AMEA rəhbəri Özbəkistan Respublikasının nümayəndə heyətini qəbul edib
İyulun 11-də AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Özbəkistan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Dini İşlər üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Artukbek Yusupovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Nümayəndə heyətinə Özbəkistan Müsəlmanları İdarəsinin sədri, mufti Usmonxon Alimov, Özbəkistan Müsəlmanları İdarəsinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin rəisi Məhəmməd Şakirov və Özbəkistan Müsəlmanları İdarəsinin şöbə rəisi Rüstəm Jalilov daxil idi.
Görüşdə AMEA-nın tarixi və keçdiyi inkişaf yolundan söhbət açan akademik Akif Əlizadə geologiya, fizika, kimya, informasiya texnologiyaları, paleontologiya, humanitar və ictimai elmlər sahələrində aparılan tədqiqatlardan, palçıq vulkanları, neft və qaz yataqlarının öyrənilməsi sahəsində görülmüş işlərdən, habelə AMEA-nın dünyanın nüfuzlu elmi mərkəzləri ilə əməkdaşlığından danışıb. Qeyd edib ki, Akademiya Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi ilə sıx əməkdaşlıq edir, multikulturalizm problemlərinə, eləcə də elm və din arasında qarşılıqlı əlaqələrə həsr olunmuş birgə beynəlxalq konfranslar təşkil edir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin dəstəyi ilə yaradılan AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyətindən danışan akademik Akif Əlizadə son illər Akademiyada elmin kommersiyalaşdırılması məqsədilə müxtəlif innovasiya yönümlü layihələrin həyata keçirildiyini deyib.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə ölkə rəhbərinin Sərəncamına əsasən 2017-ci ilin respublikada “İslam həmrəyliyi ili” elan olunduğunu bildirərək Azərbaycanda heç vaxt dini, milli ayrıseçkiliyin olmadığını vurğulayıb, bu sahədə mövcud olan vəziyyətin qorunub saxlanılmasına dair müvafiq dövlət strukturları ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu bildirib.
Azərbaycan və Özbəkistan arasında siyasi, iqtisadi, elmi və mədəni sahələrdə əlaqələrin inkişafından danışan Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı iki ölkənin müvafiq təşkilatlarının əməkdaşlığının gələcəkdə daha da inkişaf edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Səmimi qəbula görə AMEA rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirən nümayəndə heyətinin rəhbəri Artukbek Yusupov səfərin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəaliyyəti ilə tanışlıq məqsədi daşıdığını qeyd edərək təcrübə və bilik mübadiləsinin aparılmasının vacibliyini vurğulayıb. Qonaq Özbəkistanda İslam Mədəniyyəti Mərkəzinin təşkilinin nəzərdə tutulduğunu bildirərək Azərbaycanın bu sahədəki təcrübəsinin onlara maraqlı olduğunu qeyd edib. Cari ilin oktyabr ayında İslam həmrəyliyi məsələlərinə həsr olunmuş beynəlxalq konfransın keçirilməsinin planlaşdırıldığını bildirən Artukbek Yusupov AMEA rəhbərliyini tədbirə dəvət edib.
Görüşdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev və başqaları iştirak ediblər.

11 июля президент Национальной Академии Наук Азербайджана, академик Акиф Ализаде принял делегацию во главе с председателем Государственного комитета по делам религий при Кабинете министров Республики Узбекистан Артукбеком Юсуповым. В составе делегации также были председатель Управления мусульман Узбекистана, муфтий Усмонхон Алимов, начальник Отдела международных связей Управления мусульман Узбекистана Мухаммед Шакиров и начальник отдела Управления мусульман Узбекистана Рустам Жалилов.
Говоря об истории и пройденном НАНА пути развития, академик Акиф Ализаде рассказал об исследованиях в области геологии, физики, химии, информационных технологий, палеонтологии, гуманитарных и общественных наук, изучении грязевых вулканов, месторождений нефти и газа и прочих перспективных направлениях отечественной науки, а также о сотрудничестве НАНА с авторитетными научными центрами мира. Он отметил, что Академия тесно сотрудничает с Государственным комитетом по работе с религиозными структурами Азербайджанской Республики, проводит совместные конференции международного уровня, посвященные взаимосвязям науки и религии.
Говоря о деятельности созданного при поддержке Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Парка высоких технологий НАНА, академик Акиф Ализаде сообщил, что в последние годы в НАНА осуществляются различные инновационные проекты, направленные на коммерциализацию науки.
Председатель Управления мусульман Кавказа Шейх-уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде сообщил, что согласно Распоряжению главы государства, 2017 год был объявлен «Годом исламской солидарности» в республике, и подчеркнул, что в Азербайджане никогда не существовало проблем по религиозным, национальным и иным различиям, рассказал о взаимном сотрудничестве между соответствующими государственными структурами, нацеленном на дальнейшее сохранение существующего положения.
Говоря о развитии политических, экономических, научных и культурных связей между Азербайджаном и Узбекистаном, председатель Государственного комитета по работе с религиозными структурами Азербайджанской Республики Мубариз Гурбанлы выразил уверенность в том, что дальнейшее сотрудничество между соответствующими организациями обеих стран будет еще больше развиваться.
Поблагодарив руководство НАНА за радушный прием, руководитель делегации Артукбек Юсупов отметил, что целью визита является ознакомление с деятельностью Национальной академии наук Азербайджана, и подчеркнул необходимость обмена опытом и знаниями. Гость сообщил, что в Узбекистане планируется организация Центра исламской культуры, и подчеркнул, что им очень интересен опыт Азербайджана в данной сфере. Отметив, что в октябре текущего года предусмотрено проведение международной конференции, посвященной вопросам исламской солидарности, Артукбек Юсупов пригласил руководство НАНА принять участие на этом мероприятии.
На встрече также приняли участиевице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли, академик-секретарь Отделения общественных наук НАНА, академик Наргиз Ахундова и руководитель Управления по связям с общественностью и популяризации науки Зульфугар Фарзалиев.