Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində prioritet istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır
19-20 iyun 2017-ci il tarixlərində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm TağıyevYer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov və Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində olublar.
Mərkəzin direktoru, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru, professor Fərman Quliyev rəhbərlik etdiyi müəssisənin strukturu, fəaliyyət istiqamətləri və burada aparılan tədqiqatlar barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib.
Sonra akademik Dilqəm Tağıyev Azərbaycan aqrar elminin inkişafı tarixində əvəzsiz xidmətləri olan F.Quliyevi 80 illik yubileyi münasibəti ilə Rəyasət Heyəti adından təbrik edib və AMEA-nın Fəxri fərmanını alimə təqdim edib.
Akademik D.Tağıyev Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin AMEA-nın fundamental tədqiqat institutları ilə birgə elmi arşdırmalar aparmasının və prioritet istiqamətlərin yerli şəraitə uyğun seçilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən akademik Fəxrəddin Qədirov ölkə başçısının AMEA-nın Ümumi yığıncağındakı “Azərbaycan regionun elm mərkəzinə çevrilməlidir!” çağırışını xatırladıb. Bildirib ki, bu çağırışa cavab olaraq AMEA Rəyasət Heyəti regionlarda elmi müəssisələrin fəaliyyətinin gücləndirilməsinə və müasir elmi tədqiqatların aparılmasına diqqət artırır.
Akademik Validə Əlizadə isə çıxışında Lənkəran zonasında botanika elminin müasir istiqamətləri üzrə aparılacaq tədqiqat işlərindən danışıb.
Daha sonra nümayəndə heyəti mərkəzin Subtropik bitkilər şöbəsinin təcrübə sahəsi, həmçinin Arxeologiya şöbəsində regionda arxeoloji abidələrin monitorinqi, yeni abidələrin aşkar edilməsi istiqamətində görülən işlərlə tanış olublar.
Gələcəkdə Lənkəran Regional Elm Mərkəzinin nəzdində AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu ilə birgə Arxeoloji fondun və açıq səma altında Arxeo-etnoqrafik muzeyin yaradılması istiqamətində işlərin aparılması tövsiyə edilib.
Görüşdə Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində aparılan elmi tədqiqatların AMEA-nın əsas institutlarının elmi araşdırmaları ilə əlaqələndirilməsi məsələsinin vacibliyi vurğulanıb. Həmçinin müvafiq sahələrdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

В Лянкяранском региональном научном центре ведутся исследования по приоритетным направлениям
19-20 июня 2017 года вице-президент НАНА, академик Дильгам Тагиев, академик-секретарь Отделения наук о Земле, академик Фахраддин Гадиров и директор Института ботаники Валида Ализаде совершили визит в Лянкяранский региональный научный центр.
Директор центра, доктор аграрных наук, профессор Фарман Гулиев подробно проинформировал гостей о структуре, направлениях деятельности руководимого им учреждения и проводимых здесь исследованиях.
Затем академик Дильгам Тагиев поздравил имеющего неоценимые заслуги в истории развития азербайджанской аграрной науки Ф.Гулиева с 80-летним юбилеем от имени Президиума и вручил ученому Почетную грамоту НАНА.
Академик Д.Тагиев подчеркнул значение проведения Лянкяранским региональным научным центром исследований совместно с фундаментальными научно- исследовательскими институтами НАНА и избрания приоритетных направлений в соответствии с местными условиями.
Затем, выступив, академик Фахраддин Гадиров напомнил о призыве главы государства на Общем собрании НАНА «Азербайджан должен превратиться в научный центр!». В ответ на этот призыв Президиум НАНА повысило внимание усилению деятельности научных учреждений в регионах и проведению современных научных исследований.
Академик Валида Ализаде в своем выступлении рассказала об исследовательских работах, которые будут проводиться в Лянкяранской зоне по современным направлениям ботаники.
Далее делегация ознакомилась с практической сферой Отдела субтропических растений центра, мониторингом археологических памятников региона в Отделе археологии и работах по выявлению новых памятников.
Была дана рекомендация для создания совместно с Институтом археологии и этнографии НАНА Археологического фонда и Архео-этнографического музея под открытым небом при Лянкяранском региональном научном центре.
На встрече была подчеркнута важность координации проводимых в Лянкяранском региональном научном центре научных исследований с научными исследованиями основных институтов НАНА. Также состоялись обсуждения в связи с реализацией совместных проектов в соответствующих сферах.