AMEA rəhbəri Özbəkistan Respublikasının nümayəndə heyətini qəbul edib
İyulun 11-də AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Özbəkistan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Dini İşlər üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Artukbek Yusupovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Nümayəndə heyətinə Özbəkistan Müsəlmanları İdarəsinin sədri, mufti Usmonxon Alimov, Özbəkistan Müsəlmanları İdarəsinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin rəisi Məhəmməd Şakirov və Özbəkistan Müsəlmanları İdarəsinin şöbə rəisi Rüstəm Jalilov daxil idi.
Görüşdə AMEA-nın tarixi və keçdiyi inkişaf yolundan söhbət açan akademik Akif Əlizadə geologiya, fizika, kimya, informasiya texnologiyaları, paleontologiya, humanitar və ictimai elmlər sahələrində aparılan tədqiqatlardan, palçıq vulkanları, neft və qaz yataqlarının öyrənilməsi sahəsində görülmüş işlərdən, habelə AMEA-nın dünyanın nüfuzlu elmi mərkəzləri ilə əməkdaşlığından danışıb. Qeyd edib ki, Akademiya Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi ilə sıx əməkdaşlıq edir, multikulturalizm problemlərinə, eləcə də elm və din arasında qarşılıqlı əlaqələrə həsr olunmuş birgə beynəlxalq konfranslar təşkil edir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin dəstəyi ilə yaradılan AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyətindən danışan akademik Akif Əlizadə son illər Akademiyada elmin kommersiyalaşdırılması məqsədilə müxtəlif innovasiya yönümlü layihələrin həyata keçirildiyini deyib.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə ölkə rəhbərinin Sərəncamına əsasən 2017-ci ilin respublikada “İslam həmrəyliyi ili” elan olunduğunu bildirərək Azərbaycanda heç vaxt dini, milli ayrıseçkiliyin olmadığını vurğulayıb, bu sahədə mövcud olan vəziyyətin qorunub saxlanılmasına dair müvafiq dövlət strukturları ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu bildirib.
Azərbaycan və Özbəkistan arasında siyasi, iqtisadi, elmi və mədəni sahələrdə əlaqələrin inkişafından danışan Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı iki ölkənin müvafiq təşkilatlarının əməkdaşlığının gələcəkdə daha da inkişaf edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Səmimi qəbula görə AMEA rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirən nümayəndə heyətinin rəhbəri Artukbek Yusupov səfərin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəaliyyəti ilə tanışlıq məqsədi daşıdığını qeyd edərək təcrübə və bilik mübadiləsinin aparılmasının vacibliyini vurğulayıb. Qonaq Özbəkistanda İslam Mədəniyyəti Mərkəzinin təşkilinin nəzərdə tutulduğunu bildirərək Azərbaycanın bu sahədəki təcrübəsinin onlara maraqlı olduğunu qeyd edib. Cari ilin oktyabr ayında İslam həmrəyliyi məsələlərinə həsr olunmuş beynəlxalq konfransın keçirilməsinin planlaşdırıldığını bildirən Artukbek Yusupov AMEA rəhbərliyini tədbirə dəvət edib.
Görüşdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev və başqaları iştirak ediblər.

On July 11, president of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, academician Akif Alizadeh received the delegation led by Artukbek Yusupov, chairman of the State Committee for Religious Affairs under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan. The delegation also included Mufti Usmonhon Alimov, chairman of the Muslim Board of Uzbekistan, Mohammed Shakirov, the head of International Relations Department of the Muslim Board of Uzbekistan and Rustam Jalilov, head of the Department of the Muslims of Uzbekistan.
Speaking about the history and development path passing ANAS, Academician Akif Alizadeh spoke about research in the field of geology, physics, chemistry, information technology, paleontology, humanities and social sciences, mud volcanoes, oil and gas fields and other promising areas of Azerbaijani science and cooperation of ANAS with authoritative scientific centers of the world. Academy closely cooperates with the State Committee for Work with Religious Organizations of the Republic of Azerbaijan, holds joint international conferences on the interrelations of science and religion, scientist notified.
Speaking about the activity of the Azerbaijani High Technologies Park, created with the support of the President of the Republic of Azerbaijan, academician Akif Alizadeh said that in recent years various innovative projects have been implemented at ANAS aimed at the commercialization of science.
Sheikh-ul-Islam Allahshukur Pashazadeh, chairman of the Caucasus Muslims Office, underlined presidential decree of declaring 2017 as "Year of Islamic Solidarity" in the republic, and stressed that there were never any problems in Azerbaijan on religious, national and other differences and mutual cooperation between the relevant state structures is aimed at the further preservation of the existing situation.
Speaking about the development of political, economic, scientific and cultural ties between Azerbaijan and Uzbekistan, Mubariz Gurbanli, chairman of State Committee for Work with Religious Organizations of the Republic of Azerbaijan, expressed confidence for further development of cooperation between the relevant organizations of both countries.
Artukbek Yusupov, head of the delegation, thanked the leadership of ANAS for the warm reception and noted that the purpose of the visit was to get acquainted with the activity of the National Academy of Sciences of Azerbaijan and stressed the need for sharing experience and knowledge. Organization of the Center for Islamic Culture is planned in Uzbekistan, and we are very interested in Azerbaijan's experience in this field, the guest underlined.
Artukbek Yusupov invited the leadership of ANAS to participate in an international conference on issues of Islamic solidarity planned for October of this year.
The meeting was also attended by academician Isa Habibbeyli, vice president of ANAS, Teymur Kerimli, academician-secretary of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS, academician Nargiz Akhundova, academician-secretary of the Department of Social Sciences of ANAS, and Zulfugar Farzaliyev, head of the Public Relations and Popularization Department.