Mayın 8-də AMEA Botanika İnstitutunda ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilən tədbir keçirilib.
Bu müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə elmlər doktoru Eldar Novruzov Azərbaycanın qədim dövlətçilik tarixində ümummilli lider Heydər Əliyevin özünəməxsus yer tutduğunu söyləyib.
Ulu öndərin Azərbaycana rəhbərliyi dövründə elm, təhsil, iqtisadi və aqrar sahələrə göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışan E.Novruzov dahi rəhbərin hələ keçmiş sovet dövründə azərbaycanlı kadrların irəli çəkilməsinə xüsusi diqqət ayırdığını vurğulayıb.
Qeyd edilib ki, ümummilli lider Heydər Əliyev siyası fəaliyyəti dövründə xalqın, dövlətin, cəmiyyətin və vətəndaşın mənafeyinə xidmət edib, Azərbaycanın bütövlüyü uğrunda, ölkəmizin beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artması üçün fədakarlıqla çalışıb. Ulu öndər müstəqilliyinin ilk illərində parçalanma təhlükəsi qarşısında qalan Azərbaycanı xilas edərək ölkəmizi dinamik inkişaf yoluna çıxarıb. Görkəmli dövlət xadiminin adı bu gün Azərbaycan xalqının qürur mənbəyinə çevrilib.
Tədbirdə Botanika İnstitutunun Azad Həmkarlar Təşkilatının sədri, b.ü.f.d. Oktay Mirzəyev, b.e.d. Mayis Qasımov, Təhsil şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d. Rəşad Səlimov, doktorant Tural Qasımov və başqaları dahi rəhbərin Azərbaycanın tarixindəki rolundan, ölkəmizdə bütün sahələrin inkişafında məqsədyönlü siyasətindən danışıblar.

8 мая в Институте ботаники НАНА состоялось мероприятие, посвященное 94-й годовщине со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева.
Заместитель директора по научной работе этого учреждения, доктор биологических наук Эльдар Новрузов отметил, что общенациональному лидеру Гейдару Алиеву принадлежит особое место в истории древней государственности Азербайджана.
Говоря о внимании и заботе гениального руководителя о науке, образовании, экономике и сельском хозяйстве в период его руководства Азербайджаном, Э.Новрузов подчеркнул, что великий лидер уделял особое внимание продвижению азербайджанских кадров в советское время.
Было отмечено, что общенациональный лидер Гейдар Алиев в период политической деятельности служил интересам народа, государства, общества и граждан, самоотверженно трудился во имя целостности Азербайджана, роста авторитета нашей страны на международной арене. Сегодня имя выдающегося государственного деятеля стало источником гордости азербайджанского народа.
На мероприятии председатель Профсоюзного комитета Института ботаники, доктор философии по биологии Октай Мирзоев, д.б.н. Маис Гасымов, заведующий Отделом образования, доктор философии по биологии Рашад Салимов, докторант Турал Гасымов и другие рассказали о целенаправленной политике великого лидера в истории Азербайджана, его роли в развитии всех сфер в нашей стране.
В заключение был продемонстрирован видеоролик, рассказывающий о жизни и деятельности общенационального лидера.