Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Azərbaycan tarixində almanlar” adlı fotosərgi açılıb
Mayın 22-də AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Cənubi Qafqaz regionunda alman məskənlərinin salınmasının 200 illiyinə həsr olunmuş “Azərbaycan tarixində almanlar” adlı fotosərgi açılıb.
Fotosərgi Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin “Cənubi Qafqaz regionunda alman məskənlərinin salınmasının 200 illiyi haqqında” Sərəncamına və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarına əsasən təşkil olunub.
Sərgidə orta əsrlər dövründə Azərbaycanda olmuş alman səyyahları, XIX əsrdə almanların Azərbaycana köçürülməsi, XIX – XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanda alman koloniyalarının həyatını əks etdirən materiallar nümayiş olunur. Fotomateriallar onları izah edən müvafiq elmi məlumatla zənginləşdirilib. Burada 140-a yaxın fotoşəkil, müxtəlif illərdə alman təşkilatlarının muzeyə hədiyyələri yer alıb.
Fotosərginin açılışında AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı və Elmi ekspozisiya və sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Səbuhi Əhmədov çıxış edərək Azərbaycan–Almaniya əlaqələrinin əhəmiyyətindən söz açıblar, fotosərgi barədə fikirlərini bildiriblər.

“Germans in history of Azerbaijan” photo-exhbition opened at the National Museum of Azerbaijan History dedicated to the 200th anniversary of the establishment of German settlements in the South Caucasus region.
The photo exhibition was organized in accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, "On the 200th anniversary of the establishment of German settlements in the South Caucasus region" and the corresponding decision of the Presidium of the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
The exhibition shows materials reflecting German travelers who visited Azerbaijan in the middle Ages, the migration of Germans to Azerbaijan in the XIX century, the life of the German colonies in Azerbaijan in the XIX - early XX centuries. Photographic materials are enriched with relevant scientific information. At the exhibition space is reserved for about 140 photographs and gifts presented by German organizations to the museum in different years.
At the opening ceremony of the photo exhibition, the vice-president of ANAS, academician Isa Habibbeyli, the director of the National Museum of History of Azerbaijan, academician Naila Velikhanly and the head of the Department of the organization of scientific expositions and exhibitions, the doctor of philosophy on history Sabuhi Ahmadov told about the significance of Azerbaijani- German relations and expressed their opinion about the photo exhibition.