Çinli alim İqtisadiyyat İnstitutunda məruzə ilə çıxış edib
Çin İctimai Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Pei Changhonqun rəhbərliyi altında bir qrup nümayəndə heyəti AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunda olub.
İnstitutun direktoru, professor Nazim İmanov ilə baş tutan görüşdə iki qurum arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi və birgə tədqiqatların aparılması məsələləri müzakirə edilib.
Görüşdə P.Changhonq çıxış edərək iki ölkənin ali elmi qurumu arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu və gələcəkdə daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində addımların atıldığını söyləyib.
Tədbirdə İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mayis Gülalıyev “Çin iqtisadiyyatında modelyaradıcı dövlət müdaxiləsinin makroiqtisadi təsirləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim məruzəsində Çin iqtisadiyyatında baş verən iqtisadi proseslərin təhlilini aparıb.
Daha sonra AMEA-nın Əsas binasında Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin və Azərbaycan Kooperasiya Universitetinin alimlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə görüş keçirilib.
Professor P.Changhonq “Çinin müasir iqtisadi vəziyyəti: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, məruzəsində Çin iqtisadiyyatının müasir inkişaf səviyyəsindən, ölkəsində həyata keçirilən iqtisadi siyasətdən danışıb. Bildirib ki, Çinin hazırda xaricdəki investisiyalarının həcmi 1 trilyon dollardır və bu göstəricisinə görə dünyada üçüncüdür. Çinin dünya iqtisadiyyatında qloballaşmanı və tam liberallaşmanı, həmçinin azad ticarəti dəstəklədiyini deyən P.Changhonq ölkəsinin Azərbaycanla iqtisadi əlaqələri gücləndirməyə hazır olduğunu söyləyib.
Məruzə iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb və mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.
Sonra akademik Ziyad Səmədzadə çıxış edərək Çin iqtisadiyyatında baş verən proseslər və aparılan iqtisadi siyasətin əsas mahiyyəti barədə danışıb. Akademik Çinin iqtisadi təcrübəsinin öyrənilərək Azərbaycanda tətbiqinin zəruriliyini vurğulayıb.

A group of delegation led by Director of the Institute of Economy of the Chinese Social Academy of Sciences, Prof. Pei Changhong, visited Institute of Economy of ANAS.
Meeting with institute’s director, Professor Nazim Imanov has discussed the issues of enhancing cooperation between two parties and conducting joint studies.
P.Changhong stressed out the cooperative relations between two scientific bodies at the high level and steps were taken for reinforcing further ties.
Chief department of the institute, Ph.D in Philosophy, Assoc. Prof. Mayis Gulaliyev delivered a lecture on “The macroeconomic effects of model creative state intervention in the Chinese economy”, in which analyzed economic processes happening in Chinese economy.
Later on, an extended meeting by participation of scientists from Azerbaijan State Economy University and Azerbaijan Cooperation University took place at the Main building of ANAS.
Professor P. Changhong made a presentation on "China's current economic situation: achievements and prospects", spoke of development level of China's economy, and economic policy carried out in his country. He noted that, at present, foreign investment in China's $ 1 trillion and this figure is third in the world. P. Changhong stated readiness of his country to reinforce economic ties via Azerbaijan.
Presentation met with interest by attendees and discussed.
Then, Academic Ziyad Samadzadeh made speech on processes in Chinese economy and essence of economic policy carried out. Academic highlighted the necessity of studying and applying Chinese economic experience in Azerbaijan.