi ki, fənlərarası yanaşmada rekursivliyin fraktallığın zaman-məkan aspektində mövcudluğu, prosessuallığın “indi-yeni” müstəvisində daimi dəyişmələri ifadə etməsi əsas punktlardandır.
Sonra İqtisadiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi, iqtisad üzrə elmlər doktoru Təbriz Əliyev 70 illik yubileyi münasibətilə bölmənin Fəxri Fərmanı ilə təltif edildi. İclas iştirakçıları alimi təbrik edərək ona gələcək fəaliyyətində nailiyyətlər arzuladılar.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsi, Fəlsəfə İnstitutu, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin yeni elmi şurasının tərkibinin təsdiq edilməsi məsələləri müzakirə olundu, bir sıra kadr məsələlərinə baxıldı.

Bureau meeting of the Division of Social Sciences held
On April 21, National Museum of Azerbaijan History of ANAS held a bureau meeting of the Division of Social Sciences.
Opening the meeting Academician-Secretary of the Division corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova brought to mind the issues of agenda.
Then, chief department of the Institute of Philosophy Dr. Philosophy Fuzuli Gurbanov delivered a lecture on “Interdisciplinary methodological approach in formation process” and made speech on common principles he stated that, interdisciplinary methodological approach is been reviewed as a part of post non-classical rationality.
According to the scientist, speaking on theoretical approaches, here include: complexity paradigm of synergistic, fuzzy logic theory and synthesis: fuzzy synergistic approaches. He also informed about methodological principles and scientific-categorical hardware-linguistic area.
Then, senior researcher of the Institute of Economy Dr.Economy Tabriz Aliyev was awarded the Certificate of Honor on the occasion of 70th jubilee. Meeting attendees congratulated him and wished successes.
The meeting also discussed issues of making changes to the structure of Academic Council of the Institute of Archeology and Ethnography, and approving new structures of Academic Councils to the Institute of Philosophy, Institute of Law and Human Rights and National Museum of Azerbaijan History, including several staff problems.