Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində prioritet istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır
19-20 iyun 2017-ci il tarixlərində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm TağıyevYer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov və Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində olublar.
Mərkəzin direktoru, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru, professor Fərman Quliyev rəhbərlik etdiyi müəssisənin strukturu, fəaliyyət istiqamətləri və burada aparılan tədqiqatlar barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib.
Sonra akademik Dilqəm Tağıyev Azərbaycan aqrar elminin inkişafı tarixində əvəzsiz xidmətləri olan F.Quliyevi 80 illik yubileyi münasibəti ilə Rəyasət Heyəti adından təbrik edib və AMEA-nın Fəxri fərmanını alimə təqdim edib.
Akademik D.Tağıyev Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin AMEA-nın fundamental tədqiqat institutları ilə birgə elmi arşdırmalar aparmasının və prioritet istiqamətlərin yerli şəraitə uyğun seçilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən akademik Fəxrəddin Qədirov ölkə başçısının AMEA-nın Ümumi yığıncağındakı “Azərbaycan regionun elm mərkəzinə çevrilməlidir!” çağırışını xatırladıb. Bildirib ki, bu çağırışa cavab olaraq AMEA Rəyasət Heyəti regionlarda elmi müəssisələrin fəaliyyətinin gücləndirilməsinə və müasir elmi tədqiqatların aparılmasına diqqət artırır.
Akademik Validə Əlizadə isə çıxışında Lənkəran zonasında botanika elminin müasir istiqamətləri üzrə aparılacaq tədqiqat işlərindən danışıb.
Daha sonra nümayəndə heyəti mərkəzin Subtropik bitkilər şöbəsinin təcrübə sahəsi, həmçinin Arxeologiya şöbəsində regionda arxeoloji abidələrin monitorinqi, yeni abidələrin aşkar edilməsi istiqamətində görülən işlərlə tanış olublar.
Gələcəkdə Lənkəran Regional Elm Mərkəzinin nəzdində AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu ilə birgə Arxeoloji fondun və açıq səma altında Arxeo-etnoqrafik muzeyin yaradılması istiqamətində işlərin aparılması tövsiyə edilib.
Görüşdə Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində aparılan elmi tədqiqatların AMEA-nın əsas institutlarının elmi araşdırmaları ilə əlaqələndirilməsi məsələsinin vacibliyi vurğulanıb. Həmçinin müvafiq sahələrdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

June 19-20, 2017 vice-president of ANAS, academician Dilgam Tagiyev, academician-secretary of the Department of Earth Sciences, Academician Fakhraddin Gadirov and director of the Institute of Botany Valida Alizadeh visited the Lankaran regional scientific center.
Director of the Center, Doctor of Agricultural Sciences, Professor Farman Guliyev informed the guests in detail about the structure, directions of activity of the institution he directed and the studies conducted here.
Then, Academician Dilgam Tagiyev congratulated the invaluable meritor in the history of the development of Azerbaijani agrarian science F.Guliyev on his 80th anniversary on behalf of the Presidium and awarded the scientist with the Certificate of Honor of ANAS.
Academician D.Tagiyev emphasized the importance of conducting the Lankaran regional scientific center of research together with the fundamental scientific research institutes of ANAS and selecting priority directions in accordance with local conditions.
Then, speaking, Academician Fakhraddin Gadirov reminded of the call of the head of state at the General Meeting of ANAS "Azerbaijan should turn into a scientific center!". In response to this call, the Presidium of ANAS increased attention to strengthening the activities of scientific institutions in the regions and conducting modern scientific research.
Academician Valida Alizadeh spoke about the research works to be carried out in the Lankaran zone in the modern directions of botany.
Further, the delegation got acquainted with the practical field of the Department of subtropical plants of the center, monitoring of archeological monuments of the region in the Department of Archeology and works on the identification of new monuments.
The recommendation was made for the creation together with the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS of the Archaeological Foundation and the Archaeological and Ethnographic Open-Air Museum at the Lankaran Regional Scientific Center.
The meeting emphasized the importance of coordination of scientific research conducted at the Lankaran regional scientific center with scientific research of the main institutes of ANAS. Also, discussions were held in connection with the implementation of joint projects in the relevant fields.