Dendrologiya İnstitutuna səyahətlər əyləncəli-metodik layihələr əsasında təşkil edilib
Dünyanın bir çox ölkələrində biologiya və ekologiyanın tədrisi məqsədilə botanika bağlarına, dendrarilərə səyahətlərin təşkili əyləncəli-metodik layihələr əsasında həyata keçirilir.
AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda belə layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində geniş işlər aparılır. İnstitutun elmi işçisi Pərvin Şıxəliyeva tərəfindən ekologiya və biologiyanın tədrisinin əyləncəli məşğələlər əsasında keçirilməsi təşkil edilib. Bu cür layihələr şagirdlərdə praktik bacarıqların daha yaхşı inkişaf etməsinə, gənc səyahətçilərin təbiətə marağının artmasına səbəb olur.
Təcrübələr göstərir ki, dendroloji parkda tətbiq edilən belə layihələr respublikamızda uşaq və gənclərin təbiət fənlərini öyrənməsinə motivasiya edir, onlarda təbiətin mühafizəsinə görə məsuliyyət hisslərini formalaşdırmağa yardım edir.
Dendrologiya İnstitutunda səyahətlərin təşkilində ekologiya və biologiya fənləri üzrə keçirilən məşğələlərin əsas məqsədi – uşaq və gənclərin özlərini təbiətin bir hissəsi kimi dərk etməsi, yerdə bütün canlıların birliyini, varlığının qorunub saxlanılması istiqamətində biliklərin artmasıdır. Eyni zamanda, insanların təsərrüfat fəaliyyətinə dağıdıcı təsirinin qarşısını almasında uşaq və gənclərin düzgün təbiətdən istifadə qaydalarına riayət etməsidir.
Dendroloji parkda məşğələlərin mədəni-kütləvi tədbirlər əsasında keçirilməsi iştirakçılarla yanaşı, səyahətə gələn geniş insan kütləsi üçün də çox maraqlı təəssürat yaratmaqla onları layihədə iştirak etməyə vadar edir.

In many countries of the world, expeditions to botanical gardens and dendrology parks for training in biology and ecology are organized on the basis of entertaining and methodical projects.
At the Institute of Dendrology of ANAS, work is widely being carried out to implement such projects. Classes are organized by a research associate of the Institute Parvin Shikhaliyeva on the basis of entertainment education in ecology and biology. Such projects lead to a better development of practical skills for students and an increase in the interest of children and youth in nature.
Experiments show that similar projects used in dendrological parks motivate children and young people in our republic to study subjects about nature, form in them feelings of responsibility for the protection of nature.
The goal of organizing classes in ecology and biology at the Institute of Dendrology is to understand children and young people as a part of nature, to increase their knowledge in the field of preserving the unity of all living beings on Earth. At the same time, the main role in preventing a devastating impact on economic activity belongs to children and young people who follow the rules for the use of natural resources.
Conducting classes in the park on the basis of cultural events, creating a pleasant impression both among participants and a large number of people who took part in the excursion, attracted them to join the project.