“Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə XI Ümumrespublika Olimpiadası”nın I mərhələsi keçirildi
Aprelin 29-da Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu, Təhsil Nazirliyi və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Ali məktəb tələbələri arasında informatika üzrə XI Ümumrespublika Olimpiadası”nın I mərhələsi keçirildi.
BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov tədbiri giriş nitqi ilə açaraq olimpiada iştirakçılarını salamladı. O, ümummilli lider Heydər Əliyev və ölkə Prezidenti İlham Əliyevin İKT-nin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğıdan, o cümlədən təhsil müəssisələrinin informasiyalaşdırılmasına dair həyata keçirilən dövlət proqramlarının bu sahənin inkişafındakı rolundan danışdı.
Rektor rəhbərlik etdiyi universitetin fəaliyyəti və gələcək planları haqqında məlumat verərək burada mühəndislik sahəsi üzrə müasir və nümunəvi laboratoriyaların fəaliyyət göstərdiyini vurğuladı. BMU-nun laboratoriyaları və elmi potensialından istifadə edərək beynəlxalq və ölkə miqyasında konfrans və olimpiadaların yüksək səviyyədə keçirilməsinin mümkünlüyünü ifadə etdi.
H.Məmmədov bildirdi ki, 17 May – Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti Gününə həsr olunmuş olimpiadanın keçirilməsində məqsəd ali məktəb tələbələrinin informatika, proqramlaşdırma sahəsindəki biliklərinin və bu sahəyə olan marağının artırılması, habelə sahə üzrə seçilən tələbələrin beynəlxalq olimpiadalara cəlb edilməsidir.
Bu il respublika üzrə 24 ali təhsil müəssisəsindən 52 komandanın “www.olimpiada.az” saytında qeydiyyatdan keçərək olimpiadada iştirak hüququ qazandığını söyləyən rektor paytaxt ilə yanaşı, Gəncə, Mingəçevir, Sumqayıt Dövlət Universitetləri, Azərbaycan Texnologiya Universiteti və Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin tələbələrinin də bu il olimpiadaya xüsusi maraq göstərdiklərini diqqətə çatdırdı.
Sonra çıxış edən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə ölkə rəhbərliyi tərəfindən İKT-nin inkişafına göstərilən diqqət və qayğıdan və bu istiqamətdə görülən tədbirlərdən söz açdı. Qeyd etdi ki, AR Prezidentinin 2016-cı il 16 mart tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri”nin bəndlərindən biri Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafı ilə bağlıdır. Sənəddə yaxın gələcək və uzaq perspektivdə İKT ilə bağlı görüləcək işlərin öz əksini tapdığını bildirən nazir müavini bu tədbirlərin həyata keçirilməsində gənc kadrların mühüm rol oynadığını bildirdi. O, bu baxımdan tələbələrin biliklərinin tətbiqi üçün böyük imkanlar yaradan və ölkəmizdə gələcək kadr potensialının yetişməsinə xidmət edən bilik yarışmalarının keçirilməsini yüksək qiymətləndirdi.
E.Vəlizadə ölkədə gənclərin səmərəli fəaliyyət göstərməsi üçün hər cür şəraitin yaradıldığını qeyd edərək İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu tərəfindən gənclər üçün yeni startap layihələrinin həyata keçirildiyini vurğuladı və tələbələri bu kimi layihələrdə iştiraka dəvət etdi.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov Azərbaycanda dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birinin elm və təhsilin inteqrasiyasının təmin edilməsi olduğunu bildirdi. Direktor müavini son dövrlər dövlətimiz tərəfindən qəbul edilmiş bir sıra hüquqi sənədlər və siyasi qərarların ölkəmizdə elm və təhsilin inteqrasiyası üçün mühüm hüquqi baza yaratdığını, həmçinin AMEA və Təhsil Nazirliyi arasında daha səmərəli əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açdığını söylədi.
Alimin sözlərinə görə, bu istiqamətdə əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi məqsədilə 21 dekabr 2016-cı il tarixində keçirilmiş AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının birgə elmi sessiyasında Fəaliyyət Planı qəbul olunmuşdur. Plana əsasən, AMEA-nın bütün institut və təşkilatlarının üzərinə müxtəlif fənlər üzrə olimpiadaların keçirilməsi vəzifəsi qoyulmuşdur. R.Ələkbərov təmsil etdiyi AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2007-ci ildən bu günədək olimpiadaların təşkil olunmasında fəal iştirak etdiyini diqqətə çatdırdı.
