Çin-Rusiya İnnovasiya Texnoparkının rəhbərliyi Bakıda səfərdədir
Səfər çərçivəsində Çin-Rusiya İnnovasiya Texnoparkının rəhbərliyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev və AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər doktoru Fətəli Abdullayevlə görüşüblər.
Qonaqları salamlayan akademik İbrahim Quliyev Azərbaycanda yüksək texnologiyalar sahəsinin inkişafına dövlət qayğısından danışıb. Bildirib ki, 2016-cı ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması da bunun bariz nümunəsidir.
AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdiri Fətəli Abdullayev qabaqcıl texnologiyaların bütün sahələrdə tətbiqinin vacibliyini qeyd edib. İnvestisiyayönümlü innovativ sahələrdə dövlət dəstəyinin gücləndiyini və bunun müsbət nəticələr verdiyini vurğulayıb.
Görüş zamanı yüksək texnologiyalar sahəsində beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsinin əhəmiyyətindən danışılıb. Çin-Rusiya İnnovasiya Texnoparkının baş direktoru Çjan Jençjuna Azərbyacanla əməkdaşlığın səmərəli olacağına əmin olduğunu bildirib. Çin-Rusiya İnnovasiya Texnoparkı ilə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının birgə fəaliyyətinin hər iki tərəf üçün uğurlu olacağını qeyd edib.

During the visit, leadership of China -Russia Innovation Technopark met with vice-president of National Academy of Sciences of Azerbaijan, academician Ibrahim Guliyev and head of the Department of Affairs of ANAS, doctor of political science Fatali Abdullayev.
Welcoming the guests, Ibrahim Guliyev, Vice-President of ANAS, spoke about the state's concern about the development of high-tech sphere in Azerbaijan. It was noted that a clear example of this is the creation of the High Technologies Park of ANAS in 2016 by the order of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Head of the Department of Affairs of ANAS Fatali Abdullayev noted the importance of introducing advanced technologies in all spheres. He stressed that strengthening state support for innovative investment projects had a positive impact on the growth of initiative among young people.
During the meeting, discussed the importance of expanding international relations in the sphere of high technologies. General Director of China-Russia Innovation Technopark, Zhang Zhenzhong, expressed his confidence that cooperation with Azerbaijan would prove effective.