Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi şurasının növbəti iclası keçirilib
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, GGİ-nin direktoru, akademik Akif Əlizadə açaraq Akademiyada magistratura təhsilinin genişləndirildiyini, qəbulun sayının artırıldığını bildirib. Akademik şöbə rəhbərlərinə yaradılmış imkandan səmərəli istifadə etməyi və yeni kadrları daha böyük səylərlə hazırlamağı tapşırıb.
Həmçinin akademik A.Əlizadə institutun Çöküntü hövzələrinin geokimyası və flüid dinamikası şöbəsinin müdiri Əkpər Feyzullayevin akademik, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini Dadaş Hüseynovun AMEA-nın müxbir üzvü seçilmələri münasibəti ilə kollektiv adından təbrik edib.
Sonra D.Hüseynov iştirakçıları iclasın gündəliyindəki məsələlərlə tanış edib.
İclasda Seysmostratiqrafiya şöbəsinin müdiri, akademik Pərviz Məmmədovun “Cənubi və Orta Xəzər hövzələrinin regional seysmostratiqrafiyası” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Bildirib ki, çoxillik geofiziki və seysmostratiqrafik tədqiqatlar nəticəsində Cənubi və Orta Xəzər hövzələrinin dərinlik quruluşu, paleotektonikası, paleocoğrafiyası, geodinamiki təkamülü və neft-qaz perspektivli çöküntü kompleksləri haqqında çox maraqlı elmi nəticələr alınıb: "Plitələrin tektonikası konsepsiyasına əsasən riftogenez və spredinq nəticəsində Cənubi Xəzər hövzəsinin açılması və Uilson tsikli ərzində formalaşması, onun konsolidə olunmuş qabığının okean tipli olması və Skif-Turan platforması altına subduksiyası haqqında təkzib olunmaz faktiki məlumatlar toplanılıb".
Məruzə tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb və suallar cavablandırılıb.
Həmçinin P.Məmmədovun Cənubi və Orta Xəzər hövzələri üzrə apardığı seysmostratiqrafik tədqiqatların nəticələrinə həsr edilən monoqrafiyanın hazırlanması tövsiyə olunub.
Daha sonra elmi tədqiqat işləri üzrə araşdırmaların nəticələri müzakirə edilib.
"Filizlərdən və filiz tullantılarından sənaye əhəmiyyətli metalların membran texnologiyası əsasında çıxarılması üsullarının işlənilməsi (Daşkəsən rayonunun filiz obyektləri timsalında)" mövzusunda aparılan tədqiqatlar, AMEA ilə İtaliya Milli Tədqiqatlar Şurası arasında imzalanmış proqram çərçivəsində, həmçinin GGİ-nin Ukrayna alimləri ilə birgə apardığı işlərin gedişatı haqqında çıxışlar dinlənilib.

19 мая в Институте геологии и геофизики НАНА состоялось очередное заседание Ученого совета.
Открывая мероприятие, президент НАНА, директор ИГГ, академик Акиф Ализаде сообщил о расширении приема в магистратуру академии. Академик поручил руководителям отделов, эффективно использовать созданные возможности и приложить большие усилия в подготовку новых кадров.
Академик А.Ализаде от имени коллектива поздравил заведующего Отделом флюидной динамики осадочных бассейнов института Акпера Фейзуллаева по случаю избрания действительным членом, а заместителя директора института по научной работе Дадаша Гусейнова - членом-корреспондентом НАНА.
Далее Д.Гусейнов ознакомил участников заседания с вопросами повестки дня.
На заседании был заслушан доклад заведующего Отделом сейсмостратиграфии, академика Парвиза Мамедова «Региональная сейсмостратиграфия Южного и Среднего Каспия». Отмечалось, что в результате многолетних геофизических и сейсмостратиграфических исследований были достигнуты очень интересные научные результаты относительно глубинной структуры, палеотектоники, палеогеографии, геодинамической эволюции осадочных комплексов с нефтегазовой перспективой Южного и Среднего Каспия: «Накоплены неопровержимые факты об открытии Южно-Каспийского бассейна в результате рифтогенеза и спрединга на основе концепции тектоники плит и его формировании в течение Уильсонского цикла, схожести его консолидированного слоя океанического типа и его субдукции под Скифско-Туранской платформой».
Доклад вызвал большой интерес участников мероприятия и были даны ответы на вопросы участников.
Была выдвинута рекомендация о подготовке монографии, посвященной результатам сейсмостратиграфических исследований П.Мамедова в области бассейнов Южного и Среднего Каспия.
Затем были обсуждены результаты анализов научно-исследовательских работ.
Далее были заслушаны выступления об исследованиях, проведенных на тему «Разработка методов добычи металлов промышленного значения из руды и отходов руды на основе мембранной технологии (на примере рудных объектов Дашкесанского района)», работах, проводимых в рамках программы, подписанной между НАНА и Национальным исследовательским советом Италии, а также совместных работах, реализуемых ИГГ и украинскими учеными.