Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin növbəti sayı 5 may 2017-ci il tarixində işıq üzü görüb.
Yeni sayda AMEA Rəyasət Heyətinin 2016-cı il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş Ümumi yığıncaqda Nizami Gəncəvi adına qızıl medalların və adlı mükafatların təqdim olunması, Lənkəranda “XX əsrdə türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları” konfransı və Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin konfrans iştirakçılarına müraciəti, Heydər Əliyevə həsr olunmuş II Respublika elmi konfransı haqqında materiallar işıqlandırılıb.
Qəzetdə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə keçirilən seçkilərin nəticələri, Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərində keçirilmiş Avropa Geoloji Elmlər İttifaqının Baş Assambleyasının iclası, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin İvane Javaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universitetində keçirilən Avropanın qabaqcıl alimlərinin tədqiqatlarını dəstəkləyən Avropa Tədqiqatlar Şurasının 10 illik fəaliyyətinin nəticələrinə həsr olunmuş toplantı, AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda keçirilən beynəlxalq ekspertlərlə görüş, Azərbaycan-Türkiyə coğrafiya günləri, görkəmli alim və pedaqoq Ağamusa Axundovun 85 illik yubileyi münasibətilə “Ağamusa Axundov və Azərbaycan filologiyası” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfrans haqqında məlumatlarla tanış olmaq olar.

Вышел в свет очередной номер газеты «Элм»
Очередной номер газеты «Элм», которая является печатным органом Президиума Национальной академии наук Азербайджана, вышел в свет 5 мая 2017 года.
В новом номере нашли свое отражение материалы, посвященные церемонии вручения Золотой медали имени Низами Гянджеви и именных наград НАНА на Общем собрании, приуроченном научной и научно-организационной деятельности Президиума НАНА в 2016 году, конференции «Геноциды против тюркско-мусульманских народов в ХХ веке» в Лянкяране и обращение Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева участникам конференции, II Республиканской научной конференции, посвященной Гейдару Алиеву.
В газете можно ознакомиться с результатами выборов, проведенных в действительные члены и члены-корреспонденты НАНА, информацией о заседании Генеральной ассамблеи Союза европейских геологических наук, проведённом в столице Австрии Вене, информацией об участии возглавляемой вице-президентом НАНА, академиком Ибрагимом Гулиевым делегации в проведенном в Тбилисском государственном университете имени Иване Джавахишвили собрании, посвященном итогам 10-летней деятельности поддерживающего исследования передовых европейских ученых Исследовательского совета Европы и т.д.
В новый номер также включены статьи “С мудростью Низами”, “Между хаосом и созиданием”, “Стратегическая миссия”, “Забытый праздник”, “К 100-летию Энвера Алиханова”, “Исследователь истории музыкальной культуры”, “Фактор глобального значения”, “Сотрудничество с ООН”, “Марш за науку” и др.