Çin-Rusiya İnnovasiya Texnoparkının rəhbərliyi Bakıda səfərdədir
Səfər çərçivəsində Çin-Rusiya İnnovasiya Texnoparkının rəhbərliyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev və AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər doktoru Fətəli Abdullayevlə görüşüblər.
Qonaqları salamlayan akademik İbrahim Quliyev Azərbaycanda yüksək texnologiyalar sahəsinin inkişafına dövlət qayğısından danışıb. Bildirib ki, 2016-cı ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması da bunun bariz nümunəsidir.
AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdiri Fətəli Abdullayev qabaqcıl texnologiyaların bütün sahələrdə tətbiqinin vacibliyini qeyd edib. İnvestisiyayönümlü innovativ sahələrdə dövlət dəstəyinin gücləndiyini və bunun müsbət nəticələr verdiyini vurğulayıb.
Görüş zamanı yüksək texnologiyalar sahəsində beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsinin əhəmiyyətindən danışılıb. Çin-Rusiya İnnovasiya Texnoparkının baş direktoru Çjan Jençjuna Azərbyacanla əməkdaşlığın səmərəli olacağına əmin olduğunu bildirib. Çin-Rusiya İnnovasiya Texnoparkı ilə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının birgə fəaliyyətinin hər iki tərəf üçün uğurlu olacağını qeyd edib.

Руководство Китайско-российского инновационного технопарка находится с визитом в Баку
В рамках визита руководство Китайско-российского инновационного технопарка встретилось с вице-президентом Национальной академии наук Азербайджана, академиком Ибрагимом Гулиевым и начальником Управления делами НАНА, доктором политических наук Фатали Абдуллаевым.
Приветствуя гостей, вице-президент НАНА Ибрагим Гулиев рассказал о государственной заботе о развитии в Азербайджане сферы высоких технологий. Отмечалось, что наглядным тому примером является создание Парка высоких технологий НАНА в 2016 году по Распоряжению Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Начальник Управления делами НАНА Фатали Абдуллаев отметил важность внедрения передовых технологий во всех сферах. Он подчеркнул, что усиление государственной поддержки инновационных проектов инвестиционной направленности оказало положительное влияние на рост инициативности у молодежи.
В ходе встречи говорилось о значении расширения международных связей в сфере высоких технологий. Генеральный директор Китайско-российского инновационного технопарка Чжан Женчжуна выразил уверенность в том, что сотрудничество с Азербайджаном окажется эффективным.