Alim həmçinin qeyd etdi ki, akademiyanın bir sıra elmi müəssisələri ilə ali təhsil müəssisələri arasında baza kafedralarının yaradılması, birgə kadr hazırlığına dair əməkdaşlıq və s. elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində gerçəkləşdirilən mühüm tədbirlərdəndir: “Bundan əlavə, şagirdlərin elmə marağının artırılması üçün fənn olimpiadalarında alimlərin yaxından iştirakı, SABAH qruplarında təhsil alan tələbələrin akademiyanın elmi müəssisələrində təcrübə keçmələri AMEA və Təhsil Nazirliyi arasında elm və təhsilin inteqrasiyasının sürətləndirilməsinə şərait yaradır”.
R.Ələkbərov Azərbaycan elminin innovativ inkişafına xidmət edən magistratura təhsil pilləsinin son illər akademiyanın elmi müəssisələrində, o cümlədən institutda təşkil olunmasının gənc tədqiqatçılar üçün böyük imkanlar açdığını qeyd etdi. AMEA-da təhsil alan magistrantların tədqiqatçı-magistr kimi formalaşdığını söyləyən R.Ələkbərov insititutda magistrantların hər biri ilə fərdi qaydada iş aparıldığını, onların beynəlxalq səviyyədə elmi araşdırmalar aparmaları üçün hər cür şəraitin yaradıldığını və lazımi dəstəyin verildiyini vurğuladı.
Direktor müavini bu cür olimpiadaların keçirilməsinin gənclərdə alqoritmik düşüncə tərzi və intellektual qabiliyyətlərin formalaşdırılması baxımından xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu söylədi. O, olimpiadanın ilk dəfə keçirildiyi 2007-ci illə müqayisədə iştirak edən ali təhsil müəssisələrinin sayında böyük artımın müşahidə olunduğunu qeyd etdi.
Sonda R.Ələkbərov tələbələri 17 may 2017-ci il tarixində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçiriləcək proqram mühəndisliyinin çoxaspektli problemlərinin müzakirəsinə həsr olunmuş “Proqram mühəndisliyinin aktual elmi-praktiki problemləri” I respublika konfransında iştiraka dəvət etdi.
Olimpiadanın münsiflər heyətinin sədri Ramin Mahmudzadə ölkədə informasiya texnologiyaları üzrə yüksəkixtisaslı, böyük elmi-praktiki təcrübəyə malik, innovativ təfəkkürlü kadrların, xüsusilə də, kompüter və proqram təminatı mühəndislərinin hazırlanmasına tələbatın olduğunu bildirərək, olimpiadanın keçirilməsinin bu tələbatın ödənilməsi baxımından da əhəmiyyət daşıdığını vurğuladı. Son illər İKT sahəsində qadınların rolunun artdığını qeyd edən R.Mahmudzadə bu il olimpiadada iştirak edən tələbələr arasında qızların sayının çox olmasını təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirdi.
Sonra olimpiadanın təşkilatçılarından olan Bakı Mühəndislik Universitetinin müəllimi Etibar Seyidzadə texniki məsələlər və prosedurlar haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, olimpiada beynəlxalq “Ali məktəb tələbələrindən ibarət komandalar arasında proqramlaşdırma üzrə beynəlxalq olimpiada” qaydalarına əsasən keçirilir. Olimpiada iki mərhələdən ibarətdir. Hər komanda 1 müəllim və 3 tələbədən (bakalavr) təşkil olunur. Hər bir ali təhsil müəssisəsi üzrə maksimum 4 komanda olimpiadanın birinci mərhələsinə buraxılır. Təhsil müəssisələrinin yalnız bir komandası olimpiadanın final mərhələsinə vəsiqə qazanır. Finalda ən yaxşı nəticə göstərən 4 komanda qalib elan edilir.
Qeyd edək ki, olimpiadanın növbəti (final) mərhələsi 6 may 2017-ci il tarixində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçiriləcək. Qaliblər “Nar” operatoru və “BestComp Group” şirkətinin qiymətli hədiyyələri, habelə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Fəxri fərmanı və diplomlarla mükafatlandırılacaq.

Прошел I этап «XI Общереспубликанской олимпиады по информатике среди студентов высших учебных заведений»
29 апреля в Бакинском университете инженерии (БУИ) при совместной организационной поддержке Министерства транспорта, Министерства связи и высоких технологий, Фонда Гейдара Алиева, Министерства образования и Института информационных технологий НАНА состоялся I этап «XI Общереспубликанской олимпиады по информатике среди студентов высших учебных заведений».
Открывший мероприятие вступительным словом ректор БУИ, профессор Хавар Мамедов поприветствовал участников олимпиады и рассказал о внимании и заботе общенационального лидера Гейдара Алиева и Президента страны Ильхама Алиева о развитии ИКТ, в том числе о роли государственных программ в связи с информатизацией образовательных учреждений в развитии этой отрасли.
Информируя о деятельности и дальнейших планах руководимого им университета, ректор подчеркнул, что здесь функционируют современные и образцовые лаборатории в области инженерии.
