Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Azərbaycan tarixində almanlar” adlı fotosərgi açılıb
Mayın 22-də AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Cənubi Qafqaz regionunda alman məskənlərinin salınmasının 200 illiyinə həsr olunmuş “Azərbaycan tarixində almanlar” adlı fotosərgi açılıb.
Fotosərgi Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin “Cənubi Qafqaz regionunda alman məskənlərinin salınmasının 200 illiyi haqqında” Sərəncamına və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarına əsasən təşkil olunub.
Sərgidə orta əsrlər dövründə Azərbaycanda olmuş alman səyyahları, XIX əsrdə almanların Azərbaycana köçürülməsi, XIX – XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanda alman koloniyalarının həyatını əks etdirən materiallar nümayiş olunur. Fotomateriallar onları izah edən müvafiq elmi məlumatla zənginləşdirilib. Burada 140-a yaxın fotoşəkil, müxtəlif illərdə alman təşkilatlarının muzeyə hədiyyələri yer alıb.
Fotosərginin açılışında AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı və Elmi ekspozisiya və sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Səbuhi Əhmədov çıxış edərək Azərbaycan–Almaniya əlaqələrinin əhəmiyyətindən söz açıblar, fotosərgi barədə fikirlərini bildiriblər.

В Национальном музее истории Азербайджана открылась фотовыставка «Немцы в истории Азербайджана»
22 мая в Национальном музее истории Азербайджана НАНА открылась фотовыставка «Немцы в истории Азербайджана», посвященная 200-й годовщине создания немецких поселений в регионе Южного Кавказа.
Фотовыставка организована согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О 200-й годовщине создания немецких поселений в регионе Южного Кавказа» и соответствующему решению Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
На выставке демонстрируются материалы, отражающие немецких путешественников, побывавших в Азербайджане в средние века, переселение немцев в Азербайджан в XIX веке, жизнь немецких колоний в Азербайджане в XIX - начале XX веков. Фотоматериалы обогащены соответствующей научной информацией. На выставке отведено место около 140 фотографиям и дарам, преподнесенным немецкими организациями в музей в разные годы.
На церемонии открытия фотовыставки вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы и заведующий Отделом организации научных экспозиций и выставки, доктор философии по истории Сабухи Ахмедов рассказали о значении азербайджано-германских связей и выразили свое мнение о фотовыставке.