ABŞ-ın Merilend Universitetinin professoru, kosmik tədqiqatlar sahəsində görkəmli alim, Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Roald Saqdeyev AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında (ŞAR) olub.
Əvvəlcə alimə son illərdə rəsədxanada görülən elmi işlər barədə məlumat verilib, əməkdaşlıq müzakirələri aparılıb.
Sonra görüş iştirakçıları üçün seminar təşkil edilib.
Seminarı ŞAR-ın direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov açaraq tədbirin əhəmiyyətindən danışıb.
İclasda akademik Roald Saqdeyev “Kainatda görünməyən maddələrin axtarış problemləri” adlı məruzə ilə çıxış edib. Dünya şöhrətli alim ABŞ-ın nüfuzlu universitetlərində aparılan elmi təcrübələrdən danışıb.
Sonra Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin nüvə fizikası üzrə baş elmi işçisi Yelena Popovanın “Qırmızı cırtdanlar-exoplanetlərin axtarışı”, ABŞ-ın Merilend Universitetinin professoru Dimitriy Usikovun “Kompüter texnologiyalarının gələcək inkişaf perspektivləri” mövzusunda çıxışları dinlənilib.

Academic Roald Sagdeev was a guest at the Shamakhy Astrophysical Observatory
Roald Sagdeev, a Professor at the U.S. Maryland University, a distinguished scientist in the cosmic studies, active member of Russian Academy of Sciences, was a guest at the Shamakhy Astrophysical Observatory after N.Tusi.
In advance, scientist was informed on the works done in latest years, discussed cooperation issues.
Then, a workshop was carried out for meeting attendees.
Opening the workshop, director of the SAO corresponding member of ANAS Namig Jalilov stressed out the importance of the event.
At the event, Roald Sagdeev made a presentation on topic “The search problems of the items hidden in the universe”, and spoke of experiences carried out at the USA’s prestigious university.
Later on, a senior researcher of the Lomonosov Moscow State University for Nuclear Physics Elena Popova delivered a lecture on "Red dwarfs- search of exoplanets”, a Professor at the University of Maryland Dmitry Usikov on "Further development prospects of computer technologies".