AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun amerikalı arxeoloqlarla birgə Lerik rayonunun Gürdəsər kəndi ərazisində apardığı tədqiqatlar zamanı e.ə. V əsrə aid olduğu bildirilən qəbiristanlıq və yaşayış yeri aşkarlanıb.
Ekspedisiyanın rəhbəri, institutun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Eminli ərazidə artıq altı ildir ki, tədqiqat işlərinin aparıldığını bildirib. O, son tədqiqatlar zamanı təpənin qayalıq hissəsində qəbiristanlığın daha erkən nümunələrinin sıx şəkildə müşahidə olunduğunu söyləyib.
C.Eminlinin sözlərinə görə, qəbirlərdə antik dövrə aid silahlar, muncuq bəzək əşyaları və saxsı məişət əşyaları vardır. Aşkar edilən maddi-mədəniyyət nümunələrində həmin dövr imperiyalarının mədəni təsiri izlənilməkdədir.

В ходе исследований, проводимых совместно Институтом археологии и этнографии и американскими учеными в селе Гюрдасар Лерикского района, обнаружены кладбище и поселение, относящиеся к V в. до н.э.
Руководитель экспедиции, ведущий научный сотрудник института, доктор философии по истории Джейхун Эминли, отметил, что исследовательские работы на территории ведутся уже в течение шести лет. В ходе последних исследований более ранние образцы кладбища чаще встречались на скалистой части холма.
По словам Дж.Эминли, в могилах были обнаружены оружие, бусовые украшения и керамические предметы быта. На выявленных образцах материальной культуры отслеживается культурное влияние империй того времени.