Humanitar Elmlər Bölməsinin büro iclasında "AMEA-nın professoru" müsabiqəsinin gedişatı ilə bağlı müzakirələr aparılıb
İyunun 6-da AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) növbəti büro iclası keçirilib.
Tədbirdə bölmə üzvləri, elmi müəssisələrin rəhbərləri və HEB üzrə "AMEA-nın professoru" elmi adına namizədlər iştirak ediblər.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli iclası giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Elmi-təşkilati məsələlərdən ilk olaraq AMEA Rəyasət Heyətinin 19 aprel 2017-ci il tarixli qərarı ilə elan edilmiş "AMEA-nın professoru" müsabiqəsinin gedişatı ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Bildirilib ki, humanitar elmlər üzrə dörd alimin namizədliyi irəli sürülüb. Onlardan 2-si Ədəbiyyat İnstitutunun, 1-i Dilçilik İnstitutunun, 1-i isə Azərbaycan Dillər Universitetinin əməkdaşıdır.
Sonra namizədliyi qeydə alınmış alimlər fəaliyyətləri, əldə etdikləri nailiyyətlər haqqında bölmə üzvlərinə ətraflı məlumat veriblər.
Akademik Teymur Kərimli müsabiqədə AMEA-nın üzvü olmayan, elmi müəssisə və ali məktəblərdə elmi və ya elmi-pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan, milli və beynəlxalq səviyyəli elmi nailiyyətlər əldə etmiş, yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanması, elm və təhsilin vəhdətinin möhkəmləndirilməsində xüsusi xidmətlər göstərmiş, yaşı 50-dək olan elmlər doktorlarının iştirak etdiklərini diqqətə çatdırıb. Bölmənin akademik-katibi bu elmi adın alimlərə elmi fəaliyyətlərində stimul olacağını bildirib və onlara uğurlar arzulayıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ AMEA Rəyasət Heyətinin 22 fevral 2017-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş "AMEA-nın professoru" elmi adı haqqında Əsasnaməyə uyğun olaraq HEB-in üzvlərindən ibarət Ekspert komissiyasının yaradılması ilə bağlı olub. Bölmənin qərarı ilə akademik Teymur Kərimli komissiyanın sədri təyin edilib.
Tədbirdə filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Əlizadə Əsgərlinin Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə təyin edilməsi ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alıb.
Sonda cari məsələlərə baxılıb. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin "Bülbülün 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında" və "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" sərəncamlarının icrası müzakirə olunub, elmi müəssisələrin rəhbərlərinə yubileylərlə bağlı bir sıra tapşırıqlar verilib. Həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadənin 70 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alınıb.

On June 6, a regular meeting of the Bureau of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS (DHS) took place.
The event was attended by members of the department, heads of scientific institutions and candidates of DHS for the academic title of "Professor of ANAS".
Academician-Secretary of the department, Academician Teymur Karimli, opening the meeting with an opening address, acquainted the participants with the questions on the agenda.
One of the scientific and organizational issues discussed in the first place was the course of the "Professor of ANAS" competition announced by the decree of the Presidium of ANAS dated April 19, 2017. It was noted that the candidacy of four scientists was nominated for the humanities. 2 of them are employees of the Institute of Literature, 1 - Institute of Linguistics, 1 - Azerbaijan University of Languages.
Then the scientists who put forward their candidacies informed the members of the department in detail about their activities and the successes achieved.
Academician Teymur Karimli brought to the attention that the academic title "Professor of ANAS" is awarded to doctors of science under the age of 50 years who are not members of ANAS, engaged in scientific or scientific and pedagogical activity in scientific institutions and higher schools, having scientific achievements of national and international level, Special merits in the training of highly specialized scientific personnel, strengthening of the unity of science and education, protection and development of statehood, as well as in the implementation of the basic tasks and functions of ANAS. Academician-Secretary of the department noted that the academic title will give an impetus to scientific activity of scientists and wished them success.
The next issue on the agenda was connected with the establishment of an Expert Commission consisting of members of the DHS in accordance with the Regulations on the Academic Rank "Professor of ANAS" approved by the decree of the Presidium of ANAS on February 22, 2017. By decision of the department, academician Teymur Karimli was appointed chairman of the commission.
At the event, it was decided to initiate a petition to the Presidium of ANAS in connection with the appointment of Doctor of Philology, Professor Alizade Askarli to the post of Deputy Director for scientific work of the Institute of Literature.
In conclusion, the current issues were considered. It was discussed the execution of orders of the President of the Republic of Azerbaijan "On holding the 120th anniversary of Bulbul" and "On the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic", the heads of scientific institutions were given assignments in connection with the jubilees. It was also decided to initiate a petition before the Presidium of ANAS in connection with the celebration of the 70th anniversary of corresponding member of ANAS Firangiz Alizadeh.