Çinli alim İqtisadiyyat İnstitutunda məruzə ilə çıxış edib
Çin İctimai Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Pei Changhonqun rəhbərliyi altında bir qrup nümayəndə heyəti AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunda olub.
İnstitutun direktoru, professor Nazim İmanov ilə baş tutan görüşdə iki qurum arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi və birgə tədqiqatların aparılması məsələləri müzakirə edilib.
Görüşdə P.Changhonq çıxış edərək iki ölkənin ali elmi qurumu arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu və gələcəkdə daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində addımların atıldığını söyləyib.
Tədbirdə İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mayis Gülalıyev “Çin iqtisadiyyatında modelyaradıcı dövlət müdaxiləsinin makroiqtisadi təsirləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim məruzəsində Çin iqtisadiyyatında baş verən iqtisadi proseslərin təhlilini aparıb.
Daha sonra AMEA-nın Əsas binasında Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin və Azərbaycan Kooperasiya Universitetinin alimlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə görüş keçirilib.
Professor P.Changhonq “Çinin müasir iqtisadi vəziyyəti: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, məruzəsində Çin iqtisadiyyatının müasir inkişaf səviyyəsindən, ölkəsində həyata keçirilən iqtisadi siyasətdən danışıb. Bildirib ki, Çinin hazırda xaricdəki investisiyalarının həcmi 1 trilyon dollardır və bu göstəricisinə görə dünyada üçüncüdür. Çinin dünya iqtisadiyyatında qloballaşmanı və tam liberallaşmanı, həmçinin azad ticarəti dəstəklədiyini deyən P.Changhonq ölkəsinin Azərbaycanla iqtisadi əlaqələri gücləndirməyə hazır olduğunu söyləyib.
Məruzə iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb və mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.
Sonra akademik Ziyad Səmədzadə çıxış edərək Çin iqtisadiyyatında baş verən proseslər və aparılan iqtisadi siyasətin əsas mahiyyəti barədə danışıb. Akademik Çinin iqtisadi təcrübəsinin öyrənilərək Azərbaycanda tətbiqinin zəruriliyini vurğulayıb.

Китайский ученый выступил с докладом в Институте экономики
Делегация под руководством директора Института экономики Китайской академии общественных наук, профессора Пеи Чанконга побывала в Институте экономики НАНА.
На встрече с директором института, профессором Назимом Имановым были обсуждены вопросы касательно расширения сотрудничества и проведения совместных исследований между двумя структурами.
Выступившие на встрече П.Чанконг отметил, что связи научного сотрудничества между двумя странами находятся на высоком уровне и довел до внимания, что предпринимаются шаги, направленные на еще большее укрепление этих связей в будущем.
На мероприятии заведующий отделом Института экономики, доктор философии по философии Маис Гюльалиев выступил с докладом на тему «Макроэкономические влияния моделетворческого государственного вмешательства в экономике Китая». Ученый в докладе провел анализ экономических процессов, происходящих в экономике Китая.
Затем в Основном здании НАНА в расширенном составе состоялась встреча при участии ученых Азербайджанского государственного экономического университета и Азербайджанского университета кооперации.
На мероприятии профессор П.Чанконг выступил с докладом на тему «Современное экономическое положение Китая: достижения и перспективы». В своем докладе он рассказал о современном уровне развития китайской экономики, экономической политике, проводимой в его стране. Сказал, что в настоящее время объем инвестиций Китая за рубежом составляет 1 триллионов долларов и по этому показателю находится на третьем месте в мире.
Доклад вызвал большой интерес участников, были проведены обсуждения.
Затем академик Зияд Самедзаде в своем выступлении рассказал о сути проводимой экономической политики и процессах, происходящие в экономике Китая. Академик подчеркнул необходимость изучения и применения в Азербайджане опыта экономики Китая.