Yüksək texnologiyalar sahəsində uğur əldə etmənin yolları texnoparklardan keçir
Bakıda səfərdə olan Türkiyənin Erciyes Texnoparkının baş direktoru Bilgin Yazlık AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının əməkdaşlarına təlim keçib.
Təlim zamanı texnoparkın idarə edilməsi, startapçıların maarifləndirilməsi, investisiyaların təşviqi, investorlarla sahibkarların əlaqələrinin genişlənməsi mövzularına toxunulub. Erciyes Texnoparkının Biznes İnkubasiya Mərkəzi olan SERA-nın qurulması, fəaliyyəti, mövcud iş prosesi barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd edilib ki, 217 min kvadratmetr açıq, 30,5 min kvadratmetr qapalı əraziyə sahib texnoparkda 203 bina mövcuddur. Buradakı firmaların əksəriyyəti öz fəaliyyətlərini beynəlxalq, iqtisadi münasibətlər və texnoloji sahələr üzərində qurublar. Eyni zamanda, enerji, kimya və qida sənayesi ilə məşğul olan şirkətlər də var.
B.Yazlık ikigünlük təlim zamanı startapçıların layihələrini biznesə çevirmək üçün ehtiyacı olduqları mövcud qaynaqları düzgün araşdırmağın yollarını göstərib. O, prototipi əldə etdikdən sonra pilot layihə olaraq istehsal prosesinin texnoparkların öhdəsinə düşdüyünü bildirib. 2005-ci ildən fəaliyyət göstərən Erciyes Texnoparkının bu sahədə keçdiyi təcrübəni nümunə göstərərək, təmsil etdiyi qurumun Türkiyənin beşinci böyük texnoparkı olduğunu bildirib.
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı ilə yaxından tanış olan qonağa texnoparkda yaradılan şərait, imkanlarla bağlı ətraflı məlumat verilib. AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru Vüqar Babayev Erciyes Texnoparkı ilə arasında daha öncə yaradılan əməkdaşlıq əlaqələrinin davamı olaraq rəhbərlik etdiyi qurum ilə səmərəli əməkdaşlığın qurulmasının vacibliyini vurğulayıb.

The way to success in the field of high technologies lies through technoparks
General Director of the Erciyes Technopark of Turkey, Bilgin Yazlik, visiting Baku, conducted a training for the staff of the High Technologies Park of ANAS.
Issues of managing the technopark, educating start-ups, encouraging investments, expanding investor relations with entrepreneurs were touched upon during the exercise. Detailed information was given on the creation, activities and work process of the Business Incubation Center SERA. It was noted that the technopark, which has an open territory of 217 thousand square meters and a closed territory of 30.5 thousand square meters, covers 203 buildings. Most of these firms built their activities on international economic relations and technological spheres. At the same time, there are companies involved in the energy, chemical and food industries.
During the two-day training B. Yazlik pointed out the ways of correct research of existing sources on the transformation of projects into business. It was noted that the Technopark Erciyes operating since 2005 is the fifth large technopark of Turkey after obtaining the prototype.
The guest was provided with detailed information on the conditions at High Technologies Park of ANAS. Director of the High Technologies Park of ANAS Vugar Babayev noted the importance of establishing effective cooperation as a continuation of previously established ties of cooperation with the Technopark Erciyes.