İyunun 16-da Lənkəran Dövlət Universitetində (LDU) akademik Həsən Əliyevin anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunmuş “İnsan və ətraf mühit münasibətləri” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbir AMEA akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Lənkəran Dövlət Universiteti və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşıb.
Elmi konfransda çıxış edən LDU-nun rektoru vəzifəsini icra edən, professor Natiq İbrahimov Azərbaycanda ekologiya elminin inkişafında, ekoloji mühitin tarazlaşdırılmasında və qorunmasında, bu sahədə elmi kadrların hazırlanmasında akademik Həsən Əliyevin fəaliyyətini yüksək dəyərləndirib.
Tədbirdə Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun “Azərbaycanın görkəmli coğrafiyaçı və torpaqşünas alimi – akademik H.Əliyev”, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşovun “Azərbaycanın günəş enerjisi modeli“, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti Lənkəran filialının sədri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Ziyafət Ağayevin “Lənkəran təbii vilayəti çaylarında ekoloji problemlər və onların əmələgəlmə səbəbləri“, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Məhərrəm Həsənov və Mətləb Rəhimovun “Lənkəran təbii vilayətinin iqlim və aqroiqlim ehtiyatları”, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Zakir Eminovun “Lənkəran-Astara iqtisaadi rayonunda müasir demoqrafik vəziyyətin iqtisadi-coğrafi problemləri” və digərlər mövzularda məruzələr dinlənilib.
Sonra məruzələr ətrafında müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Republican scientific conference on topic “Human and environment relations” in Lankaran
Republican scientific conference on topic “Human and environment relations” devoted to 110th jubilee of Academic Hasan Aliyev took place in Lankaran State University (LSU), June 16.
Event co-realized by the Institute of Geography of ANAS, Lankaran State University and Azerbaijan Geography Society.
Reporting at the conference, acting rector of LSU Professor Natig Ibrahimov highly appreciated Hasan Aliyev’s activities in development of ecology science in Azerbaijan, in regulating and protecting ecological environment, and staff training in this field.
At the event, were listened lecture by Director of the Institute of Geography, Academic Ramiz Mammadov on topic “The notable geographer and soil scientist of Azerbaijan – Academic H.Aliyev”, corresponding member of ANAS Rauf Gardashov “Solar energy model of Azerbaijan”, chairman of Lankaran branch of Azerbaijan Geogrpahy Society Ph.D. in Geography Ziyafat Aghayev on “Ecological problems and their formation consequences in rovers of Lankaran natural province”, PhDs in Geography Maharram Hasanov and Matlab Rahimov on “Climate and agro climate resources of Lankaran natural province” etc.