AMEA-nın Əsas binasında Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin təşkilatçılığı ilə Akademiyanın doktorantura və magistratura təhsili ilə bağlı bir sıra cari məsələlər müzakirə olunub.
İclasda AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Təhsil şöbələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
Tədbirdə Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək son illərdə elmlə təhsilin inteqrasiyasını təmin etmək, elmi kadr potensialının inkişafını sürətləndirmək və gənclərin elmə marağını artırmaq məqsədilə Akademiyada geniş islahatlar aparıldığını bildirib. Qeyd edib ki, aparılan islahatlar çərçivəsində yaradılan Təhsil şöbələrinin rəhbərləri AMEA-nın, eləcə də Azərbaycan Respublikasının təhsillə bağlı müvafiq qanunvericilik aktlarını mükəmməl bilməli və mübahisəli məsələlərdə bu sənədlərə istinad etməlidirlər.
2017/2018-ci tədris ili üçün AMEA-nın institutlarında magistraturaya aparılacaq qəbul prosesi ilə bağlı Müsahibə Komissiyalarını diqqətli olmağa çağıran Ə.Sadıqov sənəd verənlərin çoxsaylı suallarının olduğunu nəzərə alaraq, “Qaynar xətt” xidmətinin təşkil ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Təhsil şöbələrinin rəhbərlərinə təmsil etdikləri qurumun saytında qəbulu aparılacaq magistratura ixtisasları ilə bağlı məlumatların yerləşdirilməsi barədə də tapşırıq verilib.
Sonra Elm və Təhsil İdarəsinin Doktorantura şöbəsinin rəisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ömər Gülalov doktorant və dissertantların minimum imtahanlarının təşkili ilə bağlı çıxış edərək, imtahanların 22 may tarixindən etibarən keçiriləcəyini bildirib.
Daha sonra Elm və Təhsil İdarəsinin Magistratura şöbəsinin rəisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov çıxış edərək magistrantların Tədris planı ilə bağlı tövsiyələrini diqqətə çatdırıb.

Several issues concerning master and doctoral studies of ANAS discussed
By organization of Science and Education Office of ANAS Presidium Administration, several issues concerning master and doctoral studies of ANAS were discussed at the Main building of ANAS.
The meeting was attended by heads of Education Departments of the institute and organizations of ANAS.
Head of Science and Education Office corresponding member of ANAS Aminagha Sadigov stated that, due to ensure integration of science and education, accelerate development of scientific staff capacity and the youth’s interest in science, a wide range o reforms are carried out in ANAS in latest years. Heads of Education Departments should perfectly know the legislative acts of Education of the Republic of Azerbaijan and reference to them within the frame of reforms carried out, he added.
87 of 133 vacancies for master studies of ANAS for 2017/2018 have been confirmed A. Sadigov and challenged The Commission of Interview to be attentive and responsible during entrance process to the institutes.
In addition, heads of Education Departments were charged to post data about master specialties to be admitted on the web-sites of institutes.
Then, chief of Magistracy Department of the Science and Education Office Ph.D. philosophy Huseyn Huseynov gave his suggestions on the Curriculum of magistrates.