ABŞ-ın Merilend Universitetinin professoru, kosmik tədqiqatlar sahəsində görkəmli alim, Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Roald Saqdeyev AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında (ŞAR) olub.
Əvvəlcə alimə son illərdə rəsədxanada görülən elmi işlər barədə məlumat verilib, əməkdaşlıq müzakirələri aparılıb.
Sonra görüş iştirakçıları üçün seminar təşkil edilib.
Seminarı ŞAR-ın direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov açaraq tədbirin əhəmiyyətindən danışıb.
İclasda akademik Roald Saqdeyev “Kainatda görünməyən maddələrin axtarış problemləri” adlı məruzə ilə çıxış edib. Dünya şöhrətli alim ABŞ-ın nüfuzlu universitetlərində aparılan elmi təcrübələrdən danışıb.
Sonra Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin nüvə fizikası üzrə baş elmi işçisi Yelena Popovanın “Qırmızı cırtdanlar-exoplanetlərin axtarışı”, ABŞ-ın Merilend Universitetinin professoru Dimitriy Usikovun “Kompüter texnologiyalarının gələcək inkişaf perspektivləri” mövzusunda çıxışları dinlənilib.

Профессор Мэрилендского университета США, выдающийся ученый в области космических исследований, действительный член Российской академии наук Роальд Сагдеев посетил Шамахинскую астрофизическую обсерваторию имени Н.Туси (ШАО) НАНА.
Сначала ученый был проинформирован о научных работах, проводимых в последние годы в обсерватории, затем были проведены обсуждения касательно совместного сотрудничества.
Далее для участников встречи был организован семинар.
Открывая семинар, директор ШАО, член-корреспондент НАНА Намиг Джалилов, рассказал о значимости мероприятие.
На заседании академик Роальд Сагдеев выступил с докладом «Проблемы поиска невидимых веществ во Вселенной». Всемирно известный ученый рассказал о научных экспериментах, проводимых в престижных университетах США.
Далее были заслушаны доклады старшего научного сотрудника по ядерной физике Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова Елены Поповой «Красные карлики – поиск экзопланет», профессора Мэрилендского университета США Дмитрия Усикова «Перспективы дальнейшего развития компьютерных технологий».