Г.Мамедов отметил, что целью проведения олимпиады, посвященной 17 Мая - Всемирному дню электросвязи и информационного общества, является повышение знаний студентов высших учебных заведений в области информатики и программирования и их интереса к этой области, а также привлечение избранных студентов к международным олимпиадам.
Ректор отметил, что в этом году 52 команды из 24 высших учебных заведений республики прошли регистрацию на сайте www.olimpiada.az и получили право на участие в олимпиаде. В этом году, наряду с Баку, студенты Гянджи, Мингячевира, Сумгайытского государственного университета, Азербайджанского технологического университета и Азербайджанского государственного аграрного университета также проявили особый интерес к олимпиаде.
Выступивший затем заместитель министра транспорта, связи и высоких технологий Эльмир Велизаде рассказал о внимании и заботе, проявляемой о развитии ИКТ, и мерах, принимаемых руководством страны в этом направлении. Он отметил, что один из пунктов «Основных направлений стратегической дорожной карты по основным секторам национальной экономики и экономики», утвержденной Распоряжением Президента АР от 16 марта 2016 года, связан с развитием телекоммуникаций и информационных технологий в Азербайджанской Республике.
Э.Велизаде, отметив, что созданы все условия для эффективной деятельности молодежи в стране, подчеркнул осуществление Государственным фондом развития информационных технологий новых стартапов и пригласил молодежь и студентов к участию в подобных проектах.
Заместитель директора по технологиям Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов отметил, что одним из приоритетных направлений государственной политики является обеспечение интеграции науки и образования в Азербайджане. Заместитель директора в своем выступлении отметил, что принятые в последнее время нашим государством правовые документы и политические решения создали правовую базу для интеграции науки и образования в нашей стране, и открыли ряд новых возможностей для налаживания более эффективного сотрудничества между НАНА и Министерством образования.
По словам ученого, с целью обсуждения возможностей сотрудничества в этом направлении на Общем собрании НАНА, прошедшем 21 декабря 2016 года, и совместной научной сессии Коллегии Министерства образования был принят План деятельности. Согласно Плану, на все институты и организации НАНА возложена задача проведения олимпиад по различным предметам. Отмечалось, что представленный Р.Алекперовым Институт информационных технологий НАНА с 2007 года принимает активное участие в организации олимпиад.
Ученый также отметил, что создание в ряде научных учреждений академии базовых кафедр высших учебных заведений, сотрудничество в области подготовки кадров входят в число важных мер, предпринимаемых в реализации интеграции науки и образования: «Кроме того, непосредственное участие ученых в олимпиадах предметов для повышения интереса школьников к науке, стажировка студентов групп САБАХ в научных учреждениях академии создают условия для ускорения процесса интеграции науки и образования между НАНА и Министерством образования».
Р.Алекперов сказал, что организация магистратуры, служащей для инновационного развития азербайджанской науки, в научных учреждениях академии в последние годы открывают широкие возможности для молодых исследователей. Отметив, что магистранты НАНА формируются как магистранты-исследователи, Р.Алекперов подчеркнул, что с магистрантами института ведется индивидуальная работа, создаются все условия для проведения ими научных исследований на международном уровне и оказывается необходимая поддержка.
Заместитель директора отметил, что проведение подобных олимпиад представляют особое значение с точки зрения формирования алгоритмического образа мышления и интеллектуальных способностей у молодежи. Он довел до внимания, что по сравнению с 2007 годом наблюдается рост числа высших учебных заведений, принимающих участие в олимпиаде.
В заключение Р.Алекперов пригласил студентов принять участие в I республиканской конференции «Актуальные научно-практические проблемы программной инженерии», которая пройдет 17 мая 2017 года в Институте информационных технологий
Председатель жюри олимпиады Рамин Махмудзаде рассказал о значении олимпиады с точки зрения подготовки высококвалифированных кадров, обладающих большим научно-практическим опытом, инновационным мышлением, в частности, инженеров в области компьютера и программного обеспечения. Отметив, что в последние годы возросла роль женщин в сфере ИКТ, Р.Махмудзаде высоко оценил участие в текущей олимпиаде девушек, составляющих большинство среди участников.
Далее один из организаторов олимпиады - преподаватель Бакинского инженерного университета Этибар Сеидзаде подробно проинформировал о технических вопросах и процедурах. Он отметил, что олимпиада проводится согласно правилам «Международной олимпады по программированию среди студентов высших учебных заведений». Олимпиада состоит из двух этапов. Каждая команда организовывается из 1 преподавателя и 3 студентов (бакалавр). Всего 1 команда высших учебных заведений пройдет в финальный этап олимпиады. 4 команды, которые продемонстрируют наивысший результат, будут объявлены победителем.
Отметим, что 6 мая 2017 года в Институте информационных технологий пройдет очередной этап (финальный) олимпиады. Победители будут награждены ценными подарками оператора “Nar” и компании “BestComp Group”, дипломами и Почетными грамотами Министерства транспорта, связи и высоких технологий.