Mərkəzi Elmi Kitabxanada “EBSCO” məlumat bazasının növbəti seminarı keçirilib
Mərkəzi Elmi Kitabxanada (MEK) bu qurumun, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsi, Azərbaycan Kitabxana İnformasiya Konsorsiumu (AKİK) və EBSCO nəşriyyatının təşkilatçılığı ilə “EBSCO məlumat xidmətlərinin tammətnli məlumat bazasında yerləşən elektron jurnallar və elektron kitablardan istifadə qaydaları” mövzusunda növbəti seminar keçirilib.
Seminarda AKİK-in respublika üzrə koordinatoru Cəmilə Yusifova konsorsiumun fəaliyyətindən və “EBSCO” ilə əməkdaşlığından danışıb. Bildirib ki, AKİK-in məqsədi üzvlər arasında informasiya mənbələrini bərabər paylamaq, əldə olunan elektron ehtiyatların miqdar və keyfiyyətini artırmaq, eləcə də üzvlərin sayını çoxaltmaqdır. C.Yusifova bazanın məlumat mənbələrindən yararlanmaq və sərfəli abunə haqqı ilə əlaqədar məsələləri həll etmək üçün AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının vahid sistemdə birləşməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, bundan sonra da konsorsium tərəfindən akademiyanın institut və təşkilatlarından olan istifadəçilərə “EBSCO”nun elektron nəşrlərindən sərbəst istifadə edə bilmək və onları dünyada qlobal miqyas almış informasiya bazaları ilə tanış etmək üçün treninqlərin təşkil olunacağını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra “EBSCO”nun Azərbaycan üzrə təmsilçisi İrina Kreyçarova slaydlı təqdimatla çıxış edib. ABŞ-ın nüfuzlu şirkətlərindən olan “EBSCO”nun qısa tarixindən danışan İ.Kreyçarova xatırladıb ki, bu qurum aparıcı nəşriyyatların elmi resurslarının ən böyük əlaqələndiricisidir: “EBSCO təkcə ABŞ və Avropada deyil, dünyanın müxtəlif yerlərində nəşr olunan sənədlərin elektron variantlarını ingilis, fransız, ispan, alman, italyan və s. dillərdə oxuculara təqdim edir. Ümumilikdə EBSCO məlumat bazası 20-yə yaxın mövzunu özündə birləşdirir”.
İ.Kreyçarova daha sonra “EBSCO Discovery Service”in texnoloji xüsusiyyətlərini, bazanın axtarış sisteminin iş prinsiplərini nümayiş etdirib. Təmsilçi şəxsi qovluğun yaradılması, elektron kitabların axtarışı və yüklənməsi prosedurlarını da ətraflı izah edib.

При совместной организационной поддержке Центральной научной библиотеки НАНА, Управления международных отношений аппарата Президиума Национальной академии наук Азербайджана, Библиотечно – информационного Консорциума Азербайджана и издательства «EBSCO» прошел очередной семинар информационной базы на тему «Правила пользования электронными журналами и электронными книгами, размещенными в полной информационной базе информационных услуг «EBSCO».
Координатор Библиотечно – информационного Консорциума Азербайджана (AKİK) по республике Джамиля Юсифова рассказала о деятельности консорциума и сотрудничестве с «EBSCO». Она сообщила, что цель консорциума заключается в равномерном распределении между членами информационных источников, повышении количества и качества полученных электронных ресурсов, а также постоянном расширении количества членов организации. Д. Юсифова также отметила, что для решения вопросов в связи с использованием информационных источников и выгодной абонентной платы отделения и учреждения НАНА должны объединится в единую систему. Она довела до сведения участников мероприятия, что в дальнейшем планируется продолжение тренингов по использованию базы «EBSCO» для институтов и учреждений НАНА.
Далее выступила представитель «EBSCO» в Азербайджанской республике Ирина Крейчарова. С помощью слайдовой демонстрации она, коротко рассказав об истории «EBSCO», отметила, что компания является самым большим координатором научных ресурсов ведущих издательств. EBSCO предоставляет электронные варианты изданий не только в США и Европе, но и в разных точках мира. Здесь материалы предоставляются на английском, французском, испанском, немецком, итальянском и др. языках мира.
В общем EBSCO объединяет в себе около 20-ти тем. Затем И. Крейчарова продемонстрировала принципы работы поисковой системы базы и технологические особенности “EBSCO Discovery Service”. Она также сообщила, что по сравнению с Азербайджаном пользователи Казахстана и Грузии более активны в использовании базы EBSCO
В заключение прошел обмен мнениями по данной теме и были даны ответы на интересующие участников вопросы.