Akademik Akif Əlizadə AMEA-nın sonuncu kurs magistrantları ilə görüşüb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadə AMEA-nın bir qrup sonuncu kurs magistrantı ilə görüşüb. Akademik bildirib ki, AMEA-da magistratura pilləsi yeni yaradılmasına baxmayaraq bu işin uğurla həyata keçirilməsində böyük təcrübə əldə olunub. Akademiya rəhbəri AMEA-da magistratura təhsilinin təşkilinin gənclərin burada elmi fəaliyyətə cəlb olunmasına böyük təkan verdiyini deyib.
Akademik Akif Əlizadə magistrantların məzun olduqdan sonra AMEA-da fəaliyyətlərini davam etdirmələri, elmi-tədqiqatlar aparmaları və dünya elminə inteqrasiyaları üçün bütün imkanların yaradılacağını bildirib.
Sonra magistrantlar ikiillik təhsil müddətində əldə etdikləri təcrübə və nailiyyətlərdən danışıblar. Magistratura təhsili ilə bağlı xoş təəssüratlarını bölüşən gənclər yerli və əcnəbi alimlərin mühazirələrində, bir sıra respublika və beynəlxalq səviyyəli tədbirlərdə iştirak etdiklərini, xarici ölkələrdə ezamiyyət müddətində öyrəndiklərinin, AMEA laboratoriyalarında aparılan tədqiqatların onların elmi təfəkkürlərinin formalaşmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıblar. Magistranlar yaradılan şəraitə görə Akademiya rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildiriblər.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Maisə Rəhimova, Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev, Elm və Təhsil İdarəsinin Magistratura şöbəsinin rəisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov iştirak ediblər.

Академик Акиф Ализаде встретился с группой магистрантов НАНА, обучающихся на последнем курсе
Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Акиф Ализаде встретился с группой магистрантов НАНА, обучающихся на последнем курсе. Академик отметил, что, несмотря на то, что обучение в магистратуре организовано в НАНА недавно, уже достигнуты первые успехи на этом поприще. Руководитель Академии также добавил, что создание в НАНА обучения на ступени магистратуры является очень важным шагом для привлечения молодежи к научной деятельности.
Академик Акиф Ализаде сообщил, что после выпуска для магистрантов будут созданы все возможности для продолжения ими деятельности в НАНА, ведения научных исследований и интеграции в мировую науку.
Затем магистранты рассказали о своей практике и достижениях, полученных за два года обучения. Поделившись своими хорошими впечатлениям, магистранты подчеркнули, что лекции, прочитанные отечественными и зарубежными учеными, участие в ряде республиканских и международных мероприятий, опыт, полученный во время командировок в зарубежные страны, исследования, проведенные в лабораториях НАНА – все это сыграло важную роль в формировании их научного мышления. Магистранты выразили свою благодарность руководству Академии за созданные условия.
На встрече приняли участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, директор Института языкознания, академик Мохсун Нагисойлу, директор Института генетических ресурсов, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов, директор Института археологии и этнографии, доктор исторических наук Маиса Рагимова, начальник Управления науки и образования, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки Зульфугар Фарзалиев, руководитель Отдела магистратуры Управления науки и образования, доктор философии по техническим наукам Гусейн Гусейнов.