Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində doktorant və dissertantlarla görüş keçirilib
İyunun 5-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu müəssisənin doktorant və dissertantlarının fəaliyyətlərinin müzakirəsinə həsr olunan görüş keçirilib.
Öncə muzeyə 2017-ci ildə qəbul olmuş elmlər və fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantlar çıxış edərək öz elmi-tədqiqat mövzuları, apardıqları araşdırmalar və fəaliyyət planlarına dair ətraflı məlumat veriblər.
Sonra muzeyin direktoru, Filologiya problemləri üzrə Elmi Şuranın sədri, akademik Rafael Hüseynov çıxış edərək doktorant və dissertantlara təklif və tövsiyyələrini verib. Onları tədqiqat apardıqları mövzu üzrə beynəlxalq təcrübəni öyrənməyə, daha dərin elmi araşdırmalar aparmaq və mühüm elmi nailiyyətlər əldə etmək üçün dünyanın nüfuzlu elmi bazalarından istifadə etməyə çağırıb. Alim hər bir tədqiqatçıya lazımi köməklik göstərməyə hazır olduğunu söyləyib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonda akademik bildirib ki, Filologiya problemləri üzrə Elmi Şuranın növbəti iclası üçün sənədlər 30 iyun 2017-ci il tarixinə kimi qəbul olunur. Həmin müddətədək doktorant və dissertantlara elmi-tədqiqat mövzuları üzrə fəaliyyət planlarını təqdim etmək tövsiyyə olunur.

В Национальном музее азербайджанской литературы состоялась встреча с докторантами и диссертантами
5 июня в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась встреча, посвященная обсуждению деятельности докторантов и диссертантов этого учреждения.
Сначала, выступив, докторанты и диссертанты, поступившие в музей в 2017 году по программе подготовке докторов наук и докторов философии, проинформировали о своих научно-исследовательских темах, проведенных исследованиях и планах деятельности.
Затем директор музея, председатель Научного совета по проблемам филологии, академик Рафаэль Гусейнов в своем выступлении выдвинул предложения и рекомендации докторантам и диссертантам. Он призвал их к изучению международного опыта по проводимой теме, проведению глубоких научных исследований и обращению к ведущим научным базам мира для достижения важных научных результатов. Ученый отметил, что готов оказать необходимую помощь каждому исследователю, пожелал им успехов в дальнейшей деятельности.
В заключение академик сообщил, что документы для очередного заседания Научного совета по проблемам филологии принимаются до 30 июня 2017 года. Докторантам и диссертантам рекомендуется утвердить план деятельности по научно-исследовательским темам до указанного срока.