Şabranda Əfzələddin Xaqani Şirvaniyə həsr olunan elmi konfrans keçirilib
Şabran şəhərində böyük Azərbaycan şairi Əfzələddin Xaqani Şirvaniyə həsr olunan elmi konfrans keçirib.
Tədbir AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Şabran Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Əvvəlcə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli, Şabran Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Novruz Novruzov, şair və yazıçılar Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət ediblər.
Sonra konfrans iştirakçıları arxeoloji qazıntılar zamanı üzə çıxarılmış qədim Şabran şəhərinin yerləşdiyi əraziyə və Xaqaninin burada həbsdə olduğu zaman saxlanıldığı ehtimal olunan zindanın qalıqlarına baxış keçiriblər.
“Xaqani poeziya evi”ndə olan qonaqlar institutun elmi nəşri olan “Ədəbiyyat məcmuəsi”nin Xaqani Şirvaniyə həsr edilmiş xüsusi buraxılışını və “Xaqani Şirvani. Ərəbcə şeirləri. Filoloji tərcümə” kitabını rayon kitabxanasına və muzeylərə hədiyyə ediblər.
Konfransda N.Novruzov çıxış edərək Prezident İlham Əliyev tərəfindən elmə, incəsənətə və ədəbiyyata yüksək qayğı göstərildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Xaqaninin həyatının müəyyən dövrü Şabranla bağlıdır və şairin xatirəsi onlar üçün əzizdir.
Tədbirdə akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək ölkə rəhbərliyi tərəfindən regionların inkişafına göstərilən diqqət və qayğıdan, Şabran rayonunda aparılan geniş quruculuq işlərindən danışıb. Akademik səfərin məqsədinin bölgələrdə ədəbiyyatın təbliği layihəsini davam etdirmək olduğunu deyib. Sonra Xaqani yaradıcılığından geniş bəhs edən İsa Həbibbəyli böyük söz ustadının irsinin öyrənilməsi və təbliğinin Ədəbiyyat İnstitutunun əsas istiqamətlərindən biri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Konfransda Xaqani Şirvaniyə həsr edilmiş kitabların təqdimatı da keçirilib. Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Ədəbi əlaqələr və bədii tərcümə mərkəzinin rəhbəri Səlim Babullaoğlu “Xaqani Şirvani. Ərəbcə şeirləri. Filoloji tərcümə” kitabının ərsəyə gəlməsindən danışıb.
Sonra Ədəbiyyat İnstitutunun professoru Əlizadə Əsgərli “Ədəbiyyat məcmuəsi”nin Xaqani Şirvaniyə həsr edilən xüsusi buraxılışı haqqında geniş məruzə ilə çıxış edib.
Konfransda Çin Sosial Elmlər Akademiyasının Etnik Ədəbiyyat İnstitutunun professoru Huanq Zhongxianq, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Şabran bölməsinin rəhbəri Aydın Tağıyev və digərləri çıxış edərək tədbirin əhəmiyyətindən danışıblar.
Tədbirdə filologiya üzrə elmlər doktoru, professor İmamverdi Həmidovun “Xaqaninin ərəbcə şeirləri”, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimovun “Xaqaninin əsərlərinin AMEA Əlyazmalar İnstitutunda saxlanılan əlyazmaları”, filologiya üzrə elmlər doktoru Vaqif Yusiflinin “Xaqani yurdunda ədəbiyyat”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Lalə Əlizadənin “Xaqani lirikasının bədii xüsusiyyətləri” və elmi işçi Elnarə Zeynalovanın “Xaqani Şirvaninin həbsxana həyatı və “Həbsiyyə” şeirləri” adlı məruzələri dinlənilib.

В Шабране прошла научная конференция, посвященная Афзаладдину Хагани Ширвани
В городе Шабран прошла научная конференция, посвященная великому азербайджанскому поэту Афзаладдину Хагани Ширвани.
Мероприятие состоялось при совместной организационной поддержке Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Исполнительной власти Шабранского района.
Вначале вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли, глава Исполнительной власти Шабранского района Новруз Новрузов, поэты и писатели посетили могилу общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Затем участники конференции посетили территорию, где был расположен выявленный во время археологических раскопок древний город Шабран, и осмотрели развалины темницы, где Хагани находился под арестом.
Гости, побывавшие в «Доме поэзии Хагани», подарили районной библиотеке и музеям являющиеся научным изданием института и посвященные Хагани Ширвани «Литературный сборник» и книгу «Хагани Ширвани. Стихотворения на арабском языке. Филологический перевод».
На прошедшей в актовом зале Исполнительной власти города конференции Н.Новрузов рассказал о заботе Президента Ильхама Алиева о науке, искусстве и литературе. Он отметил, что определенный период жизни Хагани был связан с Шабраном и память поэта дорога для них.
Выступивший на мероприятии академик Иса Габиббейли рассказал о внимании и заботе, проявляемым руководством страны развитию регионов, а также широкомасштабной созидательной работе, проводимой в Шабранском районе. Академик отметил, что одной из целей визита является продолжение проекта пропаганды литературы в регионах. Далее широко проинформировав о творчестве Хагани, Иса Габиббейли отметил, что изучение и пропаганда наследия великого мастера слова являются одним из основных направлений Института литературы.
На конференции состоялась также презентация книг, посвященных Хагани Ширвани. Руководитель Центра литературных связей и художественного перевода Союза писателей Азербайджана Салим Бабуллаоглу рассказал о подготовке книги «Хагани Ширвани. Стихотворения на арабском языке. Филологический перевод».
Затем профессор Института литературы Ализаде Аскерли выступил с обширным докладом о специальном выпуске «Литературного сборника», посвященного Хагани Ширвани.
На конференции профессор Института этнической литературы Китайской академии социальных наук Хуанг Зонгхианг, руководитель Шабранского отделения Союза писателей Азербайджана Айдын Тагыев и другие выступившие рассказали о значении мероприятия.
Далее были заслушаны доклады доктора филологических наук, профессора Имамверди Гамидова «Стихотворения Хагани на арабском языке», доктора филологических наук Пашы Керимова «Хранимые в Институте рукописей НАНА рукописи произведений Хагани» и т.д.