Hadi Qaraçayın “Barışa inanma, Fərihcəm” adlı kitabının təqdimatı olub
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının təşkilatçılığı ilə Güney Azərbaycan mühacir şairi Hadi Qaraçayın “Barışa inanma, Fərihcəm” adlı kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə kitabı nəşrə hazırlayan Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Fuad çıxış edərək müəllif haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, Hadi Qaraçay Güney Azərbaycanda və bütün türk dünyasında milli ruhun daşıyıcısı kimi xarakterizə olunur.
Sonra İsveçdə fəaliyyət göstərən Güney Azərbaycan Konqresi (GAK) başqanı Abdulla Amir Haşimi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) Cənubi Azərbaycan bölməsinin sədri Sayman Aruz, Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları - Cavanşir Yusifzadə, Qürbət Mirzəzadə, Aygün Bağırlı, Qumru Şəhriyar, Sakibə Ələsgərova, şairlərdən Zəkulla Bayramlı, Mənzər Nigarlı, Kəmalə Abıyeva və digərləri çıxış edərək nəşr haqqında düşüncələrini bölüşüblər. Bildirilib ki, Hadi Qaraçay Çağdaş Güney Azərbaycan poeziyasının yaradıcılarından, qüdrətli nümayəndələrindən biridir.
Sonda Hadi Qaraçay çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib və kitab haqqında fikirlərini dilə gətirib.

Состоялась презентация книги «Не верь миру, Фарихджам» Хади Гарачай
При организационной поддержке Центральной научной библиотеки НАНА состоялась презентация книги «Не верь миру, Фарихджам» поэта-эмигранта Южного Азербайджана Хади Гарачай.
На мероприятии, подготовившая книгу к изданию, ведущий научный сотрудник Института литературы имени Низами, доктор философии по филологии Эсмира Фуад дала информацию об авторе. Отметила, что Хади Гарачай характеризуется как носитель национального духа в Южном Азербайджане и во всем тюркском мире.
Затем глава Конгресса Южного Азербайджана Абдулла Амир Хашими, председателя отделения Южного Азербайджана Союза писателей Азербайджана Сайман Аруз, сотрудники Института литературы - Джаваншир Юсифзаде, Гурбат Мирзазаде, Айгюн Багирли, Гумру Шахрияр, Сакиба Алескерова, поэтессы - Закулла Байрамлы, Манзар Нигарлы, Кямаля Абыева и другие выступившие поделились своими мыслями об издание. Было отмечено, что Хади Гарачай является одним из выдающихся представителей и создателей современной поэзии Южного Азербайджана.
В заключение в своем выступлении Хади Гарачай выразил благодарность за организацию мероприятия и поделился мыслями о книге.