İyunun 16-da Lənkəran Dövlət Universitetində (LDU) akademik Həsən Əliyevin anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunmuş “İnsan və ətraf mühit münasibətləri” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbir AMEA akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Lənkəran Dövlət Universiteti və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşıb.
Elmi konfransda çıxış edən LDU-nun rektoru vəzifəsini icra edən, professor Natiq İbrahimov Azərbaycanda ekologiya elminin inkişafında, ekoloji mühitin tarazlaşdırılmasında və qorunmasında, bu sahədə elmi kadrların hazırlanmasında akademik Həsən Əliyevin fəaliyyətini yüksək dəyərləndirib.
Tədbirdə Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun “Azərbaycanın görkəmli coğrafiyaçı və torpaqşünas alimi – akademik H.Əliyev”, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşovun “Azərbaycanın günəş enerjisi modeli“, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti Lənkəran filialının sədri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Ziyafət Ağayevin “Lənkəran təbii vilayəti çaylarında ekoloji problemlər və onların əmələgəlmə səbəbləri“, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Məhərrəm Həsənov və Mətləb Rəhimovun “Lənkəran təbii vilayətinin iqlim və aqroiqlim ehtiyatları”, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Zakir Eminovun “Lənkəran-Astara iqtisaadi rayonunda müasir demoqrafik vəziyyətin iqtisadi-coğrafi problemləri” və digərlər mövzularda məruzələr dinlənilib.
Sonra məruzələr ətrafında müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

В Лянкоране состоялась Республиканская научная конференция на тему «Отношения человека с окружающей средой»
16 июня в Лянкоранском государственном университете (ЛГУ) состоялась Республиканская научная конференция на тему «Отношения человека с окружающей средой», посвященная 110-летию со дня рождения академика Гасана Алиева.
Мероприятие реализовалось при совместной организационной поддержке Института географии имени академика Гасана Алиева НАНА, Лянкоранского государственного университета и Азербайджанского географического общества.
Выступая на конференции, и.о. ректора ЛГУ, профессор Натиг Ибрагимов высоко оценил деятельность академика Гасана Алиева в развитии экологической науки в Азербайджане, охране и урегулировании экологической среды, подготовке научных кадров в этой сфере.
На мероприятии были заслушаны доклады директора Института географии, академик Рамиза Мамедова «Выдающийся азербайджанский ученый - географ и почвовед - академик Г.Алиев», члена-корреспондента НАНА Рауфа Гардашова «Модель солнечной энергии Азербаджана», председателя Лянкоранского филиала Географического общества, доктора философии по географии «Экологические проблемы в реках природной зоны Лянкорани и причины их появления», докторов философии по географии Магеррама Гасанова и Матлаба Рагимова «Климатические и агроклиматические ресурсы природной зоны Лянкорани» и другие.