AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun amerikalı arxeoloqlarla birgə Lerik rayonunun Gürdəsər kəndi ərazisində apardığı tədqiqatlar zamanı e.ə. V əsrə aid olduğu bildirilən qəbiristanlıq və yaşayış yeri aşkarlanıb.
Ekspedisiyanın rəhbəri, institutun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Eminli ərazidə artıq altı ildir ki, tədqiqat işlərinin aparıldığını bildirib. O, son tədqiqatlar zamanı təpənin qayalıq hissəsində qəbiristanlığın daha erkən nümunələrinin sıx şəkildə müşahidə olunduğunu söyləyib.
C.Eminlinin sözlərinə görə, qəbirlərdə antik dövrə aid silahlar, muncuq bəzək əşyaları və saxsı məişət əşyaları vardır. Aşkar edilən maddi-mədəniyyət nümunələrində həmin dövr imperiyalarının mədəni təsiri izlənilməkdədir.

New archaeological materials were found in Lerik
During the research held jointly by the Institute of Archeology and Ethnography and American scientists in the village of Gurdasar, Lerik region were found a cemetery and a settlement relating to the 5th century BC.
The head of the expedition, the leading researcher of the Institute, Doctor of Philosophy on History Jeyhun Eminli noted that, the research work on the territory has been going within six years already. In recent studies, earlier samples of the cemetery were more common on the rocky part of the hill.
According to J.Eminli, in the graves were found weapons, beads and ceramic objects of everyday life. On the revealed samples of material culture is traced the cultural influence of the empires of that time.