Yüksək texnologiyalar sahəsində uğur əldə etmənin yolları texnoparklardan keçir
Bakıda səfərdə olan Türkiyənin Erciyes Texnoparkının baş direktoru Bilgin Yazlık AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının əməkdaşlarına təlim keçib.
Təlim zamanı texnoparkın idarə edilməsi, startapçıların maarifləndirilməsi, investisiyaların təşviqi, investorlarla sahibkarların əlaqələrinin genişlənməsi mövzularına toxunulub. Erciyes Texnoparkının Biznes İnkubasiya Mərkəzi olan SERA-nın qurulması, fəaliyyəti, mövcud iş prosesi barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd edilib ki, 217 min kvadratmetr açıq, 30,5 min kvadratmetr qapalı əraziyə sahib texnoparkda 203 bina mövcuddur. Buradakı firmaların əksəriyyəti öz fəaliyyətlərini beynəlxalq, iqtisadi münasibətlər və texnoloji sahələr üzərində qurublar. Eyni zamanda, enerji, kimya və qida sənayesi ilə məşğul olan şirkətlər də var.
B.Yazlık ikigünlük təlim zamanı startapçıların layihələrini biznesə çevirmək üçün ehtiyacı olduqları mövcud qaynaqları düzgün araşdırmağın yollarını göstərib. O, prototipi əldə etdikdən sonra pilot layihə olaraq istehsal prosesinin texnoparkların öhdəsinə düşdüyünü bildirib. 2005-ci ildən fəaliyyət göstərən Erciyes Texnoparkının bu sahədə keçdiyi təcrübəni nümunə göstərərək, təmsil etdiyi qurumun Türkiyənin beşinci böyük texnoparkı olduğunu bildirib.
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı ilə yaxından tanış olan qonağa texnoparkda yaradılan şərait, imkanlarla bağlı ətraflı məlumat verilib. AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru Vüqar Babayev Erciyes Texnoparkı ilə arasında daha öncə yaradılan əməkdaşlıq əlaqələrinin davamı olaraq rəhbərlik etdiyi qurum ilə səmərəli əməkdaşlığın qurulmasının vacibliyini vurğulayıb.

Находящийся с визитом в Баку генеральный директор Технопарка Эрджиес Турции Билгин Язлык провел учение для сотрудников Парка высоких технологий НАНА.
В ходе учения были затронуты вопросы управления технопарком, просвещения стартаперов, поощрения инвестиций, расширения связей инвесторов с предпринимателями. Была дана подробная информация о создании, деятельности и процессе работы Центра бизнес-инкубации SERA. Было отмечено, что технопарк, обладающий открытой территорией в 217 тысяч квадратных метров и закрытой территорией в 30,5 тысяч квадратных метров, охватывает 203 здания. Большинство этих фирм построило свою деятельность на международных экономических отношениях и технологических сферах. В то же время имеются компании, занимающиеся энергетической, химической и пищевой промышленностью.
В ходе двухдневного тренинга Б.Язлык указал пути правильного исследования существующих источников по превращению проектов в бизнес. Он подчеркнул, что после получения прототипа производственный процесс, в качестве пилотного проекта, возлагается на технопарки. Отмечалось, что действующий с 2005 года Технопарк Эрджиес является пятым большим технопарком после обретения прототип Турции.
Гостю была предоставлена подробная информация об условиях, созданных в Парке высоких технологий НАНА. Директор Парка высоких технологий НАНА Вугар Бабаев отметил важность налаживания эффективного сотрудничества в качестве продолжения ранее установленных связей сотрудничества с Технопарком Эрджиес.